E15: Rath má šanci na propuštění, soud určil kauci

Praha - Bývalému hejtmanovi Středočeského kraje Davidu Rathovi, který je obviněn z korupce, svitla naděje, že se dostane ven z vazební věznice. Okresní soud pro Prahu východ dnes zatím nepravomocně rozhodl, že neexistují důvody pro předstižnou vazbu. Pro Rathovo propuštění proto stanovil kauci dva miliony korun. Píše o tom server deníku E15. Státní zástupce proti verdiktu podal stížnost, definitivně tak rozhodne až Krajský soud v Praze. Rathova rodina peníze zaplatí v nejbližších dnech, uvedl politikův advokát.

Rath je ve vazbě už od loňského května. Podle úřadů za mřížemi musel být ze dvou důvodů - kvůli obavě, že by mohl utéct, a kvůli možnému pokračování v trestné činnosti. Dnes však soud rozhodl o přípustnosti nahrazení útěkové vazby kaucí. Druhý důvod vazby již podle soudu netrvá.

Podle Rathova advokáta Adama Černého bylo jedním z důvodů pro rozhodnutí o propuštění politika na kauci vážné zranění Rathova otce Ratmíra, který si zlomil páteř.„V životě jsem se nesetkal s tím, že novou okolností pro rozhodování o útěkové vazbě je onemocnění příbuzného. Třeba táty,“ podivil se nad tím advokát Jaroslav Ortman.

Policie Ratha a dalších deset spoluobviněných navrhla začátkem března obžalovat. Státní zástupce Petr Jirát již dříve uvedl, že chce žalobu podat nejpozději na přelomu března a dubna. Rath, kterému hrozí až dvanáctiletý trest vězení, obvinění odmítá.

Policie poslance obvinila z přijetí sedmimilionového úplatku. Rath si údajně vzal peníze za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V září mu policisté rozšířili stíhání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman je prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.

Rathova cela
Zdroj: ČT24

Podle žalobce si politik řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzal prý přes 16 milionů. Zbytek již nedostal, protože ho policisté mezitím zadrželi. Škoda, kterou Rath a jeho spoluobvinění způsobili, se podle Jiráta pohybuje v desítkách milionů korun.

Spolu s Rathem je stíháno dalších deset lidí, kromě poslance zůstávají ve vazbě ještě dva jeho spoluobvinění. Soud zatím nepropustil ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího partnera - bývalého poslance Petra Kotta.

David Rath má šanci na propuštění na kauci (zdroj: ČT24)

Výběr událostí kolem Davida Ratha:

  • 14. května 2012 – Ratha zadržela policie na ulici v Rudné u Prahy, nedaleko domu ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové. U sebe měl krabici se sedmi miliony korun. Ještě ten den souhlasila s Rathovým zadržením předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS).
  • 15. května 2012 – Rathovi bylo sděleno obvinění, policie začala stíhat i další lidi, a to za poškozování zájmů EU, podplácení a sjednávání výhod při zadávání veřejné zakázky (mj. exposlance ODS a Rathova spolupracovníka Petra Kotta, Pancovou nebo šéfy dvou stavebních firem). Rath si údajně vzal úplatek za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Rath to popřel.
  • 16. května 2012 – Soud poslal Ratha do vazby. Poslanec rezignoval na funkci krajského zastupitele, a tím i na funkci středočeského hejtmana, vystoupil z ČSSD, poslanecký mandát si ale ponechal.
  • 5. června 2012 – Sněmovna souhlasila s Rathovým stíháním. Před hlasováním poslanci vyslechli jeho projev, v němž označil svou kauzu za připravenou politickou likvidaci nepohodlného kritika.
  • 18. července 2012 – Policie doručila do sněmovny další žádost o možnost stíhat Ratha pro pokračující trestný čin, a to přijetí úplatku. V žádosti jde o tři nové skutky, které se týkají nákupu zdravotnického vybavení pro krajská zařízení.
  • 7. září 2012 – Sněmovna Ratha vydala k dalšímu trestnímu stíhání.
  • 21. února 2013 – ÚS odmítl poslední z dosud podaných Rathových stížností. V pořadí sedmý podnět (všechny ÚS odmítl) směřoval proti rozhodnutí soudu, který ponechal politikovi jako jeden z důvodů vazebního stíhání možné pokračování v trestné činnosti. Rath zůstává ve vazbě.
  • 1. března 2013 – Protikorupční policie navrhla obžalovat Ratha a deset jeho spoluobviněných.