Indický prezident Rám Náth Kóvind přijel na Pražský hrad jednat se svým českým protějškem Milošem Zemanem. Delegace podepsaly dohodu o zrušení víz pro držitele diplomatických pasů nebo memorandum o spolupráci ve vědě a výzkumu. Zeman se přimlouval i za přímé letecké spojení do Dillí. Česko hostí indického prezidenta po více než dvaceti letech. Během dne bude mluvit také s premiérem Andrejem Babišem nebo s předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (oba ANO).
Do Česka přijel po více než dvaceti letech indický prezident. Zeman chce přímé letecké spojení do Dillí
Zeman přijal indického prezidenta a jeho manželku na prvním hradním nádvoří, kde na ně čekala nastoupená čestná jednotka Hradní stráže. Následovalo jednání obou prezidentů. Diskutovali spolu například o neexistujícím přímém leteckém spojení mezi Dillí a Prahou.
„V případě Číny už máme čtyři přímé letecké linky. Přitom Indie je svým významem, počtem obyvatel a také obdivuhodnou dynamikou hrubého domácího produktu na srovnatelné úrovni. Byl bych proto rád, kdyby alespoň jedno přímé letecké spojení vzniklo,“ poznamenal Zeman na společné tiskové konferenci. O chybějícím spojení chce s indickým prezidentem mluvit i Vondráček.
Indie by si podle Zemana vzhledem ke svému významu také zasloužila být stálým členem Rady bezpečnosti OSN. Za tato slova mu Kóvind poděkoval. Oba státníci se shodli i na boji s mezinárodním terorismem a na znepokojení, které vyvolává situace v Pákistánu, kde má v některých provinciích útočiště Taliban.
Kóvind uvedl, že oba státy měly vždy dobré vztahy a nyní by se měly ještě prohloubit, a to i v oblasti ekonomiky a investic. Zmínil například hi-tec, strojírenství, civilní letectví nebo automobilový průmysl. „Nesmírně nás těší, že české společnosti jako Škoda Auto s mateřskou společností Volkswagen budou do obchodu v Indii investovat asi miliardu dolarů,“ uvedl.
Veliký potenciál vidí Kóvind i v oblasti obrany. Vyzval proto české firmy k aktivitě v jeho zemi. Další představy, jak posunout bilaterální obchodní vztahy, by pak mělo nabídnout zasedání Smíšené komise pro hospodářskou spolupráci ČR a Indie, které se bude konat v říjnu v Praze a budou mu předsedat ministři obchodu obou zemí.
Po schůzce prezidentů následovalo setkání národních delegací, kterého se za českou stranu účastnili ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). Za účasti obou hlav států došlo k podpisu několika memorand a dohod, například o osvobození od vízové povinnosti pro držitele diplomatických pasů.
Odpoledne se Kóvind společně s ministryní Novákovou zúčastní česko-indického obchodního fóra. Mediální zástupce kopřivnické společnosti Tatra Trucks Jaroslav Martínek uvedl, že zástupci firmy podepíšou strategické memorandum o porozumění s indickým výrobcem BEML (Bharat Earth Movers Limited). Tatra Trucks tak podle něj potvrdí pozici strategického partnera indického ministerstva obrany.
Indie patří k nejdůležitějším obchodním partnerům Česka v Asii. V první polovině letošního roku byl vývoz do této země téměř 7,9 miliardy korun, což je o dvě procenta více než loni. Základnou pro středně velké české firmy se má navíc nově stát vybudování českého průmyslového parku v industriální zóně Bengalúru.
V sobotu má Kóvind podle indické ambasády v plánu návštěvu Univerzity Karlovy, kde se setká s indickými studenty a českými indology. Prohlédne si také laserové centrum v Dolních Břežanech a Strahovský klášter. Návštěvu ukončí v neděli.
Indii naposledy navštívil Václav Klaus
Poslední indický prezident, který navštívil Českou republiku, byl v roce 1996 Šankar Dajál Šarma. Do Indie naopak přijel na oficiální návštěvu naposledy Václav Klaus v roce 2005. Václav Havel zde byl v únoru 1994. Zeman sice Indii také navštívil, ale v roce 2001 ještě jako premiér. Příští rok by měl podle Zemana do Indie zamířit český premiér Andrej Babiš (ANO).