Další trable se sponzory: kadeřnice na mateřské darovala ODS milion

Praha – Velmi štědrého sponzora našli loni občanští demokraté v osobě mladé kadeřnice na mateřské dovolené. Dvaadvacetiletá žena podle údajů ve výroční zprávě darovala ODS milion korun. Upozornil na to deník Mladá fronta DNES (MfD). Dárkyně přitom podle listu nevlastní žádnou nemovitost a bydliště má v chatě u Roštína na Kroměřížsku. Místopředseda ODS Martin Kupka řekl, že o ničem něvěděl. Strana podle něj nemá možnosti ověřovat majetkové poměry dárců.

Člen vedení ODS si nicméně nechá předložit výpisy z účtů. „Proces přijímání darů vypadá tak, že se děje bezhotovostně, v tomto případě se taktéž odehrál bezhotovostně, a dárce musí ještě zpětně verifikovat, že skutečně to byl on. Já jsem ve funkci místopředsedy od ledna letošního roku a ten dar přišel loni v dubnu. Nevím, jakým způsobem tehdy proběhlo jednání s dárkyní,“ reagoval Kupka. Předseda strany Petr Fiala komentář odmítl s tím, že v době daru ještě předsedou nebyl. 

Dotyčná žena se k daru prozatím nechtěla vyjadřovat. Jejím manželem je podnikatel v oblasti výroby zdravotnických prostředků. Na dotaz, zda není skutečným dárcem on, deníku neodpověděl.  

ODS podle své letošní výroční zprávy vybrala na darech 78 milionů korun. Primát nejštědřejšího dárce drží Jiří Kubů z Brna s dvěma a půl miliony korun. Strana loni získala celkem 281 milionů korun. Kromě darů a příspěvků od členů v kolonce příjmů uvedla státní příspěvek na činnost ve výši 84,6 milionu korun. Na volební výdaje získala ODS od státu 38,4 milionu. Částečně i kvůli pádu Nečasovy vlády a předčasným volbám ohlásila ztrátu ve výši 14 milionů korun.

Aktuální zjištění tak nechává vzdáleně vzpomenout na někdejší kauzu tajemných sponzorů z roku 1996. ODS tehdy výrazně poškodilo odhalení falešných sponzorů – Maďara Lájose Bácse a M. Radjiva Sinhy z Mauriciu. Oba dva podle údajů jako největší sponzoři darovali každý 3,75 milionu korun. Ukázalo se však, že jména jsou smyšlená v listopadu 1997 se objevila informace, že skutečným dárcem je podnikatel Milan Šrejber, který se podílel na privatizaci Třineckých železáren.

ODS to nakonec potvrdila a odpovědnost na sebe vzal výkonný místopředseda Libor Novák. Ten byl později stíhán za daňové úniky, ale soud ho zprostil obžaloby. Spekulace o financování ODS však pokračovaly a později přinesla MfD informaci, podle níž měla ODS údajně přístup k tajnému kontu ve Švýcarsku. Následně vyzvali Jan Ruml a Ivan Pilip Václava Klause k rezignaci z vedení ODS. Záhy lidovci rozhodli o odchodu z vlády a následující den podali ministři KDU-ČSL a také ODA demisi. Na jednání výkonné rady sice Klaus uhájil své stranické pozice, o den později však tehdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi předal demisi vlády.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poslanci schválili zavedení Dne české vlajky, řešili i podporu bydlení

Poslanecká sněmovna ve středu schválila zavedení významného Dne české vlajky, tedy novelu premiéra Andreje Babiše (ANO). Zamítla návrh Senátu, který místo toho jen upravoval název svatováclavského svátku. Zrychlit povolování a rušení pobytu cizinců v Česku má od roku 2029 nový digitální informační systém. Vládní návrh nového cizineckého zákona podpořili poslanci v úvodním kole. Předtím se ve druhém čtení zabývali zákonem o veřejných rozpočtech. Ve druhém čtení projednala komora i novelu zákona o podpoře bydlení. Zákonodárci si odhlasovali, že budou moci jednat i po 21. hodině.
03:50Aktualizovánopřed 3 mminutami

Senát projedná zákon o vládní regulaci pohonných hmot příští týden

Senátoři ve středu večer odhlasovali, že zákon o vládní regulaci cen pohonných hmot projednají ve zrychleném režimu na schůzi příští středu. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) jim sdělila, že cílem normy není nahrazovat tržní mechanismy. Senát také schválil, že jednodenní dálniční známka možná bude nově platit celých 24 hodin, nejen do půlnoci v den zakoupení. Během dopoledne podpořila horní komora uzákonění pravidel pro správu dat ve veřejné správě, večer pak uzákonění Dne Orla jako významného dne.
10:06Aktualizovánopřed 47 mminutami

Colt CZ vstoupil na burzu v Amsterdamu, následuje tak další tuzemské firmy

Další česká firma vstoupila na burzu v Amsterdamu, která patří k nejvýznamnějším v Evropě. Od středy se na ní začalo obchodovat s akciemi Coltu CZ. Zbrojovka tak následuje ty tuzemské společnosti, které zamířily na zahraniční trhy už dříve. Podle generálního ředitele Colt CZ Group Radka Musila jde o důležitý milník pro firmu.
před 1 hhodinou

Výbor europarlamentu podpořil návrh Nerudové na vynětí obytných budov z ETS 2

Europoslanci navrhují, aby v rámci úprav systému emisních povolenek ETS 2 byly ze systému vyňaty budovy určené k bydlení, ceny povolenek by pak měly být zastropovány na 45 eurech (asi 1100 korunách) za tunu oxidu uhličitého, a to v cenách za letošní rok. Návrh vyjednávací pozice Evropského parlamentu (EP) ve středu schválil výbor pro životní prostředí (ENVI). Zpravodajkou návrhu je europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) z nejsilnější Evropské lidové strany (EPP).
před 2 hhodinami

Macinka zveřejnil rozhovor armády s prezidentem Pavlem

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) v úterý večer na sociální síti Facebook zveřejnil rozhovor, který s prezidentem Petrem Pavlem natočila Armáda ČR a o jehož zveřejnění se dohadovala s ministerstvem obrany. Řeči o týden trvající strašidelné cenzuře jsou jen další pohádkou o neexistujícím problému, uvedl k příspěvku Macinka. Pavel v závěru návštěvy Argentiny ocenil, že je šéf tuzemské diplomacie konzistentní v ochraně svobody slova.
07:34Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Rutte přijede za Babišem. Podle Pavla by tím mohl signalizovat problém

Generální tajemník NATO Mark Rutte tento čtvrtek navštíví Česko, setká se s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Podle předsedy vlády se bude jednání týkat NATO, armády či českých aliančních závazků. Rutte přijede do Prahy necelé tři měsíce před plánovaným summitem NATO v Ankaře. Prezident Petr Pavel uvedl, že generální tajemník NATO většinou před summitem kontaktuje země, kde by mohl být problém.
10:59Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Nerudová se kvůli změnám ve financování ČT a ČRo obrátila na Evropskou komisi

Europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) se kvůli návrhu na změnu financování České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) písemně obrátila na Evropskou komisi. Má podezření na porušení unijního práva, řekla europoslankyně v ČT. České republice můžou podle ní hrozit pokuty a zmrazení evropských peněz. Vládní návrh financovat veřejnoprávní média místo poplatků ze státního rozpočtu v úterý představili zástupci vládní koalice ANO, SPD a Motoristů. Zrušením poplatků kabinet plní program, namítl premiér Andrej Babiš (ANO). Plánované obstrukce nechápe.
13:24Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Soud v poslední části kauzy Stoka zprostil dva podnikatele viny

Krajský soud v Brně v poslední části korupční kauzy Stoka opětovně zprostil obžaloby podnikatele Ivana Trunečku a Petra Kaláška. Žalovaný skutek podle soudu není trestným činem. V kauze šlo o ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Verdikt není pravomocný, strany si ponechaly lhůty pro možné odvolání. Státní zástupce Petr Šereda řekl, že v kauze a na ni napojených větvích bylo dosud pravomocně odsouzeno 29 obžalovaných.
před 6 hhodinami
Načítání...