Dálnice D1 z Kojetína do Kroměříže bude v provozu od 23. září

Kroměříž - Stavba další části dálnice D1 finišuje na Kroměřížsku. Nový úsek z Kojetína do Kroměříže je už téměř hotov a pro řidiče bude zprůjezdněn 23. září. Další část dálnice z Mořic do Kojetína chtějí stavbaři dokončit koncem příštího roku. Celý, asi pětatřicetikilometrový úsek dálnice od Mořic až do Říkovic na Přerovsku by měl být pro motoristy připraven nejpozději do konce roku 2010, uvedl projektový manažer společnosti Skanska DS Martin Fischer.

V září bude zprovozněn čtyřpruhový úsek z Kojetína do Kroměříže v délce zhruba 3,5 kilometru, uvedl Fischer. Na začátku Kroměříže komunikace naváže na nedávno dokončený dálniční obchvat města, který byl v celé délce zprovozněn s předstihem už minulý týden kvůli opravě kroměřížského silničního mostu Karla Rajnocha.

Nyní stavbaři pracují především na dvou úsecích. V části z Mořic do Kojetína už dokončili základní těleso dálnice a nyní staví mosty a pokládají betonové povrchy vozovky. V úseku z Kroměříže do Říkovic začala stavba teprve letos a provádí se zde hlavně zemní práce a příprava mostů nebo nadjezdů.

Úsek dálnice D1 z Mořic do Kroměříže by měl především ulevit řadě obcí, které leží na trase nyní už nevyhovující silnice I/47. Tyto vesnice trápí hlavně nadměrná kamionová doprava, která by měla být odvedena právě na dokončovanou dálnici.

Poté, co bude dálnice dovedena až k Hulínu, napojí se na ni i dvě další připravované rychlostní komunikace R49 a R55. U Hulína tak v horizontu dvou let vznikne jedna z největších dálničních křižovatek na Moravě. Díky stavbě těchto silnic získá Zlínský kraj dostatečné napojení na dálniční síť v republice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poslanci zahájí jednání k vyslovení důvěry Babišově vládě

Poslanecká sněmovna se v úterý sešla k první letošní řádné schůzi. Na ní se zákonodárci začnou zabývat vyslovením důvěry kabinetu Andreje Babiše (ANO), jehož součástí jsou také SPD a Motoristé. Nově jmenovaná vláda musí podle ústavy požádat dolní komoru o důvěru do třiceti dnů. Prezident Petr Pavel jmenoval Babišův kabinet v polovině prosince. Krátce po poledni byla schůze do 12:33 přerušena.
06:00Aktualizovánopřed 4 mminutami

Silná ledovka komplikuje dopravu

Silná ledovka komplikuje železniční i silniční dopravu na řadě míst po celém Česku. Zrušeny byly například ranní spoje mezi Prahou a Kolínem, mezi hlavním městem a Kralupy nad Vltavou či několik vlaků z Ústí nad Labem. Ve středních Čechách nejezdí velká část příměstských a regionálních autobusových linek. V Moravskoslezském kraji to klouže na dálnicích a hrozí i nebezpečí aquaplaningu. Na dálnici D3 je kvůli nehodě omezený provoz.
06:02Aktualizovánopřed 20 mminutami

Inflace loni mírně zrychlila na 2,5 procenta

Za celý rok 2025 činila průměrná míra inflace 2,5 procenta, předloni byla o desetinu procentního bodu nižší. Ceny zboží vzrostly loni o 1,1 procenta, ceny služeb o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Důvodem růstu byly zejména ceny bydlení.
před 47 mminutami

Turek zmocněncem je úlitba Motoristům, říká Bartoš. Koten jmenování rozumí

„Zmocněnec nemá žádnou exekutivní sílu. (...) Je to nějaká úlitba Motoristům od premiéra Andreje Babiše (ANO),“ uvedl v Událostech, komentářích místopředseda poslaneckého klubu Pirátů Ivan Bartoš. Reagoval tím na situaci okolo jmenování Filipa Turka (za Motoristy) vládním zmocněncem pro Green Deal a klimatickou změnu. „Jmenování Turka zmocněncem rozumím. Celá ta kauza spíše připomíná vrtěti Turkem. (...) Média zde ovlivňují veřejné mínění jedním směrem,“ sdělil místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD). Podle předsedy TOP 09 Matěje Ondřeje Havla je Turkova minulost reputační riziko země. „Takový člověk nemůže být členem vlády,“ dodal. Předsedkyně poslaneckého klubu STAN Michaela Šebelová je překvapena, že Babiš nechce podat kompetenční žalobu a za Turka bojovat. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) tvrdí, že by případné podání kompetenční žaloby a čekání na rozsudek zastínilo ostatní témata vlády.
před 2 hhodinami

Záchranné stanice loni přijaly přes 42 tisíc zvířat

Záchranné stanice loni přijaly do péče více než 42 tisíc zvířat. Ukazují to data Národní sítě záchranných stanic. Řada z nich zaznamenala rekordní nárůst příjmů zraněných živočichů. Mezi nejčastější svěřence stanic patří ježek nebo poštolka. Šest z deseti zachráněných zvířat pracovníci dokáží vrátit zpět do přírody.
před 5 hhodinami

Dřív mezi lidi bez domova patřil. Teď jim muž v Plzni pomáhá, popsali Reportéři ČT

V Česku žijí podle nejrůznějších odhadů desítky tisíc bezdomovců. Nelichotivou statistiku se v posledních třech letech pokouší zvrátit plzeňský magistrát. Navázal proto spolupráci se sociálním spolkem K srdci a biskupstvím plzeňským. Zhruba pět set bezdomovců, kteří v západočeské metropoli žijí, tak může získat brigádu a z výdělku si zaplatit alespoň dočasné bydlení v tamních ubytovnách. Díky práci pro plzeňskou městskou policii se do „běžného“ života podařilo z ulice vrátit třiapadesátiletému Romanovi. Nyní pomáhá právě lidem bez domova, mezi něž dřív sám patřil. O jeho příběhu natáčel pro Reportéry ČT David Vondráček.
před 5 hhodinami

Reportéři ČT: Babiš se vyhnul kritice výroků politiků SPD k zahraničním tématům

Česko má za sebou v diplomacii horký vstup do roku 2026. A to i kvůli předsedovi Poslanecké sněmovny a SPD Tomiu Okamurovi, který hned v novoročním projevu slovně zaútočil na Evropskou unii či Ukrajinu, která se už několik let brání ruské agresi. Nedlouho po Okamurovi si pak „přisadil“ i druhý muž hnutí Radim Fiala, který zpochybnil roli Ruska ve výbuších muničních skladů ve Vrběticích. Premiér Andrej Babiš (ANO) však Okamurova slova dlouho nekomentoval, vyjádřil se až po zmíněném prohlášení Fialy. Ani pak ale předseda vlády svého koaličního partnera přímo nekritizoval. O tom, jaké poměry panují ve vládní koalici v oblasti zahraniční politiky, natáčel pro Reportéry ČT Jan Moláček.
před 13 hhodinami

Poprvé po volbách zasedla tripartita, na růstu platů se neshodla

Tripartita bude spolupracovat při českých aktivitách v EU k zastavení systému emisních povolenek ETS 2. Vláda si proto od zaměstnavatelů i odborů vyžádala podklady o předpokládaných dopadech systému ETS 2 na domácnosti i průmysl. Chce tím posílit své argumenty pro jednání v EU. Na tiskové konferenci po pondělním jednání to řekl ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Tripartita probírala také situaci kolem návrhu státního rozpočtu nebo programové prohlášení nové vlády. Na růstu platů se zatím odboráři s vládou nedohodli.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...