CVVM: ANO se po červnovém poklesu dostalo opět před ČSSD

ANO by podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyhrálo v září volby se ziskem 28,5 procenta hlasů, pro ČSSD by hlasovalo 23 procent lidí. Do dolní parlamentní komory by se dostaly ještě čtyři další strany. CVVM průzkum provedlo v první polovině září mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

ANO si od předchozího průzkumu polepšilo o pět procentních bodů a po červnovém poklesu se vrátilo zpět na pozici potenciálního vítěze voleb. Naopak sociální demokracie si o 1,5 bodu pohoršila.

Procentní bod ztratili od června i komunisté, které by nyní volilo 15 procent občanů. Čtvrtá ODS by získala 9,5 procenta hlasů, tedy o 2,5 bodu více než v červnu. KDU-ČSL a TOP 09 by měly v zářijových volbách shodně 6,5 procenta. Proti červnovému průzkumu si tak mírně pohoršily.

Jiné strany by se do dolní komory nedostaly. Nejlépe by na tom z nich byla Strana zelených a uskupení Svoboda a přímá demokracie s 2,5 procenta hlasů. Předpokládaná volební účast by v září byla 59 procent, což je podobné jako při posledních sněmovních volbách v říjnu 2013.

Volební model CVVM vychází ze stranických preferencí, ale zahrnuje jen dotázané, kteří se voleb chtějí zúčastnit a kteří uvedli nějakou stranu. V zásadě jde tedy o stranické preference bez nerozhodnutých a nevoličů.