Čunek chce rozbít romské klany a rozdávat byty

Praha - Místopředseda vláda a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL) představil koncepci k odstranění romských ghett. Počítá v ní mimo jiné i s rozdělením romských rodin do tří skupin podle sociální úrovně. V první skupině budou rodiny téměř nezávislé na sociálních službách. Do druhé chce zařadit ty, které zneužívají sociální dávky. Do třetí by spadali Romové, na které je zapotřebí dohlížet vždy a všude. Podle Džamily Stehlíkové (SZ), která má celou koncepci připravit, jsou takové návrhy nepřijatelné. Přidávají se k ní i romští aktivisté.

Koncepce počítá například s tím, že by se romové ze třetí skupiny měli přestěhovat na ubytovny s pevným režimem pod dohledem sociálních pracovníků. Na sociální dávky budou mít nárok pouze ti, kteří budou pracovat pro obec. Neplatiči si budou moci dluhy na nájemném odpracovat. Pokud si členové rodiny najdou práci a budou posílat děti do školy, získají šanci na byt v lepší části města. Ministerstvo odhaduje, že města by tato politika stála kolem miliardy korun.

Podle materiálu je důležité oslabit vazby v rodinných klanech. Proto by se měly do jednoho domu přestěhovat z ghett nejvýše dvě příbuzné rodiny. „Musíme navodit situaci, aby každá z těch rodin, která tam je, tak aby se dostala ze sociálního vyloučení, nicméně zůstala rodinou,“ říká Čunek. S tím ale nesouhlasí Džamila Stehlíková: „Rodinné vazby jsou zdrojem hodnot a opakovali bychom postup komunistů.“

První pomoc by měla směřovat do 16 měst. Dostanou peníze, pokud připraví projekty pro vzdělávání, práci a bydlení lidí z ghett. Znamená to, že pokud bude město chtít postavit třeba nové byty s podporou státu, musí zároveň řešit i problém sociálně vyloučených lokalit. Peníze by mělo mít misterstvo pro místní rozvoj z fondů Evropské unie.  

Jiří Čunek už v minulosti čelil kritice ze strany ochránců lidských práv i politických partnerů, zejména zelených. Vsetínská radnice, v jejímž čele tehdy stál, nechala v roce 2006 vystěhovat z města několik romských rodin. Výhrady provázely v minulosti i jeho plány na koncepci romské integrace.

Romské ghetto
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

MotoGP vrcholí, příjezd fanoušků se obešel bez vážnějších komplikací

Fanoušci motorek proudili na hlavní den závodů MotoGP v Brně od časných ranních hodin, chtěli si zabrat nejlepší místa kolem Masarykova okruhu. Jejich příjezd proběhl bez vážnějších problémů. Dopravní situaci podle policie může zkomplikovat až odpolední rozjezd fanoušků.
09:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vrací se tropy, na Moravě vydrží i v pondělí

Teploty na řadě míst republiky v neděli vystoupají přes tropickou třicítku. V pondělí vydrží vedra ve východních Čechách a na Moravě a ve Slezsku, kde mohou meteorologové naměřit až 34 stupňů Celsia. Na západě Čech po přechodu studené fronty ale nejvyšší teploty po víkendu spadnou k 18 stupňům. Pršet má postupně skoro na celém území.
před 2 hhodinami

Před cestou do exotiky se stále více lidí nechává očkovat

Mezi cestovateli roste zájem o vakcíny proti horečce dengue, břišnímu tyfu či hepatitidě A. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a z informací od očkovacích center Fakultních nemocnic Bulovka a Motol.
před 5 hhodinami

Mamograf je terčem dezinformátorů. Odborníci bludy vyvracejí

Klíčovým nástrojem pro včasné odhalení rakoviny prsu je mamografické vyšetření. Přestože je podle odborníků bezpečné, opakovaně se stává terčem dezinformací na internetu. Například ve formě řetězových e-mailů. Odkládání preventivních prohlídek přitom může snížit šance na vyléčení.
před 5 hhodinami

Se zájmem o elektrokola přibývá půjčoven, nabíječek i úrazů

Obliba elektrokol a elektrokoloběžek roste. Lidé si je kupují nebo půjčují stále častěji a se zvýšeným zájmem přibývá i dobíjecích míst. Lepší kapacita baterií pak umožňuje bez nabití urazit až sto kilometrů a omezují se tak případy, kdy si cyklisté kvůli vybité baterii museli zavolat pomoc. Ta však často musí dorazit kvůli tomu, že uživatelé přecení své síly nebo neznají vlastnosti elektrokola a přijdou k úrazu.
před 6 hhodinami

Stát podpoří brigády v zemědělství

Stát chce podpořit pěstitele ovoce a zeleniny. Od příštího roku budou proto sezonní pracovníci odvádět méně na pojistném. To by mělo těmto zaměstnancům navýšit mzdy a pěstitele tak udělat konkurenceschopnějšími především vůči zahraničí. „Je to výrazně méně, než vidíme u kolegů v Polsku, Německu nebo Belgii, ale jsme rádi, že jsme se touto cestou vydali, abychom podmínky srovnali, když jsme na jednotném trhu Evropské unie“ uvedl předseda Ovocnářské unie a viceprezident Agrární komory Martin Ludvík.
před 7 hhodinami

Tuzemské zdravotnictví opět míří do deficitu, politici hledají lepší cestu

Třetí rok po sobě míří tuzemské zdravotnictví do deficitu, péče o pacienty letos vyjde na víc než pět set miliard korun. Zhruba deset miliard pojišťovny pokryjí z rezerv. Kvůli stárnoucí populaci hrozí růst schodku. Pojišťovny se shodují, že je třeba hledat úspory uvnitř systému. Například zamezit opakovaným vyšetřením, s čímž má pomoct systém e-žádanek. Výhledově bude potřeba zajistit i další příjmy. Ministerstvo teď připravuje úhradovou vyhlášku na příští rok.
před 8 hhodinami

Zkušené italské letectvo se ukáže na Dnech NATO v Ostravě

Itálie bude zvláštní partnerskou zemí na Dnech NATO v Ostravě v druhé polovině září. Italské letectvo má asi pět stovek letadel a vrtulníků a podílí se na protivzdušné obraně, kybernetické bezpečnosti a vesmírném programu Severoatlantické aliance. S českými protějšky by se piloti mohli podělit třeba o zkušenosti se stíhačkami F-35.
před 17 hhodinami
Načítání...