Čtveřice lidí ošidila na daních stát o 200 milionů korun

Praha – Protikorupční policie objevila další případ krácení daní. Čtveřice obviněných osob údajně způsobila obchodováním s neexistujícím zbožím státu škodu přes 200 milionů korun. Obžalovaní zatím zůstávají na svobodě, hrozí jim ale několik let vězení. Ministerstvo spravedlnosti navíc hlásí, že daňová kriminalita stoupá.

Trestní oznámení podal v tomto případě Finanční analytický útvar ministerstva financí, na jehož žádost začali kriminalisté případ zkoumat. Pachatelé posléze zadrželi na území hlavního města a Středočeského kraje. 

Jako výnos z trestné činnosti zajistili 55 milionů na účtech společností, jejichž prostřednictvím obvinění údajně krátili daň z přidané hodnoty, a to v období od druhé poloviny roku 2010 do konce roku 2011. „V rámci operace s krycím názvem Koloseum bylo provedeno několik domovních prohlídek,“ řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Osoby byly zadrženy v úterních večerních hodinách, dodal.

Skupina, která deklarovala vývoz neexistujícího zboží do zemí Evropské unie, zůstává stále na svobodě. Soud totiž návrhu Městského státního zastupitelství o vzetí do vazby nevyhověl. Pachatelům však za krácení daní hrozí pět až deset let vězení.    

Statistiky dokazují, že daňová kriminalita v posledních letech stoupla. V roce 2009 policie šetřila přes 500 těchto případů, loni jich už byla téměř tisícovka. 

Ministerstvo spravedlnosti má proto v plánu tresty za úniky zvýšit – při trestném činu se škodou nejméně půl milionu korun by tak místo osmi let za mřížemi hrozilo deset. U škody dosahující částky pěti milionů korun návrh zvyšuje trestní sazbu z deseti na dvanáct let odnětí svobody. Nově by také měla být trestná i příprava ke zkrácení daně, nikoliv jen samotné zkrácení daně či pokus o něj. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěOpozice zamezila rychlému schválení rozšíření trestní úpravy neplacení výživného

Opozice v úterý neprosadila úplné vyškrtnutí volby šestice radních České televize (ČT) z programu sněmovní schůze. Opoziční zástupci ohlásili už před odpoledním zahájením pokračování poslaneckého jednání snahu volbu zablokovat. Koalice ale v úterý zařazení bodu na původně plánovanou středu nenavrhla. Poslanci mají na programu rozšíření trestného činu neplacení výživného. Opozice zablokovala zrychlené schválení už v úvodním kole.
14:01Aktualizovánopřed 5 mminutami

Havlíček slíbil věcnou a odbornou debatu k zákonu o ČRo a ČT, prohlásil Zavoral

Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) slíbil věcnou a odbornou debatu k vládnímu návrhu zákona o České televizi (ČT) a Českém rozhlasu (ČRo), který mění systém financování veřejnoprávních médií, sdělil po schůzce generální ředitel ČRo René Zavoral. Zároveň uvedl, že úpravy systému v rámci takzvané poslanecké malé mediální novely, která z povinnosti platit poplatky osvobozuje některé skupiny poplatníků, by pro ČRo znamenaly snížení příjmů okolo 250 až 300 milionů ročně.
17:20Aktualizovánopřed 59 mminutami

Šéf Senátu Vystrčil: Odmítnutí vládního letounu pro misi na Tchaj-wan je podraz

Senátní delegace v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS) odletí na Tchaj-wan linkou z Prahy do Tchaj-peje, jejíž provoz byl zahájen před třemi lety za Vystrčilova přispění. Vystrčil to řekl novinářům k odmítnutí kabinetu ANO, SPD a Motoristů poskytnout vládní letoun, jak dříve bylo obvyklé. Předseda Senátu označil rozhodnutí za podraz a nůž do zad podnikatelům a zástupcům vědy, výzkumu a kultury, kteří měli spolu se senátory misi podniknout a jejichž účast je nyní nejistá. Cestu na Tchaj-wan chce Vystrčil podniknout na přelomu května a června.
16:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Česko má poprvé data o očkování v reálném čase. Ukazují, komu se vyplatí nejvíc

Nové údaje o počtu lidí nakažených respiračními nemocemi a těch, kteří byli očkovaní, ukazují podle ministerstva zdravotnictví, kde Česko ve vakcinaci selhává a které skupiny jsou nejméně chráněné. Podle dat klesá množství očkovaných nejvíc v těch nejvíce zranitelných skupinách.
před 2 hhodinami

Senátní výbory odmítly vládní regulaci cen pohonných hmot

Senát by měl podle svého hospodářského i ústavně-právního výboru zamítnout zákon o vládní regulaci cen pohonných hmot, kterým chce koalice ANO, SPD a Motoristů nahradit cenové výměry ministerstva financí. Opozice návrhu vytýká nadbytečnost, obecnost a také to, že by regulace mohla platit až rok. Ve hře zůstávají i možné úpravy zákona, které opoziční zákonodárci chtějí předložit při jeho středečním schvalování v Senátu. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) avizovala, že odmítne-li ve středu horní komora tento zákon, bude se jím sněmovna znovu zabývat v pátek.
14:51Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Vláda zvýšila cenové stropy pohonných hmot pro středu

Nejvyšší povolené ceny pohonných hmot, které denně stanovuje stát, ve středu o desítky haléřů za litr vzrostou. Maximální cena nafty se oproti úterý zvýší o 48 haléřů na 41,34 koruny za litr, benzin bude možné prodávat za 41,07 koruny za litr, tedy o 43 haléřů dráž než v úterý. Vyplývá to z cenového věstníku, který odpoledne zveřejnilo ministerstvo financí.
před 4 hhodinami

Státní zastupitelství: Nic nenasvědčuje tomu, že by otrávených sklenic výživy HiPP bylo víc

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by skleniček s kojeneckou výživou značky HiPP otrávených jedem na krysy bylo více než původně oznámených šest, řekl v úterý mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Petr Lužný. O možném větším počtu otrávených balení informovala rakouská média. Na případu pracují jihomoravští kriminalisté, protože dvě otrávené skleničky se našly v Brně. Další dvě byly nalezeny na Slovensku a jedna v Rakousku. Kamenné obchody v tuzemsku výživu dočasně z prodeje stáhly, on-line supermarkety nikoliv.
02:32Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Rozdělení peněz je třeba změnit, potřeby krajů se ale liší, říkají hejtmani

Současný systém přerozdělování peněz mezi kraji je zastaralý a nespravedlivý, kraje by měly najít shodu na návrhu, který předloží vládě, shodli se v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským hejtmani Pardubického kraje Martin Netolický (MY) a Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO). Vláda návrh změn, jenž měl zvýšit podíl krajů na daních a upravit kritéria přerozdělování a který podal Pardubický kraj, odmítla. Dle premiéra Andreje Babiše (ANO) by debata měla proběhnout právě až ve chvíli, kdy se kraje shodnou na společném návrhu.
před 4 hhodinami
Načítání...