ČR odmítá spojovat náboženství s násilím, ujistil Araby Zaorálek

Praha - Česko odmítá automatické spojování jakéhokoli náboženství s násilím a podporuje náboženskou toleranci. Velvyslance arabských zemí o tom ujistil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Vysvětloval jim nedávné výroky prezidenta Miloše Zemana - právě o spojení islámské ideologie s násilím.

„My nesouhlasíme s tím, že by jakékoli náboženství bylo automaticky spojováno s násilím. To nebude nikdy součástí naší pozice,“ přiblížil Zaorálek novinářům svůj výstup na pravidelném setkání s vedoucími diplomatických zastoupení arabských zemí v Česku.

Zaorálek: Chceme dialog i o sporných tématech

Zaorálek arabské diplomaty dále ujistil, že Česká republika bude vždy podporovat náboženskou toleranci a spolupráci s arabským světem. „Česká republika je země, která bude vždy podporovat náboženskou toleranci a která bude vždy podporovat spolupráci. To je spolehlivá kontinuita české zahraniční politiky. My usilujeme o dobré vztahy s celým arabským světem,“ poznamenal Zaorálek. Cílem Česka je podle něj dialog s arabskými zeměmi, a to i o těchto sporných tématech.

Napětí s některými arabskými subjekty vyvolalo vyjádření prezidenta Zemana na konci května u příležitosti oslav dne izraelské nezávislosti. „Muslimští fanatici nedávno v Nigérii zajali 200 mladých křesťanských dívek. A v květné Evropě se v srdci Evropské unie nedávno odehrál odporný atentát v židovském muzeu v Bruselu. Nenechám se uklidňovat prohlášeními, že se jedná pouze o malé okrajové skupiny, domnívám se naopak, že tato xenofobie a tento, řekněme, rasismus nebo antisemitismus vyplývá ze samé podstaty ideologie, o kterou se tyto fanatické skupiny opírají,“ uvedl tehdy Zeman a citoval z muslimského textu, který vyzývá k zabíjení Židů.

Zeman svými výroky o islámu a muslimech už v minulosti vyvolal kontroverze. Jeho poslední vyjádření odsoudila Organizace islámské spolupráce a žádala prezidentovu omluvu. Ten ji ale odmítl. V Saúdské Arábii musel Zemanova slova vysvětlovat český velvyslanec v Rijádu Jiří Slavík.

Vydáno pod