Církve podpořily křesťanské uprchlíky: Jsou nejvíce pronásledovaní a mnozí ztratili blízké

Zástupci církví z Moravskoslezského kraje podpořili příjezd křesťanských uprchlíků do Česka. Ve společném prohlášení uvedli, že obavám lidí z živelné imigrační vlny rozumí. U křesťanských uprchlíků, jejichž příjezd do Česka schválila vláda, je ale podle nich situace jiná a je potřeba jim pomoci.

„Tito lidé byli už před příjezdem do naší vlasti prověřeni českými tajnými službami i úředníky ministerstva vnitra. Jedná se o oběti islámského teroru, které byly pro svou křesťanskou víru přinuceny opustit domovy a uprchnout do utečeneckých táborů, kde jsou předmětem perzekuce ze strany muslimské většiny. Mnozí ztratili své blízké,“ stojí v prohlášení.

Ze všech lidí, kteří jsou zasaženi současnými nepokoji na Blízkém východě, patří podle církví křesťanští uprchlíci k těm nejpronásledovanějším. „Proto jsme připraveni pomoci při jejich příjezdu a integraci, a to jak organizačně, tak materiálně, zejména formou sbírek,“ dodávají církve.

Třetí skupina uprchlíků, kteří utekli z iráckého Mosulu před Islámským státem, přiletí do Česka v pátek. Asi čtyřicetičlennou skupinu autobusy rozvezou do Brna, Smilovic u Třince a rekreačního střediska Okrouhlík u Jihlavy.

Starosta Smilovic: Lidé nepochopili, že nejde o ilegální uprchlíky

Právě část obyvatel Smilovic ale s ubytováním uprchlíků nesouhlasí. Pondělního jednání zastupitelstva obce s 800 obyvateli se účastnilo zhruba sedm desítek obyvatel, kteří se ostře postavili proti. Starosta Miroslav Nogol se je snažil přesvědčit, že obec by křesťanům v nouzi měla pomoci, přestože sám například s kvótami určujícími přijímání uprchlíků nesouhlasí. Obyvatelé podle něj nepochopili, že nejde o ilegální uprchlíky, ale o prověřené osoby.

Do obce by v pátek mělo přicestovat 14 lidí. V tamním středisku Karmel by měli pobývat šest až osm týdnů. Dohromady jich má přijet asi třicet. Další přicestují v následujících týdnech.

obrázek
Zdroj: ČT24

Do Brna v pátek zamíří skupina 24 lidí, většinou jde o rodiny s dětmi. Ve městě zatím jejich plánovaný příjezd žádné emoce nevzbudil. „Prvních několik týdnů budou ubytováni v soukromém penzionu v centru města,“ uvedl Martin Frýdl z Nadačního fondu Generace 21, který projekt organizuje.

Brněnský magistrát přesné místo pobytu zveřejňovat nebude. Odůvodnil to klidem a bezpečím rodin. Zhruba po dvou měsících se jednotlivé rodiny přestěhují do klasických bytů a budou procházet intenzivním integračním procesem další zhruba čtyři měsíce.

Předák údržby elektrárny, malířka nebo učitelé

Ve skupině jsou celkem čtyři rodiny s dětmi, jejich prarodiče a dále tři svobodné sestry ve středním věku. Přijíždějí například předák údržby elektrárny s vyšší odbornou technickou školou, technik se specializací na automobily a klimatizace, malířka a učitelka umění na střední škole, dva učitelé arabštiny, dvě úřednice nebo učitelka v mateřské škole.

První dvě skupiny uprchlíků přijely do Česka už v lednu a v únoru. Ubytovaní jsou poblíž Jihlavy v Okrouhlíku. Skupina má nyní 27 členů, v pátek se rozroste na 30 lidí. Přemístění 37 iráckých křesťanských rodin se zhruba 150 lidmi do České republiky schválila česká vláda. Celý projekt s rozpočtem kolem 15 milionů korun organizuje nadační fond Generace 21 s pomocí svých partnerů a podporovatelů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Praze přistálo letadlo s Čechem, kterého věznili ve Venezuele

Letadlo s Čechem Janem Darmovzalem, kterého rok a čtyři měsíce věznil ve Venezuele režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, přistálo v Praze. Na svobodu se spolu s dalšími cizinci dostal poté, co Spojené státy na začátku ledna z Caracasu unesly Madura a jeho ženu do USA. V Otázkách Václava Moravce nedělní přílet avizoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem.
13:15Aktualizovánopřed 43 mminutami

Kvůli silným mrazům byla na začátku týdne rekordní spotřeba elektřiny

Domácnosti i firmy mají na svědomí vysokou spotřebu elektřiny a plynu. V mrazivých dnech se totiž výrazně zvyšuje energetická náročnost vytápění budov. Na začátku týdne padl dokonce rekord zatížení české elektrizační soustavy. Většinu spotřeby v dané chvíli pokrývaly tepelné, jaderné a plynové elektrárny.
před 2 hhodinami

České sbírky na pomoc Ukrajině loni vybraly přes 770 milionů korun

Humanitární organizace a neziskové platformy v Česku vybraly vloni na pomoc Ukrajině přes 770,6 milionu korun. Největší objem peněz získala iniciativa Dárek pro Putina s částkou téměř 385 milionů korun, výrazný růst zaznamenal také Člověk v tísni, který vybral 204 milionů korun od více než třiceti tisíc dárců. Další desítky milionů korun vybraly například organizace Post Bellum, Team 4 Ukraine nebo platforma Donio.
před 2 hhodinami

Ceny Neuron dostali Kubala Havrdová, Jiří Grygar a mladé talenty

Během slavnostního galavečera v Planetáriu Praha ocenila nadace Neuron sedm nadějných vědkyň a vědců působících v Česku, předala cenu za propojení vědy s byznysem, cenu za rozvíjení lásky k vědě, kterou obdržel astrofyzik Jiří Grygar, a hlavní Cenu Neuron pro lékařku a vědkyni Evu Kubala Havrdovou za záchranu lidských životů a také poprvé udělila ocenění Rising Star pro zcela výjimečný talent.
před 2 hhodinami

Budu silou navíc, řekl Turek o roli zmocněnce. Svárovská pochybuje o smyslu funkce

Čestný prezident Motoristů Filip Turek doufá, že v roli vládního zmocněnce pro klimatickou politiku na resortu životního prostředí bude „silou navíc“. „Připadá mi jako zásadní se takto věnovat Green Dealu,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce. Podle členky sněmovního výboru pro životní prostředí a spolupředsedkyně Zelených Gabriely Svárovské (klub Pirátů) Turek nebude moci funkci efektivně vykonávat.
před 3 hhodinami

Místopředsedy ODS se stali Haas, Drobil, Červíček a Vondra

Po sobotním zvolení Martina Kupky předsedou Občanské demokratické strany a Tomáše Portlíka jeho statutárním zástupcem v neděli v Praze pokračoval kongres ODS. Ten rozhodl mimo jiné o tom, že místa čtyř řadových místopředsedů obsadí poslanec Karel Haas, exministr životního prostředí Pavel Drobil, senátor Martin Červíček a europoslanec Alexandr Vondra.
06:08Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Prezident se zachoval jako slon v porcelánu, prohlásil Macinka. Pavel kritiku odmítl

Prezident Petr Pavel nekonzultoval s vládou nabídku letounů pro Ukrajinu, reagoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) v Otázkách Václava Moravce na zprávu, že Pavel měl při návštěvě Kyjeva říct, že Česko může v krátké době dodat několik středních bojových letadel. Podle Macinky se zachoval „jako slon v porcelánu“. Prezident odmítl kritiku, podle něj ukrajinská strana navrhla odkoupení letounů L-159, což označil za příležitost pro českého výrobce. Šéf sněmovny Tomio Okamura (SPD) také podotknul, že prezidentovo vyjádření upravila ukrajinská média a později převzala ta česká.
14:16Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Lídr musí mít tah na branku a neohlížet se, zdůraznil nový předseda ODS Kupka

Nově zvolený předseda ODS Martin Kupka v Interview ČT24 hovořil o změnách ve straně, její budoucnosti a své roli jako lídra. „ODS musí lidem nabízet praktická a kompetentní řešení pro jejich každodenní život,“ uvedl. Moderátor Daniel Takáč se zeptal, zda se Kupka cítí být lídrem a neobává se třeba nového hnutí hejtmana jihočeského kraje Martina Kuby. „Lídr nemá obavy. Má tah na branku a snahu vytáhnout stranu co nejvýš. Nemůže se pořád ohlížet, to by byl slabý lídr,“ reagoval.
před 8 hhodinami
Načítání...