Chřipková epidemie pokračuje, i když nemocných ubývá

Praha - V Česku dále trvá chřipková epidemie, i když pacientů s akutním onemocněním dýchacích cest za poslední týden mírně ubylo. Za poklesem nemocnosti jsou i jarní prázdniny. Nemocných s chřipkou naopak přibývá. S tím roste i počet pacientů s vážnějšími příznaky.

„Pokles nepochybně ovlivnil začátek jarních prázdnin v řadě okresů. Pomáhají situaci rozmělnit. Jednoznačně je ale v Česku nadále chřipková epidemie. Je prakticky jistota, že bude ještě pokračovat, ale růst počtu pacientů by neměl být dramatický,“ uvedl epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.

Na 100 tisíc obyvatel připadá nyní 1 844 lidí s akutními onemocněními dýchacích cest včetně chřipky. Nemocnost tak klesla o tři procenta. U samotné chřipky ale lékaři zaznamenali nárůst počtu případů. V Česku mělo tuto nemoc 369 pacientů na 100 tisíc obyvatel. Za poslední týden je to nárůst o 19 procent. U nemocných převažuje takzvaná prasečí chřipka, tedy vir A (H1N1). „Přibývá nemocných s typickými chřipkovými projevy ve všech věkových skupinách. Roste také počet nemocných, jejichž stav vyžaduje intenzivní péči,“ řekl Kynčl.

Morava je na tom hůř

Nejmenší výskyt respiračních chorob včetně chřipky je kromě Prahy na Karlovarsku, Liberecku a Olomoucku. Naopak horší situace je v Pardubickém, Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji. V některých místech v republice se uzavřely školy a vedení nemocnic zakázalo návštěvy pacientů.

Zatímco v minulosti odborníci mluvili o epidemii až tehdy, kdy počet pacientů překročil hranici 2 000, nyní se epidemický práh podle Kynčla pohybuje mezi 1 600 až 1 800 nemocnými na 100 000 lidí. K přehodnocení kritéria přispělo třeba zavedení třicetikorunového poplatku za návštěvu lékaře či tři dny marodění bez nemocenské. Mnozí nakažení tak k doktorovi vůbec nechodí, takže ve skutečnosti může být počet nemocných ještě vyšší.