Cestování MHD se v Ostravě zjednoduší

Ostrava - V Ostravě a jejím okolí by se mělo od ledna zjendodušit cestování městskou hromadnou dopravou. Dojde tam nejen ke zredukování počtu krátkodobých jízdenek, nově se cestující mezi Ostravou a okolím nebudou muset řídit zónami, ale pouze časovou platností jízdenek, uvedl jednatel společnosti Koordinátor ODIS Aleš Stejskal.

Místo dosavadních šesti druhů krátkodobých jízdenek ODIS používaných v městské hromadné dopravě budou od ledna pouze dva. Patnáctiminutová jízdenka zdraží ze stávajících deseti korun na 12 a šedesátiminutová zlevní ze současných 21 na 20 korun. Čtyřiadvacetihodinová jízdenka pro zóny jedna až čtyři bude místo nynějších 48 stát 54 korun.

Současný systém v ostravských zónách, kde platí pouze časové omezení jízdenky, se rozšíří také do nejbližšího okolí města. Tato oblast bude označena jako Ostrava XXL a bude zahrnovat více než dvacet obcí a měst v okolí Ostravy. Do nich už si lidé nebudou muset kupovat jízdenky podle zón, ale pouze podle délky dojezdu.

Ceny dlouhodobých jízdenek a bezplatná přeprava osob starších 70 let zůstanou v příštím roce nezměněny. Podle Stejskala si lidé z dlouhodobých jízdenek nejčastěji kupují třicetidenní jízdenku s kombinací dvou zón. Její cena i nadále zůstane 349 korun. Zrušeny budou od příštího roku dva typy dlouhodobých jízdenek - čtrnáctidenní jízdenka a třicetidenní jízdenky pro zavazadla, psy a ostatní zvířata, o které byl mezi lidmi minimální zájem. Dojde i ke zrušení takzvaných doplatků za ostravské zóny. Nově si tak lidé budou muset koupit zónu za plnohodnotnou cenu.

Vydáno pod