Čeští vědci podle videí spočítali, kam dopadlo srdce čeljabinského asteroidu

Praha - Čeští astronomové jako první na světě detailně propočítali dráhu meteoritu, který explodoval nad ruským Uralem. Přesně týden po události dokázali z videozáznamů na internetu rekonstruovat, kudy těleso letělo, na jak velké části se rozpadlo a kam úlomky dopadly. V budoucnosti bude možné se na podobné případy připravit.

Pád meteoritu zaskočil i astronomy. Srdce vesmírného tělesa ani týden po dopadu do Čebarkulského jezera potápěči nedokázali najít. V Ondřejově pracovali čeští astronomové na výpočtech ustavičně celý týden, při propočtech vycházeli pouze z videozáznamů náhodných svědků. Rekonstruovali pozici každého pozorovatele a dráhu letu z videa překreslovali do mapy. „Padalo k zemi po kolmici, takže předpokládáme, že přesně vertikálně pod dírou v ledu by mělo být to hlavní těleso - asi půl metru v průměru a řádově asi několik set kilogramů,“ přiblížil vedoucí oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV ČR Pavel Spurný.

V současnosti přístroje skenují oblohu příliš pomalu, ani kdyby byl asteroid větší, nedokázaly by ho odhalit. Zhruba za sedm let půjde ale třeba stopadesátimetrové těleso letící k Zemi rozpoznat s předstihem. Popis meteorů má překvapivě i vojenský smysl, aby si stopu na obloze generálové nespletli s raketou a nezaveleli k protiúderu.

ESA chce hledat ve vesmíru malé asteroidy ohrožující Zemi 

Evropská kosmická agentura (ESA) začala pracovat na projektu monitorovací sítě, která by dokázala zjišťovat ve vesmíru malé asteroidy, jež mohou případně ohrozit Zemi. Mělo by jít fakticky o systém včasného varování obyvatelstva. „Nyní jsou zaznamenávány hlavně větší objekty. Identifikováno bylo přibližně 99 procent velkých asteroidů o průměru přes jeden kilometr,“ připomněl vedoucí programu pro ochranu před hrozbami z vesmíru Nicolas Bobrinsky.

Reportáž Martina Ruska o výpočtech českých astronomů (zdroj: ČT24)

Podle něho ale nebezpečí představují mnohem početnější malé asteroidy. „Při nárazu mohou způsobit velké škody. Viděli jste, co udělal meteorit o průměru 17 metrů v (ruském) Čeljabinsku,“ připomněl. Kvůli tlakové vlně, která pád vesmírného tělesa provázela, utrpěla v pátek více než tisícovka lidí zranění.