Mimořádně horké a suché léto graduje s teplotami těsně pod čtyřicítkou. S naměřenými 35,7 stupni neodolal ani klementinský rekord z 50. let. Už v noci na sobotu má ale na české území od západu vstoupit studená fronta, která přinese nejprve bouřky a přeháňky – a po víkendu i kýžený trvalejší déšť.
Česko zažilo poslední žhavý den. Přijdou bouřky, v pondělí i trvalejší déšť
„Ze 140 meteorologických stanic, měřících v síti ČHMÚ alespoň 30 let, byl pro dnešní den překonán teplotní rekord na 120 z nich,“ uvedl meteorolog Pavel Šimandl.
Nejtepleji bylo ve Středočeském kraji a vůbec nejvyšší teploty zaznamenali meteorologové v Husinci - Řeži u Prahy, kde se rtuť vyšplhala na 39 stupňů. Dnešní počasí pokořilo i nejvyšší teplotu naměřenou 14. srpna v pražském Klementinu; dosavadní rekord z roku 1952 udával 35,5 stupně, v pátek v 16. hodin se teplota vyšplhala ještě o dvě desetiny výš.
Víkend ve znamení bouřek
Silná bouřka se ale objevila už vpodvečer na Šumpersku; lámala větve a vyvracela stromy. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se první intenzivní bouřky mohou objevit v noci na sobotu na západě republiky. Meteorologové proto vydali výstrahu pro Karlovarský a Plzeňský kraj, která platí od pátečního večera do sobotní třetí hodiny ranní. Ojediněle hrozí přívalový déšť, kroupy a silný vítr.
O slovo se bouřky znovu přihlásí během soboty, kdy by hromobití a přeháňky měly překrýt celou republiku. „Mohlo by při nich spadnout 30 až 40 milimetrů, ale jen lokálně. Přesně určit, kde se bouřky vyskytnou, je hodně obtížné – proto tuto předpověď očekávaného množství deště berme jako orientační,“ dodává meteorolog ČT Michal Žák.
S postupující studenou frontou se dají očekávat i výrazné teplotní rozdíly – od 25 stupňů na západě po 37 stupňů na Moravě a ve Slezsku. Právě pro tyto regiony platí až do zítřejšího večera výstraha varující před velmi vysokými teplotami.
Vydatný déšť? Snad v úterý
Teploty kolem třiceti stupňů na východě země mohou vydržet ještě v neděli, v Čechách se budou pohybovat kolem pětadvaceti. Bouřit má opět na celém území, a i v tomto případě může jít o bouřky intenzivní.
Déšť, na který čeká vyprahlá krajina už několik měsíců, se má objevit v pondělí, kdy doznívající bouřková činnost srazí teploměry na 22 až 26 stupňů. Zataženo má být také v úterý, meteorologové očekávají déšť na většině území – „místy trvalý a vydatný“. Napršet může až 50 litrů na metr čtvereční. Od středy by se měla obloha opět protrhávat, nejvyšší denní teploty ale už nepřesáhnou šestadvacet stupňů.
Jurečka přispěje policejním vrtulníkům – kvůli lesním požárům
Absolutní český rekord 40,4 stupně, který 20. srpna 2012 naměřili v Dobřichovicích, letos zatím odolal. Podle dřívějšího vyjádření meteorologů by letošní prázdniny přesto mohly být nejteplejší a nejsušší v historii měření.
Až dosud nadále platí celorepubliková meteorologická výstraha před požáry, ministr zemědělství Marian Jurečka dokonce kvůli velkému suchu zvýšil o 2,16 milionu příspěvek pro Leteckou službu Policie ČR, jejíž vrtulníky hlídkují, případně přímo hasí stávající lesní požáry.
Původně přitom ministerstvo počítalo s příspěvkem 1,3 milionu. Nejvíce lesů s rizikem požáru je na Šumavě, v Krkonoších, Jeseníkách, Orlických horách, na Vsetínsku, v Českém lese či v kladensko-rakovnické pánvi. Víc než 15 jednotek hasičů od dnešního odpoledne zaměstnával rozsáhlý požár lesa u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku; večer se jim plameny podařilo dostat pod kontrolu, mimo jiné za pomoci vojenského vrtulníku.
Vysočinské obce si musely půjčit cisterny
Kritický nedostatek vody se podepisuje i na stavu studen. I přesto, že má už zítra pršet, potrvá ještě nějaký čas, než se znovu naplní. Podle odhadů vodohospodářů to může být i několik měsíců. Starostům tří vysočinských obcí – Chloumku, Bojanovic a Seši – tak nezbylo, než požádat o pomoc Správu státních hmotných rezerv.
Ta má možnost po dohodě s ministerstvem zemědělství obcím cisterny i vaky na vodu zapůjčit zdarma. „Kapacitu máme dostatečnou, ale musíme vždy vyhodnocovat, kolik můžeme dát na výpůjčku, a kolik si musíme nechat na další krizové situace,“ uvedl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.