Česko na suchu: Bez vody jsou zahrady i řeky

Česko trápí sucho (zdroj: ČT24)

Většinu republiky trápí sucho. Scénář je všude stejný: spálená tráva, rozpraskaná zem a vyprahlé zahrady. Zahrádkáři mají starosti s uchráněním květin, vinaři se bojí o letošní úrodu a ztráty už počítají i v profesionálních zahradnictvích. Sucho se podepsalo také na vyschlých korytech řek, které mají minimální průtok vody. Mírné zlepšení teplot by mohlo přijít o víkendu.

Zahrádkáři zalévají, co to dá. Na to, aby své pozemky uchránili od horka, by však museli utratit za kubíky kohoutkové vody, a tak se do sudů snaží nachytat tu dešťovou. Marně, v některých oblastech nepršelo klidně 6 až 8 týdnů.

Vinaři počítají se sklizní nižší až o 30 procent

Podobné trápení zažívají také profesionálové. Třeba Sdružení lesních školkařů odepisuje listnaté keře s poškozenými listy. V období od dubna do července, které je pro rostliny a zemědělské plodiny nejdůležitější, letos napršelo nejmíň vody za padesát let. U kořenů v květináčích bývá až 60 stupňů.

Voda? Samá voda…

Žízeň mají české řeky i povodí. Stav sucha panuje na převážné většině z nich, výjimkou jsou jen úseky pod několika přehradami. Stále proto přibývají místa, kde se voda z řek a potoků nesmí volně používat. Nově vyhláška platí např. na Přerovsku.

Vyschlé koryto v Ústí nad Labem
Zdroj: Facebook Počasí ČT/Jiří Fiřtík

Vodáci si v některých oblastech vůbec nezajezdí, tudíž vodácké kempy zejí prázdnotou. Minimum vody je na Sázavě a pramen Vltavy nedaleko šumavské Kvildy zcela vyschl. Uměle vytvořená studánka patří k turisticky nejlákavějším místům Šumavy, ale tentokrát není „nic k vidění“. Téměř vyschlo také koryto řeky v Ústí nad Labem. V Brně pro změnu zasedl krizový štáb povodí Moravy, který řešil situaci ve Zlínském kraji. 

Nejspíš zažíváme rekordní počasí

Podle meteorologů to vypadá na dosud nejteplejší prázdniny v historii Česka. Do loňska tohle prvenství držel rok 1992. Pokud ale vyjde předpověď na poslední dva týdny srpna, půjde o rekord. Přitom letošní horké vlny nejsou nijak extrémní - vede pořád rok 1994, kdy tropické teploty trvaly v Česku celých 20 dní, dřív ale zřídka přesáhly 35 stupňů. Částečná úleva by měla přijít o víkendu, kdy se čekají bouřky, nebo alespoň menší přeháňky.

Zasedání krizového štábu Povodí Moravy (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zákony v roce 2025: Nová definice znásilnění i změny pro pěstouny

Povinnost oznamovat podezřelé nákupy zbraní, zjednodušení procesu pro pěstouny nebo partnerství stejnopohlavních párů jsou jen některé novinky, které začnou platit od roku 2025. Dojde také k řadě změn dalších zákonů, nařízení i vyhlášek. Web ČT24 připravil přehled těch nejzásadnějších.
před 17 hhodinami

Rok 2025 v Česku: Sněmovní volby budou poprvé i korespondenčně

Jednou z nejvýznamnějších domácích událostí budou v roce 2025 volby do Poslanecké sněmovny, poprvé i korespondenčně pro Čechy v zahraničí. Připomene se také osmdesát let od konce druhé světové války a také tři roky od plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. V září se pak veřejnost poprvé seznámí s obsahem zřejmě posledních slov Tomáše Garrigua Masaryka.
před 17 hhodinami

Lidé v Česku v roce 2024 nejvíce „googlili“ olympiádu či povodně

Sportovní události, jako bylo mistrovství světa v hokeji nebo letní olympiáda, patřily v roce 2024 v Česku k nejvyhledávanějším na Googlu. Rezonovaly ale i volby, ať už evropské, americké, nebo krajské v tuzemsku, a také podzimní povodně. Velký zájem budily rovněž informace o taneční soutěži StarDance. Data o vyhledávání také ukazují, že obyvatelé Česka si stále neosvojili, na které státní svátky mají obchody zavřeno.
před 19 hhodinami

Kolkové známky od ledna končí

Po 170 letech se uzavírá historie kolkových známek na českém území. Od ledna je nebude možné použít, ale ani vrátit. O jejich zrušení vláda rozhodla kvůli úsporám, mezi lety 2014 až 2021 stál tisk a distribuce přes půl miliardy. Na úřadech a soudech, kde se jimi dosud platilo, budou fungovat jiné formy úhrady – hotovost, karta, převod, případně QR kód. Nevyužité kolky mohou lidé vracet ještě poslední den v roce.
před 20 hhodinami

Bojovník proti nacismu a komunismu František Wiendl slaví 101 let

Stoprvní narozeniny slaví František Wiendl. Zapojil se do odboje proti nacistické i komunistické totalitě. Poté, co převedl za hranice generála Bohumíra Podlezla, ho komunisté deset let věznili. Šest roků strávil v jáchymovských uranových dolech. V roce 2008 se stal držitelem Řádu Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a lidská práva.
před 20 hhodinami

Angličtina bude povinná od první třídy

Ministerstvo školství schválilo nové rámcové vzdělávací programy (RVP) pro předškolní a základní vzdělávání. Přináší například povinnou výuku angličtiny od první třídy, zvýšení výstupní úrovně angličtiny na konci základní školy či zavedení povinného druhého cizího jazyka od sedmé třídy. Veřejnosti představí ministerstvo dokumenty 14. ledna.
30. 12. 2024Aktualizováno30. 12. 2024

Do systému úhrad za státní pojištěnce bude dle svazu nutné zasáhnout možná už za dva roky

V novém roce se zvednou úhrady za státní pojištěnce. Za každého seniora nebo dítě půjde do zdravotnictví měsíčně o 42 korun více než letos, celkem tedy přes 154 miliard. Částku už podruhé navýšila automatická valorizace. Koaliční politici by chtěli vzorec vyhodnotit až za tři roky. Podle pojišťoven bude ale nutné do něj zasáhnout dřív.
30. 12. 2024

Školy řeší více násilí a agrese

Základní i střední školy zaznamenaly ve školním roce 2022/23 meziroční nárůst agrese a násilí. Vyplývá to z výroční zprávy České školní inspekce, která zjišťovala rizikové chování žáků a studentů. Do škol, kde se problémy více vyskytují, chtějí inspektoři chodit častěji. Upozornili ale také, že za nárůstem případů rizikového chování žáků může být větší schopnost škol takové případy odhalit.
30. 12. 2024
Načítání...