České dráhy už znají trasu Railjetů

Praha – České dráhy už znají trasu, na kterou chtějí po plánovaném obřím nákupu za zhruba pět miliard korun poslat šestnáct nových vlaků Railjet. Soupravy by měly už brzy spojit německý Hamburg s rakouským Grazem. Každý spoj tak vždy ujede v kuse zhruba až 1 400 kilometrů.

V Německu jedou moderní soupravy někde až 230 kilometrů v hodině, v Rakousku je rychlost také přes dvě stě, jen v Česku zatím 160 kilometrů v hodině. Moderní soupravy mají nově propojit páteřní středoevropskou železniční spojnici.

„Nasazení bylo zvoleno tam, kde teď jezdí napříč Evropou vlaky Eurocity, tzn. z Německa na Brno a na Vídeň, případně na Bratislavu a Budapešť,“ uvedl náměstek Českých drah Antonín Blažek. „Už teď stoprocentně víme, že Railjety chceme nasadit mezi Grazem a Hamburgem. To zároveň ale taky znamená, že obslouží velkou část České republiky. Pojedou po trati, kde jsou dvě největší tuzemská města, dále tam jsou taky dvě krajská města Pardubice a Ústí nad Labem, takže z nasazení Railjetů rozhodně nebudou těžit jen zahraniční cestující,“ říká mluvčí drah Radek Joklík.

Reportáž Luboše Rosího (zdroj: ČT24)

Plánem dopravce je, že nové vlaky pojedou ve dvouhodinovém taktu, ve špičkách potom dokonce každých šedesát minut. „Vlaky budou trasovány tak, aby obsloužily území, kde žije asi 20 procent populace České republiky,“ doplňuje Blažek.

Plánovaná trasa vlaků Railjet
Zdroj: ČT24/ČD

Lákadlem pro pasažéry má být vyšší komfort, než jaký dosud ČD umějí nabídnout. Zásuvky, wifi připojení, klimatizace, dětský koutek, ale třeba i informační systém podobný tomu, jaký je v některých letadlech. „Není to jenom vyšší rychlost, ale právě pohodlí cestujícího v tom vlaku. Informační systém například obsahuje obrazovky, které ukazují přesnou polohu vlaku, je tam i manuál ke zjištění okamžité rychlosti jízdy, připravuje se taky možnost kamery na stanovišti strojvedoucího,“ slibuje náměstek tuzemského železničního dopravce. Mluvčí podniku doplňuje, že by Railjety měly být zařazeny do standardního tarifního systému a nepočítá se s tím, že by za jejich použití cestující platili nějaké dražší jízdné.

Interiér vlaku Railjet
Zdroj: ČT24

Nové soupravy mají být taky příslibem pro cestování na jiných tratích. Railjety totiž z trasy Praha–Brno vytlačí současné vozy Eurocity a Intercity, ty plánují České dráhy použít na jiných relacích. „Zůstanou nám kvalitní, klimatizované vagony, které budeme moci nasadit třeba na vlaky vyšší kategorie směrem na Ostravu nebo na Cheb,“ uvedl Joklík.

Teď dráhy čekají, až vyprší odvolací lhůta po rozhodnutí antimonopolního úřadu. Po ní chtějí nákup okamžitě podepsat. První jednotky Railjet by mohly být zařazeny do jízdního řádu, který začne platit v prosinci 2012.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽIVĚ: Sněmovnu čeká zákon o kybernetické bezpečnosti i pravidla pro volební kampaně

Poslanci by měli pokračovat v projednávání návrhu zákona o kybernetické bezpečnosti. Ve druhém čtení jsou také novely o zmírnění podmínek pro soudní znalce, o nastavení podmínek pro firmy na internetu a o zpřísnění pravidel pro volební kampaně. V úvodu schůze složil slib nový poslanec ANO Bohuslav Hudec, který tak v dolní komoře nahradil zesnulého Milana Ferance.
14:00Aktualizovánopřed 8 mminutami

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
13:25Aktualizovánopřed 28 mminutami

Přihlášky na střední školy bude možné podávat do 20. února

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou představili podrobnosti k přijímacímu řízení na střední školy pro letošní rok. K přijímačkám by se letos podle odhadů mělo dostavit přes sto tisíc deváťáků. Podle Beka jde o podobně silný ročník jako loni. Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal dodal, že se od minulých let nebudou dramaticky lišit ani kapacity středních škol. Elektronický systém pro podávání přihlášek by se měl rodičům a dětem otevřít o půlnoci z 31. ledna na 1. února, řekla Rosůlková. Přihlášky bude možné podávat až do 20. února.
11:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Žáka, který se pokusil vystřelit na učitelku, poslal soud do diagnostického ústavu

Třináctiletý chlapec, který se v pondělí pokusil vystřelit na učitelku v základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic, je umístěný v diagnostickém ústavu. Nařídil to soud. Policie případ vyšetřuje pro podezření z pokusu o vraždu, a to jako takzvaně čin jinak trestný.
12:07Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Reportéři ČT: Podnikatel s nelegálními billboardy se měl podílet na únosech a vraždách

Firma Eurobillboard zaplavuje Česko nelegálními billboardy. Slovenský podnikatel Anton Fischer, který za firmou stojí, zároveň čelí trestnímu stíhání za napadení lidí, kteří jeho plochy odstraňovali. Teď se navíc ukázalo, že Fischer se měl kdysi pod jiným jménem podílet v bratislavském podsvětí na vážných zločinech včetně únosů a vražd. Za podezřelých okolností ale získal novou identitu. Stal se takzvaným chráněným svědkem, když svědčil proti ostatním obžalovaným. Pro Reportéry ČT natáčel Jan Moláček.
před 3 hhodinami

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborového webu oEnergetice.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
před 4 hhodinami

Rodina s vážně nemocným synem založila sbírku na výzkum nemoci. Teď přišel úspěch

Prvorozený syn manželů Hajgajdových Oliver se narodil s vážným genetickým onemocněním, na které v tuto chvíli neexistuje léčba. I když jim samotným už to zřejmě nepomůže, rozhodli se svůj čas a energii věnovat vývoji nového léku. Manželé Lenka a Radoslav proto založili asociaci, která podporuje české vědce zkoumající Angelmanův syndrom, který způsobuje těžkou mentální retardaci. A úspěch přišel – vědcům se před pár měsíci podařilo v laboratorních podmínkách připravit návrh terapie. Teď potřebují lék testovat na myších modelech. Postoupit do další fáze můžou díky podpoře široké veřejnosti – ve sbírce, kterou zorganizovali rodiče Olivera, se vybralo přes dvacet milionů korun. Pro Reportéry ČT o tom natáčela Kateřina Poláková.
před 8 hhodinami

Další pošty začaly vyřizovat některé žádosti úřadů práce

Na další čtyřicítce poboček České pošty lze od pondělí podávat žádosti o některé dávky. Celkově je poboček už skoro devadesát a mají se rozšiřovat dál. Část z nich je v místech, kde se ruší úřady práce. Od dubna pak plánuje Úřad práce ČR na poštách umožňovat i registraci žadatelů o zaměstnání a podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti.
před 9 hhodinami
Načítání...