Česká správa sociálního zabezpečení varuje před podvodnými stránkami, které napodobují její web

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) varuje před podvodnými stránkami, které napodobují její web a nabádá klienty, aby na nich rozhodně nevyplňovali údaje o svých bankovních účtech. Mohli by přijít o peníze. Úřad a také ministerstvo práce o tom informovaly na svých webech a sociálních sítích. ČSSZ zdůraznila, že její oficiální stránky jsou www.cssz.cz a www.eportal.cssz.cz. V úterý také varoval Úřad vlády před SMS, které se jeho jménem snaží získat citlivé údaje.

„Aktuálně začaly vznikat podvodné internetové stránky, které se tváří jako web ČSSZ. Odkazy na ně lidé dostávají většinou formou SMS. Odkazy v SMS vedou následně na podvodné stránky. Na těchto stránkách jsou pak klienti vyzýváni například k využití služby ‚Informace o druhu a výši vyplacených dávek nemocenského pojištění ihned na váš osobní účet‘. Jedná se o podvod, v jehož důsledku může dojít ke krádeži citlivých přihlašovacích údajů, což může vést i k odcizení peněz na bankovních účtech,“ popsala ČSSZ.

Uvedla, že podezřelé domény se už blokují. „I přesto ČSSZ varuje a důrazně vyzývá klienty, aby veškeré stránky ověřovali a nevyplňovali své údaje, pokud si nejsou stoprocentně jisti původem stránky,“ sdělili zástupci úřadu. Podotkli, že správa textové zprávy s výzvami k vyplňování údajů nikdy neposílá.

V úterý také upozornila Strakova akademie na falešné textové zprávy, které se jménem úřadu snaží od lidí získat citlivé údaje.  „Odesílatel SMS zpráv se vydává za Úřad vlády a spoléhá na důvěřivost příjemců. Úřad vlády ale žádné zprávy tohoto typu nerozesílá a důrazně varuje před otevíráním a jakoukoliv další interakcí s odkazy ve zprávách obsažených,“ uvedl úřad.

Textové zprávy uživatele upozorňují, že „dávky a příspěvky na jejich účtu (jsou) aktivní“. V přiloženém odkazu pak nabízí možnost dávky či příspěvky „získat“. „Pokud obdržíte podobnou SMS zprávu, je zapotřebí být obezřetný a v žádném případě nezadávat jakékoli osobní údaje, které by mohl podvodník zneužít, na weby, u nichž si nejste jisti jejich původem,“ napsala Strakova akademie.

Problém s falešnými weby řešil i resort práce

Problém s textovými zprávami s odkazy na falešné internetové stránky o příspěvku na bydlení, které měly připomínat resortní web a které žádaly bankovní či jiné údaje, řešilo i ministerstvo práce. Spolupracuje s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost, sdružením CZ.NIC a policií. Zablokovalo víc než stovku takových adres. Oficiální ministerská doména je www.mpsv.cz.

Úřad práce tento týden začal znovu telefonovat lidem, kteří žádali o příspěvek na bydlení, rodičovskou či dětské přídavky. Dotazuje se, jak byli žadatelé s vyřizováním spokojeni. Podle zjištění pak proces případně upraví. Tiskové oddělení resortu na webu uvedlo, že se úřad ozve vždy z čísla +420 950 172 234 v pracovních dnech mezi 09:00 a 17:00.

Poprvé úřad začal spokojenost zjišťovat koncem ledna. Ministerstvo tehdy upřesnilo, že lidem bude volat automat. Nabádalo, aby si příjemci vždy zkontrolovali volající číslo, zda se skutečně jedná o úřad. Zdůraznilo, že v telefonátu se nebudou po volaném požadovat žádné osobní informace.

Načítání...