Česká expedice prozkoumala gulag v Kodaru. Výsledkem práce je i jeho virtuální 3D prohlídka

Nahrávám video
Česká expedice prozkoumala gulag v Kodaru
Zdroj: ČT24

Česká expedice prozkoumala jeden z pracovních táborů gulag na Sibiři. Konkrétně se jednalo o uranový důl v Mramorové soutěsce v pohoří Kodar. Vězňové tam těžili uran pro první sovětské atomové bomby, kvůli nedostatečným zásobám byl ale po dvou letech důl uzavřen. I tak jím stihlo projít na čtyři tisíce vězňů. Česká dvoučlenná výprava byla v pořadí čtvrtou expedicí organizace Gulag.cz. Výsledky poslední cesty jsou nyní k vidění i na webu formou virtuální 3D prohlídky.

Organizace Gulag.cz se zabývá sovětským totalitním režimem a vězeňským systémem Gulag. Zároveň zkoumá jeho souvislosti s Československem a dalšími zeměmi. „V rámci projektu jsme mapovali osudy nejenom československých vězňů nebo občanů, ale i osudy občanů z Polska a Maďarska, což je velice zajímavé srovnání,“ vysvětlil Radek Světlík, projektový manažer organizace Gulag.cz. „Takže my jsme se i snažili přiblížit trochu jinačí tvář toho gulagu.“

Celkem se jednalo o čtvrtou expedici této organizace. Uskutečnila se v srpnu 2016 v rámci projektu Středoevropská mapa Gulagu a zdokumentovala tři tábory, které spadaly pod správu Borského pracovně nápravného tábora.

Na komplexu je podle Světlíka zajímavé, že se nachází vysoko v horách, což je poměrně ojedinělé. „Podmínky, které tam jsou, jsou úplně neuvěřitelné. Díky tomu, že byl tábor uzavřen a v podstatě je i ve velmi odlehlé oblasti, je možné tam vidět strašné množství zachovalých budov, předmětů, které se tam povalují,“ popsal místo. „Je to takové muzeum přímo v tom prostoru, které není zas tak těžké navštívit.“

Za čtyři dny pořídila expedice tisíce fotografií

Samotná cesta do tábora trvala expedici kvůli nepříznivému počasí týden. „V samotném táboře jsme strávili asi čtyři dny dokumentací, focením prohlídek, dokumentací budov,“ uvedl Světlík. Turisté si ale prý návštěvu místa mohou usnadnit: „Nedaleko, v nejbližším městě, tam funguje letiště. Místními linkami tam člověk doletí, pak už jde tajgou a horami dál.“

V komplexu údajně pořídili Radek Světlík spolu s Lukášem Holatou tisíce fotografií a další obrazové dokumentace. „My si už dopředu rozdělili práci. On se hodně staral o fotogeometrické modely, já měl na starost víc panoramatické prohlídky. Každý jsme ten den strávili úplně jinak. Rozdělili jsme se a v rámci areálu sami probádávali,“ popsal postup při mapování Gulagu Světlík.

Přestože na finální prezentaci organizace zatím pracuje, už nyní v rámci příprav zveřejňuje některé materiály. Mezi ně patří i virtuální 3D prohlídka uranového dolu v Mramorové soutěsce. „Dá se projít areálem a prohlédnout si, jak to tam vypadá. Všude se tam povaluje spousta předmětů, artefaktů, které vězni nebo i civilní zaměstnanci zanechali v podstatě přímo tak, jak s nimi pracovali,“ uvedl Světlík.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoSedmihradské chybí vládní návrhy reforem. Dle Vondráčka se kabinet snaží oživit ekonomiku

„Dnes má státní rozpočet mandatorní výdaje kolem 93 procent. Vláda zatím nijak nekomentovala reformy, které by výdaje umožnily snížit,“ domnívá se poslankyně Lucie Sedmihradská (STAN), podle níž Starostům od kabinetu chybí návrhy komplexních reforem, bez nichž se výdaje snížit nepodaří. „My přicházíme zejména s tím, co by mělo oživit ekonomiku, což přinese větší příjmy pro státní rozpočet. To znamená stavební zákon, zrušení poplatků za obnovitelné zdroje (…) a částečně můžeme ušetřit i díky tomu, že tady bude flexibilnější služební zákon a že i na provozu státu budeme schopni fungovat efektivněji,“ reagoval poslanec Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD). V Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou debatovali Vondráček se Sedmihradskou také o Národní rozpočtové radě, skupině ČEZ či výdajích na obranu.
před 11 mminutami

ŽivěSněmovna se zabývá podporou bydlení

Poslanci na mimořádné schůzi jednají o úpravě zákona o podpoře bydlení. Vládní novela počítá mimo jiné s tím, že podpora lidem ohroženým bytovou nouzí bude víc zacílená na lidi s vazbou na konkrétní region. Samotný zákon platí od 1. ledna, v účinnost mají opatření vstoupit v červenci. Podle ministryně pro místní rozvoj Zuzany Mrázové (ANO) jsou ale v dokumentu technické nedostatky. Opoziční Piráti tvrdí, že avizované úpravy omezí potřebným přístup k pomoci.
před 30 mminutami

Banky poskytly v únoru hypotéky za 40,5 miliardy korun

Banky a stavební spořitelny poskytly v únoru hypoteční úvěry za 40,5 miliardy korun, což je o 14,5 procenta více než před měsícem a o 59 procent více ve srovnání s loňským únorem. Nové úvěry bez refinancování stouply meziměsíčně o desetinu na 29,7 miliardy korun. Úrokové sazby v průměru nepatrně klesly na 4,46 procenta z lednových 4,48 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
před 3 hhodinami

SPD navrhne zrušení volby poštou. I když stížnosti na ni v podstatě nechodily

Hnutí SPD navrhne zrušit korespondenční volbu, její vládní partneři s otevřením této debaty souhlasí. Krok naopak kritizují opoziční zákonodárci, kteří novinku v minulém volebním období prosadili.
před 3 hhodinami

Česko končí s repatriačními lety z Blízkého východu, oznámilo ministerstvo

Česko končí s repatriačními lety z Blízkého východu pro lidi, kterým návrat domů zkomplikovala íránská válka. Čtvrteční dvanáctý repatriační let byl poslední, oznámilo v podvečer ministerstvo zahraničních věcí (MZV). Celkem se těmito spoji z konfliktem zasažených oblastí vrátilo více než 1500 českých občanů, doplnil resort. Repatriační lety armádními letouny a letadly společnosti Smartwings stát spustil poté, co Izrael a USA koncem února vojensky napadly Írán.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Autům z Číny vjezd zakázán. Firmy či armáda se obávají možné špionáže

Společnost Orlen Unipetrol zakázala čínským autům vjezd do svých čtyř tuzemských areálů. Důvodem je obava z kybernetických a špionážních hrozeb. Také některé tuzemské úřady před čínskými vozidly varují. Moderní auta jsou neustále připojená k internetu a mapují pomocí senzorů i kamer svět kolem sebe. Například usnadňují řidiči parkování, nebo hlídají bezpečnost posádky. Tyto užitečné funkce se však můžou potenciálně proměnit v nástroj špionáže.
před 11 hhodinami

Velvyslanec USA při NATO sepsul Česko kvůli výdajům na obranu, Babiš se ohradil

Velvyslanec USA při NATO Matthew Whitaker zkritizoval na síti X Česko za nedostačující výdaje na obranu, příspěvek sdílela v českém překladu také americká ambasáda v Praze. Whitaker sdílel článek, v němž se píše, že tuzemský rozpočet na letošek nedosahuje závazku na obranu v rámci NATO. Podle velvyslance musí všichni spojenci nést svůj díl odpovědnosti „bez výmluv a výjimek“. Premiér Andrej Babiš (ANO) následně ve sněmovně slíbil, že Česko závazky bude plnit. Později napsal, že obranné výdaje tuzemska letos dvě procenta HDP přesáhnou.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

VideoNATO vám dá úkol a čeká, že ho splníte, říká Žáček

„Byli jsme ležérní v naplňování těch dvou procent a mysleli jsme si, že nám to projde,“ hodnotí člen sněmovního výboru pro obranu Pavel Žáček (ODS) letité nedodržování závazků vůči NATO ohledně výdajů na obranu ze strany Česka, které je členem Severoatlantické aliance již rovných 27 let. Zároveň poslanec připomněl, že aktuální závazek už není dvě procenta HDP, ale tři a půl. „NATO vám dá úkol a čeká, že ho splníte,“ zdůraznil. V Interview ČT24 odpovídal na otázky Daniela Takáče mimo jiné ohledně funkčnosti a schopností NATO, pozice Česka v rámci Aliance, výdajů na obranu či hospodaření s nimi za minulých vlád.
před 13 hhodinami
Načítání...