Bohoslužbami, pietami nebo koncerty na řadě míst lidé v neděli v rámci světového dne obětí dopravních nehod vzpomínali na ty, kteří tragicky zahynuli. V Česku jde letos o 431 mrtvých, vloni bylo za celý rok 454 obětí dopravních nehod. Asociace autoškol se nyní zaměří na prevenci agresivního chování řidičů.
Češi si připomínali oběti dopravních nehod. Jejich počet mají pomoci snížit nové trenažéry
Miluše Vondrušková přišla před jednadvaceti lety při nehodě o dceru. Viníkem byl cizinec, nezastavil u značky STOP. „Máte dvě možnosti – buď jít na Nuselák a skočit dolů, tím ovšem vyřešíte akorát svůj problém a zavaříte ještě dalším lidem ve svém okolí, anebo zatnout zuby a jít dál,“ říká. S manželem zvolili druhou variantu. Založili navíc organizaci, která lidem s podobným osudem pomáhá – České sdružení obětí dopravních nehod.
Vondrušková se domnívá, že postihy by měly být větší – určitě za agresivitu. Ta v Česku totiž stojí za dvanácti procenty nehod. V některých zemích má agresivní chování silnou právní definici i sankce – třeba u rychlosti. „Ve Francii nebo Švýcarsku říkají – o padesát, v tom okamžiku přijdeš o vozidlo,“ podotýká Jindřich Komárek z Policejní akademie ČR.
„Víme, že úspěšně to využívá Hradec Králové. A my chceme vzít tu jeho dobrou praxi. Říci, kde to funguje, a potom to rozšířit mezi ostatní obce,“ uvádí šéf odboru agendy řidičů při resortu dopravy Stanislav Dvořák.
Senzory na měření tepu a stresu
Na agresivní chování řidičů se zaměřuje i nová kampaň. Zvládnout rizikové situace a nenechat se vyprovokovat – na to se nově při výuce zaměří i Asociace autoškol. Využije trenažéry. „Dokonce jsme schopni v budoucnu zaintegrovat i senzory měření tepu, stresu… A na konci bude zpráva, jak moc v klidu či jak moc ve stresu jste tu situaci zvládl, nebo ne,“ nastiňuje projektový manažer Digitaleq Automotive Jakub Zámostný.
Trenažéry si budou moci řidiči vyzkoušet od jara příštího roku v rámci sedmdesáti akcí pořádaných Asociací autoškol.