Češi často nadávají, v krizi ale vždy pomohou

Praha - V Česku každoročně přibývá lidí, kteří na jeden den vymění kancelář třeba za práci v přírodě nebo pomoc dětem. Velký zájem o podobné akce bývá hlavně v období adventu a Vánoc. Do projektů firemního dobrovolnictví se letos zapojilo přes deset tisíc lidí. Češi jsou ale štědří dárci i mimo firmy. Jen charitní sbírka pro zaplavené vynesla letos 40,73 milionu korun a pro tajfunem poničené Filipíny asi 8,78 milionu. V letošní tříkrálové sbírce se získalo bezmála 77 milionů korun.

Několik desítek lidí letos v rámci firemního dobrovolnictví například balilo dárky pro děti, které netráví Vánoce ve své rodině. Nejčastěji šlo o hračky, kosmetiku nebo i vybavení do prvních domácností. Přes webové stránky projektu Strom splněných přání zase mohl kdokoliv nakupovat dárky. Lidé si mohli vybrat podle věku dítěte i ceny a nakonec připojit i osobní přání.

Letos měli dárci i dobrovolníci o projekt větší zájem než loni. Některé dobrovolníky navíc podporují jejich firmy i dlouhodobě. Přemysl Filip dostal například na svůj projekt pracovních listů pro dějepis a zeměpis na základních školách od zaměstnavatele i finanční grant. „Mám to štěstí, že mi firma umožňuje dobrovolnictví. Dokonce ty dny, které tady strávím, samozřejmě v určitém limitovaném počtu asi tří dnů za rok, proplatí,“ řekl ČT. 

Firemního dobrovolnictví v Česku přibývá ve srovnání s jinými státy pomalu. Ročně se zapojí spíš desítky firem - většinou ty, které mají zahraničního majitele. Nejoblíbenější jsou celofiremní akce na jeden nebo dva pracovní dny.

Dárci v Česku nejvíc přispívají na humanitární pomoc po přírodních katastrofách a na pomoc sociální. Putuje do nich 30 procent věnovaných prostředků. Nejméně Češi a Češky darují své peníze na podporu lidských práv. V průměru každý dárce věnuje ročně asi 11 000 korun. Celkem je to kolem 1,4 miliardy. V ČR je už deset let také možné posílat dárcovské sms. Majitelé mobilních telefonů jich dosud zaslali asi 15 milionů. Na prospěšné projekty tak poskytli 400 milionů korun.

„Češi často nadávají. Když je ale někde krize, tak vždy zareagují. Nikdy nezůstanou zticha. V žádné jiné zemi jsem to neviděla,“ uvedla vedoucí humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Charity ČR Megan King, která pochází z USA. „Přes ekonomické propady dokážeme projevit solidaritu a pomáhat i v zahraničí. Určitě nejsme první na světě jen v pití piva, ale zřejmě i v darech na hlavu,“ domnívá se i charitní koordinátor pomoci po povodních Martin Zamazal.

zdroj: Fórum dárců

Nahrávám video
Vánoční dobrovolníci
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSenátoři odmítli zavedení systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2

Senát v souladu s vládou ve středu odpoledne odmítl zavedení systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2 kvůli negativním sociálním a ekonomickým dopadům. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) dříve senátory informoval o pozici kabinetu k setkání vedoucích představitelů Evropské unie. Hovořil také o vztazích s USA. Ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) přišel do horní komory představit balíček pro udržitelnou dopravu. Nyní senátoři jednají o délce platnosti jednodenní dálniční známky.
10:01Aktualizovánopřed 1 mminutou

Minutu po minutěSchillerová má návrh rozpočtu za reálný, opozice za nezodpovědný

Poslanecká sněmovna ve středu začala v úvodním kole projednávat návrh státního rozpočtu na letošní rok se schodkem 310 miliard korun. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) na úvod svého vystoupení ve sněmovně zdůraznila, že předložený návrh je „úplný, reálný a pravdivý". Opozice podle ní nemá právo rozpočet kritizovat. Odmítla i výrok Národní rozpočtové rady (NRR), podle níž je rozpočet v rozporu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti. Opozice ve sněmovně návrh rozpočtu kritizuje. Je podle ní nezodpovědný.
06:00Aktualizovánopřed 16 mminutami

Neoprávněná činnost pro cizí moc zůstává trestným činem, rozhodl Ústavní soud

Neoprávněná činnost pro cizí moc zůstává součástí trestního zákoníku. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení právní úpravy. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že pokud odpůrci demokracie útočí, musí být demokracie připravena bránit se atakům. Rozhodovalo plénum, tedy sbor všech ústavních soudců a soudkyň. Návrh na zrušení trestného činu podepsalo 24 senátorů, podle kterých je úprava neurčitá, obecně formulovaná a zneužitelná, a navíc se do trestního zákoníku dostala jako protiústavní přílepek.
07:01Aktualizovánopřed 52 mminutami

Soud potvrdil Hudečkovi více než milionové odškodné za ušlý zisk kvůli kauze Opencard

Pražský městský soud přiznal bývalému pražskému primátorovi Tomáši Hudečkovi (dříve TOP 09) zhruba 1,3 milionu korun jako odškodné od státu za ušlý zisk kvůli nezákonnému trestnímu stíhání v kauze Opencard. Odvolací senát potvrdil prvoinstanční verdikt, podle kterého by někdejší politik dostal tuto částku jako předseda kontrolního výboru pražského zastupitelstva. Tím by se potenciálně stal, kdyby nebyl obviněn. Rozhodnutí je pravomocné.
před 2 hhodinami

Ředitel pelhřimovské nemocnice po výpovědích lékařů rezignoval

Ředitel Nemocnice Pelhřimov Radim Hošek rezignoval. V nemocnici podalo nedávno výpověď dohromady čtrnáct lékařů z chirurgie a interny. O dalším směřování nemocnice bude Kraj Vysočina, který je jejím zřizovatelem, rozhodovat na mimořádné krajské radě svolané na čtvrtek.
před 4 hhodinami

Babiš chce v Paříži mluvit s Macronem o energetice a emisních povolenkách

Český premiér Andrej Babiš (ANO) se ve středu v Paříži setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Před odletem Babiš avizoval, že chce s Macronem mluvit hlavně o energetice, v níž zdůraznil význam jaderných elektráren. Zmínil i emisní povolenky, které naopak kritizoval. Čtvrteční summit EU označil za zásadní pro evropský průmysl a ceny energií.
07:52Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Pašovali kokain v dortech, hrozí jim až osmnáct let vězení

Policie navrhla obžalovat sedm cizinců a jednoho Čecha za to, že dopravili z Německa do Česka přes třicet kilogramů kokainu. Drogu ukryli do dortů, které kurýři přivezli linkovým autobusem z Berlína na pražskou Florenc. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Národní protidrogové centrály (NPC) Lucie Šmoldasová.
před 6 hhodinami

Pokus o zapálení brněnské synagogy míří k soudu

Případ z ledna 2024, kdy se dva mladí muži pokusili zapálit brněnskou synagogu, míří k soudu. Žalobkyně obžalovala jednoho obviněného muže mimo jiné z pokusu o teroristický útok. Obviněný se jej měl dopustit jako mladistvý spolu s nezletilým, který ale není pro nedostatek věku trestně odpovědný.
před 7 hhodinami
Načítání...