Bušina znovu odmítl, že by byl informátorem v kauze Rath

Praha - Bývalý náměstek středočeských nemocnic Filip Bušina znovu odmítl, že by policii přivedl na stopu v kauze Davida Ratha. Z toho ho nařkl poslanec Jiří Paroubek. Bušina tvrdí, že v době, kdy Rathův případ odstartoval, byl na studijní stáži v Rusku. Podle Paroubka měl být Bušina v kauze policejním informátorem.

„Já jednoznačně tvrdím, že s tím nemám nic společného,“ prohlásil na brífinku Bušina. Na Paroubka prý zvažoval i žalobu, po konzultaci s právníkem ale od tohoto záměru upustil. „My jsme nikdy nebyli kamarádi, já jsem pro něj pouze pracoval,“ uvedl Bušina. Více se však ke kauze vyjadřovat nechtěl. V minulosti se prý s Rathem stýkal u nej doma v Hostivici, letos se tam potkali dvakrát.

Bývalý premiér byl hostem Inverview ČT24 15. května: „Jestli mám říct otevřeně svůj názor, a myslím, že se moc nespletu – pan Bušina, a nechci mu moc křivdit, že je v této kauze policejním informátorem,“ uvedl tehdy Paroubek. Bušina byl v posledních týdnech v zahraničí, proto se ke slovům Paroubka vyjádřil až teď.  

18 minut
Brífink Filipa Bušiny
Zdroj: ČT24

Včera vystoupil v Otázkách Václava Moravce bývalý policista Libor Gregor, který celou kauzu trestním oznámením odstartoval: „Před pár lety jsem sledoval kauzu Čunek. Když se proti tomu někteří státní zástupci postavili, stálo je to místo. Mezi nimi byl i náměstek Nejvyššího státního zástupce. Proto jsem se sebral a zkusil to podat v Brně. Jel jsem tam sám, tam jsem si to vyseděl, aby mě přijal a podal jsem tam tento podnět. Toť vše“, uvedl Gregor. Prozradit svůj zdroj informací ze Středočeského kraje striktně odmítl, stejně jako to, že by šlo o kauzu na politickou objednávku.

Bušina byl dříve u Ratha investičním náměstkem 

Bývalý investiční náměstek středočeských krajských nemocnic Filip Bušina byl v červenci 2009 spolu s dalšími sedmi lidmi obviněn z daňových úniků. Skupina podle státního zastupitelství způsobila škodu nejméně 300 milionů korun. Bušina kvůli této kauze rezignoval na funkci investičního náměstka a bylo mu pozastaveno členství v ČSSD. Druhé obvinění přišlo v srpnu 2011. Podle policie Bušina pomáhal pomocí fingovaných faktur některým firmám v Česku odvádět nižší daně. Spolu se šesti společníky údajně připravil stát o dalších 253 milionů korun.

Podle informací MfD byl Bušina v minulosti již několikrát odsouzený – prý byl odsouzen například k dvouleté podmínce nebo k peněžitému trestu. „Popral jsem se, řídil jsem opilý, a když mi za to sebrali dokumenty, řídil jsem zase. Když mi bylo osmnáct let, byl jsem také u skupiny, která provozovala skořápky,“ přiznal deníku Bušina.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na polích přibývá požárů

Vedro a sucho komplikují sklizeň na polích, kde navíc přibývá požárů. Hasiči ve středních Čechách už jich evidují téměř 270, což je o stovku více než loni touto dobou. Hašení ohně na velkých plochách patří mezi nejnáročnější zásahy, čtyři hasiči se už při nich letos zranili. „Panují vyšší teploty a když na sobě mají ochranný oděv, musejí si hlídat i to, aby nedošlo k přehřátí, dehydrataci a pak ke kolapsovému stavu,“ popsala mluvčí středočeských hasičů Tereza Sýkora Fliegerová. Hasiči tak apelují na lidi, aby například na pole nezajížděli autem či v jeho blízkosti neodhazovali nedopalky. Opatrní by měli být i zemědělci – pravidelná údržba polí minimalizuje riziko vzniku požáru.
před 2 hhodinami

Policie nasazuje dodávky na odhalování nepozorných řidičů. Jsou plné kamer

Ke zjišťování nepozornosti za volantem a nevěnování se řízení budou policisté nově využívat dvě dodávky se speciálním vybavením. Technika ve vozech umožní rizikové chování odhalit a policie ho může na místě řešit. Nevěnování se řízení patří dlouhodobě k příčinám nejtragičtějších dopravních nehod.
14:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vlček předloží energetickou koncepci, kterou ale vláda zřejmě neposoudí

Vláda slibovala v programovém prohlášení, že předloží novou státní energetickou koncepci. Měla nahradit tu starou, která byla naposledy aktualizována v roce 2015. Mluvčí kabinetu však ČT řekl, že se projednání tohoto strategického dokumentu už nepředpokládá. Ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN) ho chce ale prosadit ještě před říjnovými parlamentními volbami. Opoziční ANO naopak není pro koncepci s výhledem na dvacet či třicet let, ale pro její každoroční úpravu podle vývoje na mezinárodním energetickém trhu.
před 3 hhodinami

Balaštíková pozastaví členství v ANO, hnutí ji stáhne z kandidátky

Poslankyně hnutí ANO Margita Balaštíková se podle serveru Seznam Zprávy (SZ) před dvěma roky snažila opakovaně objednat zabití psa patřícího nové partnerce svého manžela, s nímž se tehdy za vyhrocených okolností rozváděla. Vyplývá to podle serveru z nahrávek, které Josef Balaštík v létě 2023 měl pořídit. Šéf ANO Andrej Babiš označil chování Balaštíkové za absolutně nepřijatelné a prohlásil, že ji hnutí vyškrtne z kandidátní listiny pro nadcházející podzimní sněmovní volby. Balaštíková pozastaví členství v hnutí.
09:48Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Středeční teploty přesáhly 34 stupňů

Teploty v Česku na desítce měřicích stanic ve středu přesáhly 34 stupňů Celsia, na třech místech bylo dokonce více než 35 stupňů, rekordy pro 13. srpen ale nepadly. Pravděpodobnější jsou ve čtvrtek, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Teploty nad 34 stupňů předpokládá jeho výstraha ve čtvrtek a v pátek ve větší části Čech a moravských a slezských nížin. Ve Středočeském kraji a Praze začala platit smogová situace.
12:19Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Z výběhu v Srní utekla vlčice, potvrdily testy DNA

Testy DNA z trusu nalezeného u Kundratic na Klatovsku potvrdily, že patří vlčici původně obývající výběh u návštěvnického centra v Srní na Klatovsku. Na svobodě je minimálně od začátku srpna. Zatím není jasné, kudy se dostala ven. Není vyloučeno, že trus patřil vlčici, která se poslední dny opakovaně vyskytuje u oplocení výběhu v Srní. Sdělil to mluvčí parku Jan Dvořák. Testy vzorků odebraných z těla uhynulé vlčice nalezené minulý týden u Poledníku se neshodují s DNA žádného zvířete z výběhu v Srní.
16:55Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Větrné elektrárny zabíjí ptáky i netopýry. Čeští vědci představili metodu, jak riziko zmenšit

Dopad větrných elektráren na populace ptačích druhů je sice poměrně malý, ale existuje. Věda hledá řešení, který by ho mohlo ještě snížit. S jedním přišli čeští ornitologové.
před 9 hhodinami

Student, který hrozil útokem na školu v Praze 8, půjde před soud

Pražské městské státní zastupitelství poslalo k soudu mladého muže, který loni v říjnu vyhrožoval vystřílením třídy v Praze 8. Informaci o podání obžaloby České televizi potvrdila Daniela Smetanová z Městského státního zastupitelství v Praze. K soudu se případ dostane desátého září.
před 10 hhodinami
Načítání...