Bušina: Krácení daně ani předávání peněz se u soudu neprokázalo

Filip Bušina, bývalý poradce někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha, obžalovaný z krácení daně za stovky milionů korun, v závěrečné řeči před soudem odmítl tvrzení policejních vyšetřovatelů. V hlavním líčení se podle něj žádné z nich neprokázalo. Krajský soud v Praze řeší kauzu od loňského listopadu, nyní se chýlí ke konci. Bušinovi hrozí pět až 10 let vězení, žalobkyně pro něj navrhla 7,5. Nepodmíněné tresty žádá také pro ostatních 13 obžalovaných.

Obžaloba Bušinu viní zejména z organizování trestné činnosti, údajně řídil svoje kolegy a přebíral hotovost. Bušina to odmítá a tvrdí, že pro to nejsou důkazy. „Nebylo prokázáno, jakým konkrétním jednáním, tedy jak a kdy a kde jsem se měl údajného trestného jednání dopustit. Nebyl zajištěn jediný důkaz, že by tomu tak bylo, protože jsem se ničeho takového nedopustil,“ řekl.

Krajský soud v Praze vyhlásí rozhodnutí v případu 12. listopadu.

Bušina se opírá o výpovědi svědků a spoluobžalovaných. „Žádné finanční prostředky nepředávali a neřídil jsem je. Nebyl zajištěn jediný důkaz, že bych přebíral hotovost,“ dodal. Tvrzení policistů jsou podle něj fabulace.

Obžalobě stěžuje situaci fakt, že soudce Robert Pacovský již na začátku hlavního líčení rozhodl, že nemůže použít odposlechy pořízené policií. Soud záznamy sice povolil, nebyly ale prý dostatečně odůvodněné, přičemž soudce odkázal na předchozí rozhodnutí Nejvyššího soudu v jiné věci. Podle žalobkyně Soni Bělohlávkové ale právě odposlechy usvědčují obžalované z organizování trestné činnosti a výběru a předávání peněz. 

Obžaloba v případu tvrdí, že osmatřicetiletý Bušina byl součástí skupiny organizující stamilionové daňové úniky. Zakládaly se prý nastrčené firmy a vytvářely smyšlené faktury. Většině z podezřelých hrozí až desetileté vězení. Peníze se údajně vyváděly z reklamních firem a na trestné činnosti se prý podíleli úředníci daňové správy. Firmy prý například zařídily smluvené reklamní služby samy, do účetnictví ale daly smyšlené faktury, podle kterých si práci objednaly u jiných společností. Nastrčené firmy prý obžalovaní ovládali přes prostředníky, takzvané bílé koně.

Protikorupční policie v minulosti kauzu kolem Bušiny označila za jeden z nejsložitějších případů, který rozplétala. Trestná činnost se podle ní odehrávala od roku 2007. Obžaloba byla k soudu podána v roce 2012.

Bývalý investiční náměstek středočeských krajských nemocnic Bušina kvůli kauze rezignoval na funkci investičního náměstka a bylo mu pozastaveno členství v ČSSD. Dříve byl úspěšný boxer, nyní se podle informací na jeho webu věnuje hlavně učitelství na vysokých školách a psaní odborných textů.

Trestní senát soudce Roberta Pacovského se zabýval i korupční kauzou bývalého hejtmana Ratha (dříve ČSSD), jehož blízkým spolupracovníkem býval právě Bušina. Soud měl nejdřív na stole Bušinův případ, Rathovu kauzu ale musel zahájit dřív, protože někteří z obžalovaných byli ve vazbě. Soud Rathovi udělil v červenci 8,5 roku vězení za údajné ovlivňování veřejných zakázek a přijímání úplatků. Verdikt je zatím nepravomocný, Rath se odvolává k vrchnímu soudu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoJižněji a delší trasou. S pilotem vládního airbusu o repatriačním letu

Po pěti dnech se pilot vládního airbusu Petr Daňko vrátil v pátek domů. Od pondělí se na Blízkém východě otočil třikrát. Patřil k posádce, která stroj přebírala v Šarm aš-Šajchu od kolegů, kteří přiletěli z Ománu. Na palubě bylo 94 cestujících. V rozhovoru zmiňuje, že oproti běžným trasám se nyní létá trochu jinak, jižněji a déle, protože se oblétávají nebezpečné oblasti. Plány na příští týden zatím pilot z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely nezná, budou se ještě upřesňovat. Zákazníkem je totiž ministerstvo zahraničních věcí, které dosud ještě na toto období nepředložilo objednávku. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) nyní odhaduje, že dál se budou spíše využívat soukromá letadla společnosti Smartwings, která mají výrazně větší kapacitu než vládní letouny.
před 1 hhodinou

Karlovo náměstí v Praze se chystá na rekonstrukci, probíhá přesadba stromů

Na Karlově náměstí v Praze začaly přípravné práce před jeho rekonstrukcí. Při nich město nechává přestěhovat několik až devět metrů vysokých stromů. Za pomocí jeřábu je pracovníci vytahují i s kořeny a převážejí do jiné části parku. Podle krajinářské architektky z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Barbory Liškové aktuálně probíhá přesadba pěti kusů stromů a celková rekultivace prostoru. Rekonstrukce samotného náměstí začne na přelomu roku a potrvá zhruba tři roky.
před 1 hhodinou

V Praze přistál další repatriační let, přivezl Čechy z Ománu

V noci na pátek přistál v Praze další vládní repatriační let s českými občany, které zasáhl současný konflikt na Blízkém východě. Větší armádní airbus s kapacitou přes devadesát míst přivezl cestující z ománského Maskatu, uvedlo ministerstvo zahraničních věcí. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek ráno na síti X napsal, že odletěl první repatriační let do Dubaje. Stovky Čechů se během posledních dnů vrátily z ohrožené oblasti jak vládními repatriačními lety, tak komerčními linkami.
06:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ještě za života darují tělo vědě. Lékařské fakulty mají s lidmi přes 15 tisíc smluv

Vděčnost za léčbu, pomoc medicíně nebo finanční důvody. Zájem o darování těla vědě roste. Poskytnout své ostatky k výuce se už v Česku rozhodlo více než patnáct tisíc lidí. Na osmi tuzemských lékařských fakultách loni přibylo přes 1500 smluv s novými dárci. Podle přednosty Anatomického ústavu 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy (UK) Ondřeje Naňky je většina z nich starší 70 let. K darování těla se ale čím dál častěji rozhodují i mladí lidé, třeba středoškoláci.
před 1 hhodinou

Ministerstvo zahraničí: Čtvrteční let z Ammánu do Prahy byl plně hrazen státem

Cestující, které ve čtvrtek dopravilo letadlo Smartwings pronajaté státem z Ammánu do Prahy, nemuseli za dopravu nic uhradit. ČTK to řekl mluvčí ministerstva zahraničí Adam Čörgő, podle něhož byl let z Jordánska plně hrazený státem. Lidé, které ve čtvrtek po příletu oslovila redakce, ale uvedli, že museli podepsat závazek, že za let uhradí patnáct tisíc korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu tvrdil, že nikdo nic platit nebude. Ministr Petr Macinka (Motoristé) později v pátek sdělil, že Česko požádá o refundaci EU.
15:39Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Stát vyplatil odškodnění 113 obětem šikany komunistického režimu

Už 113 lidem, kteří byli obětí šikany komunistického režimu, vyplatil stát odškodnění. České televizi to potvrdili mluvčí ministerstev spravedlnosti a vnitra, která náhradu vyplácejí. Od minulého září mohou lidé, kteří byli nuceni opustit Československo nebo byli pod takzvaným ochranným dohledem, žádat o jednorázové odškodné ve výši 100 tisíc korun. Největším problémem je zpětné dokazování.
před 3 hhodinami

Vystrčil odletěl speciálem na paralympiádu. Uvedl, že měl povolení od armády

Mezi vládními politiky a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) se strhnul spor o jeho cestu na paralympiádu do Itálie, ke které využil armádní speciál. Učinil tak v době, kdy tisíce Čechů uvázly v zemích Blízkého východu a armádní stroje jsou využívány k repatriačním letům. O sporu informoval server iDNES.cz.
15:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Společnost Levné knihy je v insolvenci. Dluží zhruba 133 milionů korun

Insolvenční návrh, podle nějž dluží zhruba 133 milionů korun, na sebe podala firma Levné knihy. Uvedla, že ji poznamenala pandemie covidu-19 a také inflace po začátku celoplošné ruské agrese na Ukrajině. Navrhuje, aby soud vyhlásil konkurs na její majetek. Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení v pátek 6. března.
před 4 hhodinami
Načítání...