Bouřky a dusno jako ve skleníku – červencová realita Česka

Praha - Meteorologové a Český hydrometeorologický úřad upozorňují, že na území České republiky v průběhu dnešního odpoledne a večera dorazí od západu bouřky a přívalové deště. Může je doprovázet silný vítr (až v rychlosti vichřice 90 kilometrů za hodinu) a kroupy. Jedná se o další z mnoha červencových výstrah a meteorologové se shodují na výjimečnosti letošního prázdninového počasí. To je charakteristické velkými srážkovými úhrny, záplavami, vlhkým vzduchem a především rychlými proměnami povětrnostních podmínek. Bouřky se všemi doprovodnými jevy potrvají až do neděle. Přecházet budou v trvalejší déšť, který krátkodobě může zvednout hladinu menších toků.

Dlouhodobě zvýšená vlhkost vzduchu v České republice je způsobená neobvyklým úkazem. Koncem června začal do Česka proudit východní vzduch nasycený vlhkostí ze Středozemního moře, běžné proudění v Česku je přitom od západu. Východní vzduch s sebou přinesl do jižních Čech a na severní Moravu letošní povodně.

Východní proudění nasálo vodu a míří zpět

Po přechodu Evropy se vzduch nad Atlantikem otočil a v tradičním směru se do Česka vrací. „Teď se situace sice obrátila, proudí k nám vzduch od západu z Atlantiku, ale i ten nasává vlhkost nad oceánem, takže i nyní se na frontách vytvářejí přeháňky a bouřky, které mohou být doprovázeny přívalovými srážkami,“ informovala meteoroložka České televize Marie Odstrčilová.

Západní vzduchová hmota se nad střední Evropou nyní sráží s jihovýchodním prouděním. Právě proto opět hrozí silné bouřky, přívalové deště nebo kroupy. Češi by se tak opět měli připravit na bouřky a lokální povodně, krátkodobě zvýšené hladiny vodních toků, zatopené sklepy, neprůjezdné silnice, popadané stromy i s tím související například zpoždění vlaků.

Dusno jako v tropech

Na dlouhodobé dusno, které vlhký východní i západní vzduch přinesl do Česka, není Středoevropan zvyklý. Zatímco běžná vlhkost vzduchu činí 60 %, po ránu bývá až 90 %, což odpovídá tropickým oblastem. Teploty těchto lokalit sice nejsou s našimi přímo srovnatelné, avšak vlhkostí vzduchu se vyrovnáme středomořským či karibským krajům. 

Vedro přitěžuje nemocným lidem, paradoxně však nezhoršuje nebezpečí infarktů

Velmi teplé počasí zaměstnává také lékaře. Problémy s dusným ovzduším mohou mít lidé se srdečními problémy. V mnoha nemocničních pokojích navíc chybí klimatizace. „Obecně tito pacienti snášejí špatně horko. Pacienti s nejvážnějšími problémy u nás leží na koronární jednotce v klimatizovaných pokojích, ti ostatní bohužel ne. V teplém období však klesá počet pacientů s akutními případy srdečních infarktů. Cévy se totiž smršťují spíše v chladu, a tak hrozí infarkty hlavně při nižších teplotách,“ říká Eva Mandysová z kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce.

Podle názorů lékařů však klimatizované prostředí není vždy ideálním prostředím pro léčení. Hrozí zde totiž vystavení velkým výkyvům teplot, které špatně snášejí například lidé s angínou pectoris. Rady přesto znějí jasně: přebývejte spíše v chladnějším prostředí. Tělo je tak méně zatěžováno vlastní termoregulací.

Varování ČHMÚ:

Od západu bude zvolna postupovat přes naše území výrazná zvlněná studená fronta. Před ní k nám bude proudit velmi teplý vzduch od jihu. V oblasti zvlněné studené fronty se budou vytvářet bouřky, které budou doprovázeny přívalovými srážkami (až 40 mm za 1 až 3 hodiny), kroupami a silným nárazovým větrem (lokálně až 25 m/s, tj. až 90 km/hod).

Během noci budou tyto nebezpečné jevy postupovat přes východní Čechy na Moravu a do Slezska a postupně se bude jejich četnost snižovat a intenzita slábnout. Během sobotního dne však mohou ještě na východě Moravy a Slezska zesílit.

Varování platí od pátečních 15:00 do sobotních 18:00. Prahy, Středočeského, Karlovarského, Plzeňského, Jihočeského, Libereckého a Ústeckého kraje se výstraha týká od pátku 15:00 do soboty 03:00, pro Pardubický, Královéhradecký, Jihomoravský a Olomoucký kraj a pro Vysočinu to platí od pátečních 23:00 do sobotních 06:00 a pro kraje Zlínský a Moravskoslezský od soboty 03:00 do 18:00 téhož dne.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 1 hhodinou

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 1 hhodinou

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 2 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 11 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...