Bobři v Brdech pomáhají dalším, někdy i ohroženým, druhům. V chráněné oblasti vybudovali svými hrázemi mokřad. Teď tůně, které vznikly přehrazením potoka, ožívají. Rozmnožují se v nich ropuchy i jeden z nejohroženějších druhů – skokan hnědý. Bobří hráze navíc zachycují bahno z rybníků a díky tomu se v tamní řece daří také vrankám nebo českému nejvzácnějšímu raku kamenáči.
Bobr v Brdech svými hrázemi pomáhá dalším druhům
Rak kamenáč se v řece Klabavě společně s vrankami nebo pstruhy v 90. letech objevoval častěji než dnes. V minulosti byla období, kdy byly určité části řečiště pokryté jedním až pěti centimetry bahna. „A v tu chvíli tyto druhy z toho potoku mizí, protože nemají úkryty, jsou dostupnější pro predátory,“ popsal člen stráže ochrany přírody CHKO Brdy David Fischer. Bahno se tam dostávalo z Padrťských rybníků, hlavně při výlovech. Nyní ho ale zadržují úplně nové hráze, které vybudoval bobr.
V lagunách vytvořených bobry se také rozmnožují stovky, možná tisíce žab. Nejvíce se tam objevují samci ropuchy obecné, ale i ohrožený skokan hnědý, který podle ochránců z hrází profituje nejvíce. „Jestli někdo zachrání skokana hnědého v České republice, tak to zřejmě bude bobr,“ prohlásil Fischer. V mělkých lagunách jsou totiž vajíčka a pulci v bezpečí, v rybnících se většinou nedožijí dospělosti.