Benešův kancléř vzpomíná na Masarykovu smrt: Říkal, že z okna skáčou jen služky

Nedávno byly v New Yorku nalezeny dosud nepublikované vzpomínky kancléře Edvarda Beneše Jaromíra Smutného. Zmiňuje se v nich mimo jiné o smrti Jana Masaryka – politika, nekonvenčního diplomata, syna prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka. Od dosud nevyjasněného úmrtí právě uplynulo 70 let.

„Brzo ráno dne 10. března zvonil telefon v mém bytě. U telefonu byl šéf protokolu dr. Skalický. Volal z Černínského paláce a oznamoval mi, že Jan Masaryk spáchal sebevraždu. Žádal mě, abych přijel okamžitě do budovy ministerstva zahraničních věcí.“

Tyto věty si do svých pamětí zapsal Jaromír Smutný, vlivný poválečný kancléř prezidenta Edvarda Beneše. Smutný zároveň patřil mezi několik málo lidí, kteří se do bytu ministra zahraničí Masaryka v Černínském paláci dostali bezprostředně po jeho smrti. Masarykovo tělo, nalezeno na nádvoří pod okny jeho bytu kolem šesté hodiny ranní, bylo při jeho příchodu již přeneseno do ložnice.

  • K výročí smrti Jana Masaryka odvysílala Česká televize dokument o znovuotevření vyšetřování. Pořad je od 9. března dva týdny k dispozici na iVysílání.

Smutný své paměti sepsal v londýnském exilu na konci 50. let. Až nedávno je v archivu Kolumbijské univerzity v New Yorku objevil historik Pavel Carbol. „Smutný nejprve přijal prvotní informaci o tom, že Masaryk spáchal sebevraždu, ale poměrně brzy o tom začal pochybovat a spíše se přiklonil k verzi, že šlo o násilnou smrt,“ shrnuje kancléřovy úvahy Carbol. Spis, nazvaný Poslední dny Jana Masaryka, nebyl dosud publikován.

Naivně připravená oprátka

Jaromír Smutný
Zdroj: archiv

„Nahlédl jsem do ložnice, kde leželo jeho tělo. Byl jsem nesmírně dojat. Rozešli jsme se s Janem před necelými 24 hodinami a nic v jeho chování nenaznačovalo, že by se byl v duchu zabýval myšlenkou na dobrovolnou smrt,“ píše Smutný.

Pozastavuje se nad podezřelým nepořádkem v bytě ministra. „Masarykův komorník Příhoda konstatoval, že věci v koupelně nebyly nikdy tak přeházeny, jako je viděl onoho rána. V koupelně našel polštáře z ložnice a  nedovedl si vysvětlit, jak se tam dostaly, protože se nikdy nic podobného nestalo. Okno, které večer nechal v ložnici otevřené, zůstalo otevřené, a naproti tomu okno v koupelně, které večer bylo zavřeno, bylo ráno dokořán otevřeno.“  

Právě pod okny koupelny ve druhém patře skončil život československého ministra.  Kancléř se pak zamýšlí i nad dalšími podivnostmi, které v Masarykově bytě viděl. Například si všiml, že na klice dveří mezi předsíní a koupelnou byla uvázána šňůra od pyžama. Na skleněné poličce nad umyvadlem pak byla rozházená hromádka holicích čepelek v červeném obalu, které bývaly běžně uložené ve skříni v předsíni koupelny.

„Obě věci měly ukazovat, že Masaryk rozmýšlel různé způsoby, jak skončit se životem. Celá věc byla naivně připravená někým, kdo měl zájem, abychom já nebo jiná osoba získali dojem, že na sebevraždu skutečně myslel a poté ji spáchal,“ pochybuje diplomat Smutný.

Tajemné sovětské letadlo, rakve a mizející policisté

„Zpráva o smrti Masarykově se rozšířila po Praze jako blesk. S ní současně se vyrojily pověsti, že byl zavražděn komunistickými agenty. Vláda teprve v poledních hodinách ohlásila Masarykovu smrt v komuniké ve vysílání pražského rozhlasu. Zahraniční korespondenti nemohli od rána získati potvrzení a na své dotazy v úřadovnách ministerstva zahraničních věcí a ministerstva informací dostávali vyhýbavé odpovědi. Telegrafické spojení se západními zeměmi bylo přerušeno,“ popisuje kancléř situaci v Praze pár hodin po Masarykově smrti.

2 minuty
Pieta k uctění památky Jana Masaryka
Zdroj: ČT24

Zároveň vzpomíná, jaké „pověsti“ se začaly šířit mezi lidmi. Například o sovětském letadle, které čekalo na letišti a odletělo časně ráno, když do něj nastoupilo několik lidí. O rakvích, které byly vynášeny z Černínského paláce. O policistech, kteří zmizeli, aby nemohli vydat svědectví.

„Odmítal jsem bráti vážně kteroukoli z těchto pověstí, zdály se většinou výplodem fantazie. Ale přiznám se, že ve mně pochybnosti pozůstávaly, co do důkladnosti vyšetřování,“ zapsal si Smutný, který zemřel v roce 1964 v Londýně.

Chybějící dopis na rozloučenou

Benešův kancléř se pokládal za přítele Jana Masaryka. Znali se třicet let a Masaryk mu dokonce svědčil na svatbě. Nicméně vztahy udržovali spíše v pracovní úrovni. Intenzivně se začali stýkat až za války v Londýně a zejména pak během politické krize, která vyvrcholila komunistickým převratem v únoru 1948.

Jeho pochybnosti nad tehdejším oficiálním závěrem – že Jan Masaryk vyskočil z okna v sebevražedném úmyslu – prohlubuje i fakt, že se nikdy nenašel žádný dopis na rozloučenou. To podle něj nebylo „masarykovské“. 

„Člověk jeho typu by nebyl odešel ze světa, aniž by řekl jasně, proč odchází a co jeho smrt má znamenat. Masaryk nebyl muž symbolů, nýbrž odvážných a výrazných slov. Fakt, že se nenašel jediný jeho dopis na rozloučenou, ani sestrám ani presidentovi, ani vzkaz národu k vysvětlení pohnutek jeho činu, sám by mohl býti dosti přesvědčivým dokladem vážných pochybností o tom, byla-li Masarykova smrt dobrovolnou,“ míní Smutný.

Pachatel neznámý

Vedle toho se mu nezdá ani způsob, jakým syn prvního československého prezidenta odešel ze života. Podle něj totiž skok – ač z druhého poschodí – není absolutní zárukou smrti. Naopak by mohl přivodit těžká zranění a delší utrpení. A Masaryk fyzickou bolest snášel velmi těžce, jak ostatně potvrdil i jeho osobní lékař. A Smutný připomíná i nepovedený pokus o sebevraždu poválečného ministra spravedlnosti Prokopa Drtiny, který skok z balkonu po komunistickém puči s těžkými zraněními přežil. A právě Jan Masaryk to prý komentoval slovy: „Co ho to napadlo, z okna přece skáčou jen služky.“

Kancléř možnost sebevraždy připouští jen při úvahách o náhlém nervovém kolapsu. Masaryk měl během svého života skutečně trpět depresemi. Nicméně Smutný si u něho v týdnech před jeho skonem žádného mimořádného rozrušení nevšiml.

A proto na stránkách svého spisu dochází k závěru: „Způsob vyšetřování, množství neprokázaných skutečností a naproti tomu množství pochybností, které jsou s to zviklati názor o sebevraždě, vedou i mne k tomu, že se kloním k názoru, že Masarykova smrt byla spíše násilná, nežli dobrovolná.“

Dodnes existují tři hlavní teorie smrti Jana Masaryka v březnu 1948. Vražda vyhozením z okna, sebevražda a pád z římsy při náhlém útěku z bytu před neznámými útočníky. Nicméně poslední vyšetřování bylo v roce 2003 uzavřeno jako vražda, pachatel neznámý. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 4 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 5 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 10 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...