Armáda ocenila vojáky, kteří se vrátili z misí v Afghánistánu, Bosně a Egyptě

Téměř osm desítek vojáků bylo na pražském Vítkově oceněno za své působení v zahraničních misích. Zpět do Česka se vrátili většinou z půlročního působení v Afghánistánu, Bosně a Hercegovině a v Egyptě. Vyznamenání jim předali náčelník generálního štábu Josef Bečvář a další představitelé armády a ministerstva obrany.

Bečvář vojákům poděkoval za jejich působení a poznamenal, že je vždy pro něj radost přivítat zpět v ČR vojáky, kteří se vrátí ze zahraničního působení živí a zdraví.

V Afghánistánu vojáci sloužili na českém velitelství, v jednotce používající bezpilotníky ScanEagle, v polním chirurgickém týmu i v jednotce Vojenské policie Kamba. Vyznamenáni byli také příslušníci operačního velitelství mise Evropské unie EUFOR Althea na území Bosny a Hercegoviny a vojáci letecké jednotky, která působila s letouny CASA na Sinajském poloostrově.

Vojenští policisté, kteří se vrátili z Afghánistánu, vystřídali kolegy z 601. skupiny speciálních sil při střežení českého velvyslanectví v Kábulu. „Byla to logická volba, protože úkoly podobného rázu plníme na území České republiky nebo případně v jiných zahraničních operacích, takže jsme pro to měli dostatečnou kvalifikaci,“ řekl k výměně velitel jednotky vojenské policie major Petr Kadlec.

Za působení v zahraničních misích bylo oceněno téměř osm desítek vojáků
Zdroj: ČTK

Jejich úkolem bylo střežit ambasádu před případným útokem a zároveň zajišťovat ochranu velvyslance a ostatních příslušníků diplomatické mise, pokud opouštěli zastupitelský úřad. „Takže denně jsme se pohybovali po Kábulu a denně jsme střežili nepřetržitě objekt české ambasády,“ řekl. Tempo nasazení bylo proto velmi vysoké. Asi za pět měsíců absolvovali 430 výjezdů mimo velvyslanectví. Zároveň si museli sami vařit či opravovat techniku. „Byli jsme naprosto odkázáni sami na sebe,“ podotkl Kadlec.

Ochranu velvyslanectví i doprovod důležitých osob v kábulském provozu Kadlec označil za stejně důležité. „Nicméně těžší je samozřejmě jezdit v tom prostoru Kábulu. Protože kromě každodenních hrozeb je to naprosto odlišné prostředí, které se také odráží v kultuře dopravy,“ řekl. Na každý výjezd se proto museli policisté důkladně připravit. Za klíčové označil vyhodnocování zpravodajských informací, na jejichž základě se například snažili upravit program velvyslance. „Prevence je to, na co klademe největší důraz,“ dodal.

Češi řídili i drony

V Afghánistánu působila i jednotka sedmi vojáků, kteří měli na starosti obsluhu dronů ScanEagle. Za úkol měli zajistit vzdušný průzkum pro české i koaliční jednotky, které vyjížděly mimo střeženou základnu. „To znamená, že když se formovaly pro výjezd, my jsme jim proletěli celou trasu,“ popsal akci velitel jednotky Lukáš R.

Bezpilotní letoun poté jednotku doprovázel po celou dobu, co byla mimo základnu. Podařilo se tak například překazit chystaný útok. Jeden z operátorů si podle Lukáše R. všiml podezřelé činnosti tří lidí. Následně bylo na daném místě nalezeno odpalovací zařízení. Operátoři také pomocí dronů pozorovali vytipované objekty, křižovatky nebo silnice včetně jejich kvality a sjízdnosti.

Čeští vojáci jsou podle Lukáše R. s drony z USA spokojeni. „Odvádějí perfektní práci,“ poznamenal. Vypořádat se podle jeho slov museli jen s povětrnostními podmínkami, tedy třeba nárazy větru či prašností. 

Další jednotkou, která se vrátila z Afghánistánu, je polní chirurgický tým. Působil v rámci americké vojenské nemocnice. Armáda polní chirurgický tým do Afghánistánu vysílala od roku 2011, návratem této jednotky byla jeho činnost ukončena. V Afghánistánu nadále zůstala dvojice lékařů, kteří se budou starat o české vojáky.

V misích až 1100 Čechů

Letos je v zahraničních operacích zhruba 400 českých vojáků, příští rok by jich mělo být skoro 1100. Největší navýšení se má týkat Iráku, kam by kromě leteckého poradního týmu mohla zamířit ještě jednotka speciálních sil české armády.

V desítkách mužů a žen se bude navýšení týkat také Mali nebo Afghánistánu. Vše ale bude muset schválit nová vláda a obě komory parlamentu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 20 mminutami

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 22 mminutami

ŽivěPoslanci se sešli k zákonu o podpoře bydlení

Sněmovna pokračuje v závěrečném kole debaty o zákonu o podpoře bydlení, jenž míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Na programu mimořádné schůze svolané z koaličního podnětu je také uzákonění pravidel pro lobbování a sociální novela, v níž prosazují opoziční ANO a SPD zvýšení některých příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením.
09:00Aktualizovánopřed 25 mminutami

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 4 hhodinami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 5 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 17 hhodinami
Načítání...