Alzheimer. Metla nového století, na kterou neexistuje lék

Černocký: Alzheimer je plíživý, může vzniknout 20 let před svým projevem (zdroj: ČT24)

Na čtvrtek připadá Mezinárodní den Alzheimerovy nemoci – formy demence, o které se často mluví jako o metle lidstva pro nadcházející století. Onemocnění, jež (nejčastěji) ve stáří způsobuje pokles rozpoznávacích funkcí, totiž nemá známou příčinu a neexistuje ani jeho efektivní léčba a oddálit jde pouze prevencí a terapií. Jen v Česku za poslední tři roky stoupl počet lidí s touto obtíží o více než třetinu.

Alzheimerova choroba je postupující, degenerativní onemocnění, které ničí mozek. Provází je porucha myšlení, paměti i úsudku. Nemocný ztrácí paměť i běžné návyky, schopnost orientace v čase a prostoru, přestává být schopen komunikace i samostatného pohybu, nepoznává své blízké.

Základní mechanismus nemoci popsal už její objevitel, německý psychiatr Alois Alzheimer: ukládání jednoho druhu bílkoviny v mozkové kůře vede k odumírání nervových buněk. Proč se bílkovina tak masivně usazuje, není zcela jasné dodnes. Proto je také Alzheimerova nemoc stále neléčitelná.

Třebaže u některých lidí může Alzheimer propuknout už ve čtyřiceti, ředitel Domova pro seniory na pražské Klamovce Ivan Černovský uvádí, že se tato forma demence jednoznačně spojuje s výší věku a od pětašedesáti let výš se její výskyt prudce zvyšuje. „Když se budeme bavit o pětašedesátém roce života, bavíme se o výskytu v jednotkách procent, na hranici osmdesáti let už výskyt v populaci může být okolo padesáti procent,“ informoval. 

Nemoc může začít pracovat dvacet let před propuknutím

S rostoucí věkovou hranicí mortality a stárnutím populace se navíc z Alzheimerovy nemoci stává stále závažnější problém; onemocnění patří mezi nejobávanější nemoci současnosti a někdy se o něm mluví jako o „metle pro jednadvacáté století“.

Ještě v roce 1980 žilo na světě s touto nemocí na 11 milionů osob, o 20 let později 20 milionů a v roce 2004 přes pětadvacet milionů. Podle odhadů odborníků má být v roce 2020 na 66 milionů nemocných a v roce 2050 až na 155 milionů.

Protože na nemoc neexistuje lék, jde její šíření brzdit pouze pomocí terapie, paměťových a motorických tréninků. Černovský zároveň dodává, že vznik nemoci může nastat už o dvacet let dříve, než propukne a než u člověka dojde ke snížení rozumových schopností. Začít tělo připravovat na boj s Alzheimerem až na hraně pětašedesátky proto nepovažuje za správné.

„Prevence musí být dlouhodobá. Je to trénink krátkodobé i dlouhodobé paměti, jsou to věci fyzické aktivity. Hypotézy výzkumů jsou postaveny tak, že nedostatečná fyzická aktivita, špatný životní styl, nadmíra stresu a nedostatek odpočinku mohou vznik Alzheimerovy choroby rozvíjet,“ říká Černovský.

Podle dosavadních výzkumů je u lidí s aktivním životním stylem a bohatým duševním životem průběh nemoci opravdu pomalejší; mozku prospívá učení se novým věcem, luštění křížovek, hraní her náročných na pozornost, četba, cestování a pohyb. 

Česko se musí připravit

V roce 2000 mělo v Česku Alzheimerovu nemoc zhruba šedesát tisíc osob. Tři největší pojišťovny v těchto dnech ohlásily, že za poslední tři roky jejich počet stoupl o více než pětinu – a to na šestačtyřicet tisíc. S ohledem na další pojišťovny a nediagnostikované případy ale bude počet vyšší. Před dvěma lety šlo odhadem o 140 tisíc lidí a v roce 2050 by mohl podle studie ministerstva sociálních věcí a Univerzity Karlovy počet stoupnout na necelého čtvrt milionu.

Léčba nemoci zároveň patří k nejdražším. Podle údajů z roku 2010 vzrostly světové náklady na léčbu demence na 604 miliard dolarů (12 bilionů korun), přičemž největší část nákladů na nemoc tvoří finance na dlouhodobou péči o nemocné v léčebnách. To – s ohledem na demografický vývoj – klade i nebývalé nároky na stát a sociální služby.

„Koncepce ministerstva práce a sociálních věcí existují, počet klientů ale roste poměrně exponenciálně a stát není úplně připraven,“ upozorňuje Černovský. „Poptávka klientů po službách v domovech se speciálním režimem roste a nejsme ji schopni uspokojovat.“

O „podivně těžkém onemocnění mozkové kůry“ poprvé referoval německý psychiatr Alois Alzheimer. Rodák z bavorského Marktbreitu v roce 1887 absolvoval lékařskou fakultu ve Würzburgu, působil v Městském ústavu pro mentálně postižené ve Frankfurtu nad Mohanem a v roce 1903 odešel do Mnichova, kde vedl neuroanatomické laboratoře při Královské psychiatrické klinice zdejší univerzity.

„Bláznivý lékař s mikroskopem“, jak se Alzheimerovi přezdívalo, o nemoci, která později získala jeho jméno, poprvé referoval 3. listopadu 1906 v Tübingenu. Nevzbudilo to ale žádnou pozornost, a i když byla choroba o dva roky později pojmenována jako „Morbus Alzheimer“, zmínka o ní opět prošla bez povšimnutí a nemoc byla považovaná za projev předčasné stařecké senility.

Alzheimer byl sice v roce 1912 jmenován profesorem a zároveň ředitelem Psychiatrické a neurologické kliniky Univerzity ve Vratislavi, kde 19. prosince 1915 v 51 letech zemřel v důsledku srdečního selhání, vědeckého uznání za průlomovou diagnózu se ale nikdy nedočkal. Až kolem roku 1980 lékařská věda charakterizovala Alzheimerovu chorobu jako jednu z nemocí sužujících naše století.

Alois Alzheimer
Zdroj: imago stock&people/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Fiala: Vztahy mezi Českem a USA se budou úspěšně rozvíjet i s Trumpem

Spojené státy jsou pro Česko klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích. Krátce po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa to na síti X uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Je přesvědčen, že se vztahy zemí budou nadále úspěšně rozvíjet. Šéf opozičního ANO Andrej Babiš zase doufá, že se během Trumpova mandátu vylepší vztahy mezi USA a Evropou.
18:58Aktualizovánopřed 9 mminutami

Inverze má přetrvat do poloviny týdne

Nebe v Česku má být dál zatažené, slunce se ukáže spíš jen na horách. Vyplývá to z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V noci bude podle předpovědi mrznout, teploty přes den se budou na počátku týdne držet kolem nuly, od čtvrtka se začne oteplovat. O víkendu mohou maxima dosáhnout až devíti stupňů Celsia.
08:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Univerzita Karlova láká mladé vědce zpátky domů

Země jako Česko mají s vědou spoustu problémů. Jsou sice dost bohaté na to, aby nechaly studenty získat velmi kvalitní vzdělání, a dokonce jim mnohdy dopomohou i k zisku toho špičkového v zahraničí. Jenže pak už chybí prostředky pro to, aby se tito nadějní mladí vědci vrátili a své znalosti využívali dál „doma“, kde z toho bude mít Česko největší prospěch. Řešit se to snaží Univerzita Karlova.
před 3 hhodinami

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
11:38Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Žadatelé dostanou peníze předem, řekl Hladík k Nové zelené úsporám

Zásadní novinkou programu Nová zelená úsporám pro energeticky úsporné renovace domů je, že žadatelé dostanou peníze předem. Řekl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR Petrem Valdmanem upravený program představil na výstavě Infotherma, jež v pondělí začala v Ostravě. Ohlásili rovněž první výzvu v oblasti takzvaných zelených plynů Greengas určenou pro výrobu vodíku v elektrolyzéru.
14:43Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
před 4 hhodinami

Učitelka v Rudolfově zneškodnila žáka, jenž jí hrozil střelnou zbraní

Policie v pondělí dopoledne zadržela na základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic žáka, jenž podle ní vyhrožoval střelnou zbraní učitelce, která jej však sama zneškodnila. Žák druhého stupně na učitelku zbraní zamířil. Nikdo nebyl při incidentu zraněn. Zadržený chlapec měl u sebe i jiné zbraně, řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS), který do školy přijel.
12:13Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne mluvili o Slovensku mezi Moskvou a Bruselem

Hosté pořadu Události, komentáře týdne hovořili o dění posledních dní, zejména o slovenské zahraniční politice rozkročené mezi Moskvou a Bruselem. Hosté vedli debatu také o postupné české snaze odstřihnout se od ruského plynu, ale i dalších odkazů. Novinář Jindřich Šídlo, ekonom Petr Zahradník, komentátorka Lenka Zlámalová, advokát Jan Kalvoda a herečka Iva Pazderková mluvili i o platech politiků a zákazu sociální sítě TikTok.
před 9 hhodinami
Načítání...