Alkohol se dá koupit kdekoliv, Vobořil to chce změnit

Praha - V Česku by se v budoucnu mohl omezit počet míst, kde by se mohl prodávat alkohol. Na boj s nadměrným pitím by pak mohli přispívat i prodejci a výrobci. I takové návrhy zvažuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Češi jsou v množství vypitého alkoholu na předních místech mezinárodních žebříčků. Přibývá dětí, které pravidelně popíjejí. Podle Vobořila se protidrogová politika víc zaměří i na opatření proti legálním drogám.

Podle poslední výroční zprávy o stavu drog pije v Česku alkohol ve škodlivé míře až 1,4 milionu lidí. Závislost hrozí či ji už má až 150 000 dospělých do 64 let. Evropská školní studie ESPAD ukázala, že zatímco v roce 1995 se aspoň třikrát za poslední měsíc opilo 14 procent šestnáctiletých, loni jich byla už pětina. Alkohol zhoršuje výkonnost, byl za řadou úrazů, nemocí, dopravních nehod i trestných činů. Finanční a jiné ztráty a další výdaje na nápravu škod či léčení činí podle odborníků ročně miliardy.

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil:

„Toto téma není legrace. Někteří tvrdí, že se v Česku vždycky pilo a pít bude. Ale tak, jak se pije dnes, se tu nikdy nepilo. Tvrdý alkohol dnes pijí i děti ze základní školy.“

Podle Vobořila se počet lidí do 16 let, kteří mají zkušenosti s alkoholem, za posledních patnáct let zdvojnásobil. „Děti neexperimentují s pivem či vínem, ale s tvrdým alkoholem,“ dodal.

Svou práci označil za sysifovskou a také za boj s větrnými mlýny, neboť „společnost na to není nastavena, neslyší.“ Vobořil nicméně své snažené chápe jako životní úděl. „Stojí to za to, něco zkusit,“ uzavřel rozhovor pro Studio ČT24.

Některé státy prodej alkoholu omezily a stanovily, kde je možné ho pořídit. Třeba v Británii se smí podle Vobořila prodávat v licencovaných obchodech a není k dostání u benzinových pump. „U nás je opačný extrém. Alkohol je i v automatu, na kterém je sice varování, že si ho nesmí koupit člověk starší 18 let, ale kontrola tu chybí,“ podotkl Vobořil.

Šestnáctiletí v Česku nemají problém si alkohol obstarat. Stále víc z nich si ho běžně koupí v obchodě. V roce 2003 si ho tam za poslední měsíc opatřily dvě pětiny mladých, loni už jich bylo 61 procent. O něco méně než před pěti lety se nalévá dětem v restauracích, barech a na diskotékách. V roce 2007 tam aspoň jednou do měsíce pilo alkohol 84 procent školáků, loni 77 procent.

Trest by mohl být i za opilé děti uvnitř baru

Provozovatelé barů, restaurací a klubů by už brzy mohli dostat trest nejen za nalévání nezletilým, ale i za to, že u nich opilé děti budou. Mohlo by jim za to hrozit dočasné uzavření podniku. Návrh změny zákona se chystá 28. května představit premiér Petr Nečas (ODS) s Vobořilem.

Podle koordinátora se problematika nadměrného pití v Česku dosud opomíjela a chybějí na ni peníze. Ty by mohli v budoucnu poskytnout třeba prodejci a výrobci alkoholu. Neplatili by je ve vyšších daních, ale pravidelně by poskytovali příspěvek. „Dělají to země v okolí, tak proč to nezkusit u nás,“ uvedl Vobořil. Dodal, že omezit by se v budoucnu mohla také reklama na alkohol. Na jeho nebezpečí i rizika dalších drog by měla upozornit tříletá informační akce. Stát by měla 150 milionů korun. Peníze na ni mají putovat z evropských fondů.

Vobořil chystá akční plán kroků na příští tři roky. Vláda by návrh dokumentu měla dostat do konce roku. Nová česká protidrogová strategie, která by pak měla platit od roku 2018, by podle Vobořila měla zahrnovat nejen postup proti drogám ilegálním, ale i legálním.

Rozhovor s Jindřichem Vobořilem (zdroj: ČT24)