Absolutní lež, hájil se Rittig před soudem v kauze tunelování dopravního podniku

Události: Rittig odmítl, že by profitoval na jízdenkách DPP (zdroj: ČT24)

Podnikatel Ivo Rittig u soudu označil obžalobu v kauze tunelování pražského dopravního podniku (DPP) za „absolutní lež“. Obdobně hovořili o tvrzeních státního zástupce i spoluobvinění právníci David Michal a Karolína Babáková. Všichni rovněž zpochybnili věrohodnost spolupracujícího obviněného Jaroslava Kubisky z účetní firmy Peskim, který svědčí proti nim.

Obžaloba zahrnuje tři různé zakázky DPP. Nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud údajně putovaly peníze k Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets. Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronické jízdenky od firmy Crowsnest. Všechny zakázky údajně zmanipuloval tehdejší šéf podniku Martin Dvořák a pražský dopravní podnik prý přišel nejméně o 457,5 milionu korun.

„Neměl jsem nic společného s firmami Cross Point nebo Neograph,“ prohlásil úvodem svého vyjádření Rittig. Zdůraznil, že s Dvořákem nikdy nepodnikal, znali se prý pouze z golfu nebo ze společenských událostí. „Kubiska nemůže vědět zhola nic o mých úkonech, přesto o mně tak zasvěceně povídá. Ten člověk pracoval v Peskimu rok,“ podotkl.

Rittig si stěžoval, že od první domovní prohlídky, která se u něj doma odehrála v červnu 2013, čelí obrovskému tlaku. Situaci popsal jako „perzekuci, týrání a posměch“. Zmínil i to, že byl zproštěn viny v kauze tunelování firmy Oleo Chemical, kde proti němu stejný státní zástupce – Adam Borgula – podle něj shromáždil stejný důkazní materiál. Žalobce však řekl novinářům, že důkazy totožné nejsou.

Vinu odmítají i Michal s Babákovou

Osvobození se v případu Olea Chemical dočkali také Michal s Babákovou. Vinu popírají i tentokrát. „Zcela odmítám, že bych se podílel na páchání údajné trestné činnosti,“ uvedl Michal, podle nějž si Borgula vybírá důkazy selektivně a trvale ignoruje ty, které vyznívají ve prospěch obhajoby. Tvrzení, že peníze skončily u Rittiga a Dvořáka, právník nazval jako „drzé a ničím nepodložené“.

„Kubiska neměl a nemohl mít přehled o vztazích mezi obchodními společnostmi, v Peskimu pracoval krátce. Elektronická data, která předal policii, předtím sám upravoval,“ prohlásil advokát.

„Kvituju s povděkem, že pan státní zástupce už neuvádí, že bych někoho řídila nebo něco organizovala,“ komentovala rozdíl mezi obžalobou v kauze Oleo a DPP Babáková. „Pana Kubisku jsem považovala za naprosto neschopného, ze spolupráce s ním jsem byla velmi nešťastná. Dalo by se říct, že jsme se nesnášeli,“ řekla na adresu spolupracujícího obviněného.

Ke slovu se dostal i další obžalovaný právník Ferdinand Überall. „Obvinění a následná obžaloba mě velice překvapily. Není mi jasné, jakou trestnou činnost jsem měl vlastně páchat. Nabyl jsem dojmu, že mojí hlavní vinou je to, že se znám a spolupracuji s obžalovaným Michalem,“ uvedl. Dodal, že s Michalem se přátelí už od mateřské školky a že jsou spoluvlastníky v některých firmách.

Kubiska potvrdil verzi státního zástupce

Spolupracující obviněný Kubiska, který pracoval jako účetní, naopak ve své výpovědi potvrdil verzi státního zástupce. Již v minulosti se doznal, že se na tunelování peněz z pražského dopravního podniku osobně podílel, čehož nyní lituje.

Kubiska trestnímu senátu dříve podrobně popsal, jak fungovala společnost Cokeville Assets, která sloužila k fakturování provizí. Společnost podle něj neměla žádné zaměstnance, ale měla řádově stamilionové příjmy. V případě převodu peněz z Neographu do Cokeville Assets prý účetní věděl, že šlo o peníze z dopravního podniku. Obdobně tomu bylo s firmou Crowsnest.

Zahraniční společnosti podle Kubisky sloužily k rozdělení peněz a zastření jejich původu. V průběhu času se systém měnil a byly zakládány nové firmy a vznikaly nové projekty. To mělo mimo jiné ochránit benefitní vlastníky.

Líčení je naplánováno do března

„Kdy by mohl padnout verdikt, těžko odhadovat. Spekulovat o tom nechtěl ani státní zástupce,“ informovala redaktorka ČT Klára Bazalová. „Hlavní líčení je naplánované až do března, dokazování je tedy teprve v začátku,“ dodala.

Obžalobě v kauze DPP čelí 17 lidí. Za sjednání výhody a za zpronevěru jim hrozí pět až deset let vězení, za legalizaci výnosů z trestné činnosti maximálně osm let. Obviněni byli původně i bývalý pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS) a šéf firmy Crowsnest Antonín Vilímec, oba ale před zahájením hlavního líčení zemřeli.