Tradice salónů stále žije

Na dlouhé zimy měli naši předci osvědčený recept: pěkně si v březnu zalézt za kamna a ještě ani v dubnu nijak zvlášť nevylézat. Oblíbenými kratochvílemi v zimní nepohodě bývaly domácí koncerty, recitace a ochotnické divadlo pro domácí i zvané. Podobně na letošní nekonečnou zimu vyzráli v Přelouči, kde manželé Ivana a Lumír Kyselovi minulou sobotu uspořádali vernisáž výstavy fotografií Bohumila Čejky (nar. 1943) spojenou s koncertem zaměřeným na klasické a moderní tango. Nejméně rovnocenným partnerem tohoto kulturního počinu byla půvabná architektura Divišovy vily, v jejíchž salónech nás hostitelé přijali.

O fotografu B. Čejkovi je možno říci, že profesionálním fotografem vlastně nikdy nebyl. Jeho zájmem byla v rodinné tradici především hudba, hra na klavír a varhany, jejichž stavba a rekonstrukce se mu posléze staly i varhanářskou profesí. S fotografováním na černobílý materiál sice začínal už jako chlapec, barevným fotografiím však propadl až s nástupem digitalizace. Z muzikantského prostředí si přinesl cit pro symbiózu tónů a barev, patrnou i v jeho pracích vystavených v Přelouči. Žánrově zahrnují slušnou škálu fotografických zájmů – od motivů z živé i neživé přírody přes lidské momentky, nálady okamžiku či záběry z koncertů až po architekturu, detaily domů a historických varhan. „Rád fotografuji to, co vidím okolo sebe – to, okolo čeho lidé chodí a neuvědomují si, že míjejí krásné věci, které mohou pohladit oko a potěšit duši,“ říká Bohumil Čejka. Zdokumentoval i posledních pět ročníků Hudebních lét v Chotěborkách a řadu vystoupení smíšeného pěveckého sboru Josefa Bohuslava Foerstera Přelouč. Výstava Čejkových prací v Divišově vile pod názvem „Poezie všedního dne“ je retrospektivou fotografického záběru autora od doby, kdy začal fotografovat digitálně, od roku 2005 do současnosti, a potrvá do 30. dubna.

Skladby, které při vernisáži výstavy přednesli Vít Chudý na housle a Petr Beneš na kytaru, byly interpretacemi argentinského tanga a stylu tango nuevo argentinského skladatele Astora Piazzoly. Oba mladí interpreti jsou předními hráči svých oborů. Houslista V. Chudý absolvoval konzervatoř v Pardubicích, úspěšně se zúčastnil mnoha národních i mezinárodních soutěží, sólově vystupuje s Komorní filharmonií Pardubice a spolupracuje s předními českými dirigenty. Na pardubické konzervatoři vystudoval i kytarista P. Beneš, který je nositelem významných ocenění z domácích i zahraničních kytarových festivalů a pedagogicky působí na uměleckých školách v Chocni a Nové Pace. Oba muzikanti jsou členy souboru Escualo kvintet, který se specializuje právě na argentinské tango a jeho fúze s jazzovou a klasickou hudbou.

  • Vít Chudý a Petr Beneš autor: Bohumil Čejka, zdroj: ČT24
  • Historické umyvadlo v 1. patře vily autor: Bohumil Čejka, zdroj: ČT24

Hudební úvod výstavy fotografií v domácím prostředí Divišovy vily velmi dobře koresponduje s již zmíněnými Hudebními léty v Chotěborkách. Podobně jako na tamější faře, kde je duší koncertů paní Jarmila Strejcová, stará se v Přelouči o své hosty paní Ivana Kyselová. A podobně jako se „přátelé Chotěborek“ zasloužili o znovuvzkříšení vesnické fary, postarali se i manželé Kyselovi o revitalizaci zchátralé Divišovy vily. Pro ředitele cukrovaru a přeloučského starostu Jana Vincence Diviše vilu v letech 1905–07 vyprojektoval význačný architekt Rudolf Kříženecký. Pseudobarokní vila, postavená podle modelu pražského Michnova letohrádku ze začátku 18. století, je jednou z nejelegantnějších staveb v Přelouči. Z rodiny Divišovy, která ji užívala, je velmi významný také starostův syn Prof. MUDr. Jiří Diviš, světově uznávaný jako zakladatel a průkopník hrudní chirurgie a léčby plicních metastáz. Mimo jiné byl i přednostou chirurgického oddělení Motolské nemocnice a členem Československé akademie věd.

Divišova vila má pohnutou historii. Přestála dvě světové války a v r. 1959 byla odkoupena obecním národním výborem pro přeloučské městské muzeum. Od r. 1993 ji užívala Českobratrská církev evangelická jako vícegenerační pečovatelský dům. V r. 2010 ji na základě výběrového řízení ve značně zanedbaném stavu koupili manželé Kyselovi pro svou společnost ELMET a během 14 měsíců zajistili na svůj náklad její kompletní opravu, včetně terénních úprav a rekonstrukce zahrady. V současné době slouží vila nejen pro reprezentaci společnosti, firemní dětskou školku a třígenerační bydlení, ale také pro pořádání kulturních akcí. Od otevření vily pro veřejnost v září 2011 se zde uskutečnily již dvě desítky koncertů vážné hudby, přednášek či výstav prací výtvarných umělců. Také sobotní setkání s Piazzolovou hudbou, Čejkovými fotografiemi a milými hostiteli bylo pozoruhodným kulturním zážitkem a zároveň dalším dokladem, že tradice měšťanských salónů ve východních Čechách ještě ani zdaleka nevymřela.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...