Ayahuasca činí mozek neuspořádanějším a informačně bohatším, ukázal výzkum

Když droga ayahuasca začne působit v mozku, způsobí v něm větší neuspořádanost a více propojí jeho oddělené části. Podle nového výzkumu to vysvětluje, proč lidé pod jejím vlivem prožívají tak silné emoce a mají tak intenzivní vidiny.

Psychotropní nápoj ayahuasca peruánských šamanů je tak silný, že lidé, kteří jej pozřou, mluví nejen o silných halucinacích, ale i o zážitcích blízkých smrti, kontaktech s bytostmi z vyšších dimenzí a o cestách alternativními realitami, které mění život. Díky skenům mozku vědci získali nové poznatky o silně psychotropní látce dimethyltryptamin (DMT), kterou tato substance obsahuje. Odhalili, že má hluboký dopad na celý mozek, zejména na oblasti, které u lidí hrají klíčovou roli v plánování, jazyce, paměti, komplexním rozhodování a představivosti. Vlivem drogy se různé oblasti stávají extrémně propojenými, díky čemuž jsou plynulejší a pružnější.

„V dávce, kterou používáme, je to neuvěřitelně silné,“ uvedl neurolog a psychiatr Robin Carhart-Harris z Kalifornské univerzity v San Fransciscu. „Lidé popisují, že opouštějí tento svět a pronikají do jiného, který je neuvěřitelně pohlcující a bohatě složitý, někdy obývaný jinými bytostmi, o nichž mají pocit, že by nad nimi mohly mít zvláštní moc, jako bohové,“ řekl vědec.

Nové rytmy nahradí ty staré

„Zjistili jsme, že DMT rozbíjí základní mozkové sítě a způsobuje, že se od sebe méně odlišují. Vidíme také, že se rozpadají hlavní rytmy mozku – které plní převážně inhibiční, omezující funkci – a ve shodě s tím se mozková aktivita stává neuspořádanější neboli informačně bohatší,“ vysvětlil Carhart-Harris.

Lidé vyhledávají změněné stavy, které přináší ayahuasca, již nejméně tisíc let. V roce 2019 byl při archeologických vykopávkách v jedné bolivijské jeskyni objeven kožený váček vyrobený ze tří liščích čumáků. Analýza vnitřku váčku odhalila stopy DMT, kokainu, pravděpodobně z listů koky, a dalších psychoaktivních látek. Váček, datovaný roky 900 až 1170, byl zabalen do svazku s malými špachtličkami z lamí kosti, dřevěnými šňupacími tabletami a pestrobarevnou čelenkou.

Nápoj se obvykle připravuje vařením obří liány Banisteriopsis caapi s listy keře Psychotria viridis. Jeho název pochází z kečuánštiny, kterou v Andách mluví mnoho původních obyvatel, přičemž aya znamená duše a wasca znamená liána. Překlady se pak liší od duchovně záhadného „liána duše“ až po poněkud méně lákavé „provaz smrti“.

Aktivní oblasti mozku pod vlivem ayahuascy
Zdroj: PNAS

Do nejnovější studie Chris Timmermann, vedoucí skupiny zkoumající DMT na Imperial College London, naverboval 20 zdravých dobrovolníků, kteří při oddělených návštěvách laboratoře dostali 20miligramovou injekci DMT a placeba. Všichni byli prověřeni, aby se zajistilo, že jsou pro studii fyzicky i psychicky vhodní.

Vědci pomocí elektroencefalografie (EEG) a funkční magnetické rezonance (fMRI) zaznamenali mozkovou aktivitu před injekcí, pod vlivem psychotropní látky či placeba i poté. Dobrovolníci po celou dobu podávali aktuální informace o tom, jak intenzivní zážitek pociťovali.

Záznamy ukázaly, jak se normální hierarchické uspořádání mozku rozpadá, elektrická aktivita se stává anarchickou a propojení mezi oblastmi prudce stoupá. Zejména mezi těmi, které zvládají funkce „vyšší úrovně“, jako je představivost, která se u lidí vyvinula naposledy. „Čím to byl intenzivnější zážitek, tím víc byly propojené,“ řekl Timmerman.

Kde se berou vize

Předpokládá se, že schopnost učinit mozkovou aktivitu plynulejší a pružnější je základem nejen hlubokého psychedelického zážitku, ale podle slibných klinických průzkumů i možnosti léčby deprese.

Ale přestože skeny a EEG poskytují bezprecedentní pohled na mozek při užití DMT, vědci se domnívají, že je třeba se dozvědět ještě více. Lékaři současně varují před amatérskými pokusy s užíváním této látky – mohou být velmi nebezpečné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
včera v 09:00

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...