Proč je na horách tolik srážek? Může za to i infekce oblaků

Na horách je počasí jiné než v nížinách – týká se to teploty, síly větru i srážek. Lidé to berou jako samozřejmost, přitom fyzikální procesy, které za těmito rozdíly stojí, jsou fascinující. Jedním z faktorů odlišnosti počasí je i takzvaná infekce mraků, ke které může dojít díky proudění vzduchu přes hory.

Počasí je závislé na celé řadě faktorů, jako jsou vzdálenost od moře, zeměpisná šířka nebo charakter zemského povrchu. Nicméně pouze hory dokážou být příčinou dramatických rozdílů v počasí na místech vzdálených od sebe doslova jen pár kilometrů. Velmi názorně je to patrné na této zimě, a to zejména ve dvou směrech – srážkách a teplotě vzduchu.

Je obecně známo, že s rostoucí nadmořskou výškou teplota vzduchu klesá. V Česku je to zhruba o necelých šest desetin stupně Celsia na sto výškových metrů. Jde ale jen o průměrnou hodnotu, při výskytu teplotních inverzí bývá naopak na horách tepleji, někdy i o více než 15 °C oproti údolním oblastem. A naopak při větrnějším počasí, kdy dochází k dobrému promíchávání vzduchu ve vertikálním směru, je pokles teploty s výškou i větší než zmiňovaných šest desetin stupně.

Ochlazování s výškou pak zásadním způsobem ovlivňuje skupenství srážek, tedy to, jestli sněží, nebo prší. V posledních dvou týdnech jsme často zažívali situace, kdy v nížinách pršelo, ale od vyšších (600 metrů) nebo horských (od 800 metrů) poloh padal sníh. A samozřejmě nižší teploty na horách umožňují taky výraznější a delší akumulaci sněhu na zemi.

Nicméně asi nejvýraznějším projevem hor je ovlivnění množství srážek. Jakmile totiž proudící vzduch dorazí do horských oblastí, je nucen stoupat. Při výstupu dochází k jeho ochlazování až na takzvanou teplotu kondenzační hladiny, kdy vodní pára v něm obsažená začne kondenzovat. Mění se nejprve v drobné vodní kapičky a následně i srážky. Čím větší převýšení musí vzduch při proudění přes hory překonat, tím více vodní páry zkondenzuje a následně může vypadnout ve formě deště nebo sněhu.

A samozřejmě platí, že čím je vzduch vlhčí, tím více srážek z něj při proudění přes hory vypadne. Na druhé straně, jakmile proudící vzduch překoná horský hřeben, vydá se na cestu do závětří, kdy klesá směrem dolů a nastává opačný proces než na návětří – při poklesu se vzduch otepluje, srážky slábnou až ustávají a následně se protrhá oblačnost. V závětří proto často mluvíme o srážkovém stínu.

Návětrné orografické zesílení (a analogicky závětrné zeslabení) srážek je tím výraznější, čím silnější je vítr. Velmi dobře se to u nás ukazuje při silnějším západním až jihozápadním větru.

Zatímco v závětří Krušných hor (a to nejen třeba v Mostecké pánvi, ale ještě i ve středních Čechách) padají při této situaci často jen slabé srážky s úhrny od několika desetin do několika málo milimetrů, na horách může na návětří vypadnout i přes 50 milimetrů. V zimě jsou ve vyšších polohách srážky sněhové, takže například výše položené oblasti Krkonoš dostanou i přes půl metru prašanu.

Výše popsaný proces je sice nejznámějším, ale nikoliv jediným důvodem takzvaného orografického zesílení srážek. Uplatňují se totiž ještě další, i když složitější mechanismy. Jedním důvodem může být fakt, že srážky z vyšší oblačnosti při pádu k povrchu v nížinách urazí delší cestu a víc se vypaří. V nížinách tak nemusí ze stejné oblačnosti vypadnout ani kapka nebo vločka, na horách naopak může hustě pršet či sněžit.

„Nakažená“ oblaka

A konečně, uplatnit se může i takzvaná infekce oblaků. Jde o situaci, kdy se při proudění vzduchu přes hory vytvoří nižší, nepříliš vertikálně mohutná oblačnost, která je tvořena pouze vodními kapičkami.

Nad ní pak ve větší výšce (a tedy ve vrstvě s nižší teplotou) leží další oblaky, ze kterých vypadávají ledové krystalky – ty při proniknutí do nižší vrstvy oblaků s vodními kapičkami vytvoří směs srážkových částic, které pak narostou do potřebné velikosti a následně začnou vypadávat z oblaků k zemi.

Bez vzniku níže ležící oblačné vrstvy vyvolané výstupem v horách by tedy takové srážky vůbec nevypadly.

Vichr z hor

Kromě srážek a teploty ovlivňují hory zásadním způsobem i větrné poměry, neboť se v nich výrazně méně uplatňuje zeslabení větru vlivem tření o zemský povrch. S rostoucí výškou, a zejména s exponovaností, respektive převýšením daného kopce či hřebene vůči okolí, proto roste rychlost větru (která se obecně ve spodní atmosféře s výškou zvětšuje).

Zejména na hřebenech a izolovaných vrcholech typu Milešovky nebo Sněžky pak vítr dosahuje výrazně vyšších rychlostí než v nížinách – někdy i více než dvojnásobné.

Silný vítr se tak na horách vyskytuje mnohem častěji než v nižších polohách a může působit výraznější komplikace – v zimě kromě nebezpečí prochlazení a umrznutí na větru hrozí při výskytu sněhové pokrývky i výskyt „bílé tmy“, kdy je velmi obtížné určit polohu zejména v hřebenových partiích. A vítr samozřejmě napomáhá i zvýšení lavinového nebezpečí. Speciální kapitolou jsou pak horské a údolní větry a taky takzvané padavé větry v závětří hor.

Předpověď počasí je ale zejména v komplikovaném horském terénu velmi problematická, a to i z pohledu současných nejmodernějších předpovědních modelů a z nich vycházejících (nejen) mobilních aplikací.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
14:55Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
před 10 hhodinami

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
před 16 hhodinami

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
včera v 18:06

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
včera v 12:03

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
včera v 11:00

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
včera v 06:30

YouTube slaví dvacet let. Měsíčně ho sleduje devět z deseti Čechů

Americká platforma pro nahrávání videí YouTube slaví výročí. První záběry ze ZOO v San Diegu se na ní objevily před dvaceti lety, nyní jich je nahráno přes pět miliard a každou minutu přibývají hodiny dalších. Tvůrců jsou jen v tuzemsku tisícovky a dosah na celou společnost je podle obchodního ředitele YouTube pro Česko a Slovensko Petra Houzara nesporný. Síť podle něj alespoň jednou měsíčně sleduje devět z deseti Čechů, pravidelně pak sedmdesát procent.
23. 4. 2025
Načítání...