Kalifornie kvůli suchu omezuje spotřebu vody. Šest milionů lidí přijde o právo nakládat s ní svobodně

Úřady v jižní Kalifornii vydaly vyhlášku, která nařizuje bezprecedentní omezení dodávek vody pro tuto oblast. Toto nařízení se v létě dotkne milionů lidí a jejich běžného života včetně aglomerace Los Angeles.

Kalifornské úřady v úterý nařídily omezení používání vody ve venkovním prostředí, které se dotkne přibližně šesti milionů lidí v částech okresů Los Angeles, Ventura a San Bernardino v jižní Kalifornii. Pokud bude panovat sucho, pak od 1. června až do podzimu bude tímto nařízením omezeno veškeré venkovní používání vody pouze na jeden den v týdnu.  

Omezení vydal úřad Metropolitan Water District (MWD) poté, co vyhlásil stav nouze s nedostatkem vody v celé jižní Kalifornii. MWD, který jednomyslně odhlasoval přijetí tohoto mimořádného opatření, se zaměří na potřebu omezit takzvané „nepodstatné využívání vody“ v určitých oblastech.

Mezi příklady takového nedůležitého využívání vody patří zavlažování trávníků nebo okrasných rostlin, mytí vozidel, chodníků, parkovišť, napouštění bazénů, a dokonce i využití vody pro stavební účely. Podle MWD by dodavatelům vody, kteří omezení nedodrží, mohly hrozit vysoké pokuty za překročení stanovených měsíčních přídělů.

Sucho v Kalifornii na konci dubna
Zdroj: Wikimedia Commons

Historické sucho

Jde o historické rozhodnutí, představenstvo MWD k takovému kroku zatím nikdy předtím nepřistoupilo. Podle úředníků to ale bylo nevyhnutelné – letošní podmínky jsou totiž výjimečné. V Kalifornii v lednu, únoru a březnu panovalo historicky největší sucho, zásoby vody ve sněhu se rychle vyčerpaly a srážky nestačily k doplnění vody v nádržích.

Právě první tři měsíce roku přitom obvykle bývají dobou, kdy v regionu bývá nejvíce srážek, na nichž je pak oblast závislá. V některých částech Kalifornie je nyní největší sucho v historii, a to v důsledku pokračujícího tříletého sucha. Podle úředníků je i ve státním vodním projektu zaznamenáno nejnižší množství vody v historii. 

Vyhláška současně inspirovala i další dodavatele vody v tomto regionu, například v západnější části – také oni začali zavádět omezující opatření.

Aby se americký stát vyhnul nejhoršímu scénáři, budou muset všichni spotřebitelé výrazně zvýšit své snahy o úspory – úřady doufají, že se podaří uspořit nejméně 35 procent vody. „Realita je drsná. Buď můžeme společně pracovat na tom, abychom ušetřili vodu, kterou máme k dispozici, a ta nám pak vystačila na celý rok – anebo budeme muset v září přijmout drastická opatření,“ uvedl pro deník LA Times šéf MWD Adel Hagekhalil.

Historie sucha v Kalifornii

Kalifornie zažila v historii celou řadu výjimečně suchých období. Záznamy o nich jsou už z devatenáctého století, ale intenzivněji přicházely ve stoletím dvacátém. K nejhorším suchům patřila ta v letech 1928–1935 a 1986–1992. Jenže v jednadvacátém století už jsou výjimkou spíše roky, kdy je vody dostatek: sucha na západním pobřeží panovala v letech 2006–2010, 2011–2017, 2018 a 2020–2022.

Srážky v Kalifornii jsou omezeny na jediné, poměrně krátké období dešťů, přičemž naprostá většina dešťových a sněhových srážek se v celém státě vyskytuje v zimních měsících. Tato křehká rovnováha znamená, že suché období dešťů může mít trvalé následky. Kalifornie je nejlidnatějším státem a největším zemědělským producentem ve Spojených státech, a proto může mít sucho v Kalifornii vážné hospodářské i environmentální dopady.

Příčiny sucha mohou být v tomto státě velmi rozmanité. Bývá způsobené nedostatkem srážek (nebo sněhu), vyššími průměrnými teplotami a sušší vzduchovou hmotou v atmosféře – nejčastěji jejich kombinací.

To vede ke snížení dostupnosti vody v přírodě a ve sněhové pokrývce, řekách a nádržích pro lidské využití; tento nedostatek vody může mít zásadní dopad na zemědělství a další využití půdy náročné na vodu. Problém to ale představuje také pro vodní elektrárny a v důsledku tedy i pro dostatek elektřiny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 23 hhodinami

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
11. 4. 2025

Astronomové pozorovali černou díru, která přerušila půst

Vědci pozorovali u černé díry zvláštní, velmi silné záblesky energie. Připomínaly situaci, jako by černá díra trhala na kusy hvězdu – jenže dalekohled tam žádnou hvězdu nedetekoval. Astronomové řeší, co se v hlubokém vesmíru vlastně stalo.
11. 4. 2025

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie zabila plejtváka obrovského

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie ulovila a zabila asi 18metrového plejtváka. Napsal to australský web ABC. Incident se odehrál v oblasti, kde se ve velkém množství nachází různorodá mořská flóra a fauna.
11. 4. 2025

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
11. 4. 2025
Doporučujeme

Zapírali, přiznali se, zapírají. Rusové opět odmítají vinu za masakr v Katyni

Intelektuálové, vojáci, duchovní, elita polského národa – před 85 lety zavraždili Sověti v lese u Katyně a na dalších místech přes dvacet tisíc polských zajatců. V dubnu 1940 postříleli zadržené ranou do týlu a zahrabali je do několika hromadných hrobů. Po třech letech pak mrtvé objevila postupující německá armáda. A začalo kolo obviňování propletené s propagandou nacistickou i komunistickou. Teprve 13. dubna 1990 Rusko oficiálně uznalo svoji vinu na masakru a odtajnilo i usvědčující dokumenty. V posledních měsících ale ruská bezpečnostní služba vinu Moskvy opět popírá a vrací se tak o téměř století zpět.
11. 4. 2025

V Jižním Súdánu umírají lidé na choleru. Chybí tam zrušená americká pomoc

Omezení peněz pro americkou rozvojovou agenturu USAID se už začíná negativně projevovat. Podle humanitární organizace Save the Children zemřelo v Jižním Súdánu osm lidí nakažených cholerou. Nedostalo se jim totiž lékařské péče, která byla až donedávna financovaná právě Spojenými státy. Obavy panují také o pokles dostupnosti vakcín proti dalším nakažlivým nemocem jako ebola nebo AIDS.
10. 4. 2025

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
10. 4. 2025
Načítání...