Jihoafričtí vědci odhalili původ záhadných kruhů v poušti

Podivné kruhy, které se občas objevují na jihu Afriky, vyvolávaly desítky let spekulace a vzbuzovaly fantastické dohady. Nyní vědci věří, že záhadu rozluštili.

Vědci z univerzity v jihoafrické Pretorii se domnívají, že přišli na kloub záhadným kruhům v poušti, po jejichž původu neúspěšně pátrali odborníci po několik desetiletí. Za oválné plochy bez porostu, které lidé připisovali i mimozemšťanům, může míza rostliny z rodu pryšců, píše zpravodajský server BBC.

Záhadných kruhů, kterým místní přezdívají „vílí kruhy“, je po pouštích jižní Afriky rozeseto na tisíce. Za vznikem na první pohled dokonalých obrazců podle více či méně uvěřitelných dohadů a teorií stáli kromě tvorů z jiných planet i pštrosi, jedovaté plyny či termiti.

Euphorbia tirucalli
Zdroj: Wikimedia Commons

Toxická smrt

Odborník na byliny a jedovaté rostliny Marion Meyer ale tvrdí, že na základě mnohaletého výzkumu je schopen prokázat, co je pravým zdrojem jejich původu: kruhy podle něj vytváří druh pryšce.

Když rostlina zemře, její míza v půdě zabije prospěšné bakterie, a navíc se naváže na zrnka písku, která poté odpuzují vodu. V místech, kde převažuje písečná půda a není dostatek srážek, pak kvůli míze z pryšce nemohou přežít další rostliny.

Euphorbia tirucalli
Zdroj: Wikimedia Commons

Jedná se o pryšec, který nemá český název, latinsky se označuje jako Euphorbia tirucalli. Už dlouho se ví o jeho pozoruhodných vlastnostech i toxicitě, jen nebyl znám jeho možný dopad na vývoj ekosystémů. 

Uvolňuje se z něj toxický kaučuk, který může u lidí vyvolávat nebezpečné zdravotní stavy, zejména podráždění sliznic a pokožky, ale dokonce i slepotu. Současně se ale také tyto látky využívají i v tradiční medicíně a také se s nimi začíná experimentovat i v moderní medicíně.