Jihoafričtí vědci odhalili původ záhadných kruhů v poušti

Podivné kruhy, které se občas objevují na jihu Afriky, vyvolávaly desítky let spekulace a vzbuzovaly fantastické dohady. Nyní vědci věří, že záhadu rozluštili.

Vědci z univerzity v jihoafrické Pretorii se domnívají, že přišli na kloub záhadným kruhům v poušti, po jejichž původu neúspěšně pátrali odborníci po několik desetiletí. Za oválné plochy bez porostu, které lidé připisovali i mimozemšťanům, může míza rostliny z rodu pryšců, píše zpravodajský server BBC.

Záhadných kruhů, kterým místní přezdívají „vílí kruhy“, je po pouštích jižní Afriky rozeseto na tisíce. Za vznikem na první pohled dokonalých obrazců podle více či méně uvěřitelných dohadů a teorií stáli kromě tvorů z jiných planet i pštrosi, jedovaté plyny či termiti.

Euphorbia tirucalli
Zdroj: Wikimedia Commons

Toxická smrt

Odborník na byliny a jedovaté rostliny Marion Meyer ale tvrdí, že na základě mnohaletého výzkumu je schopen prokázat, co je pravým zdrojem jejich původu: kruhy podle něj vytváří druh pryšce.

Když rostlina zemře, její míza v půdě zabije prospěšné bakterie, a navíc se naváže na zrnka písku, která poté odpuzují vodu. V místech, kde převažuje písečná půda a není dostatek srážek, pak kvůli míze z pryšce nemohou přežít další rostliny.

Euphorbia tirucalli
Zdroj: Wikimedia Commons

Jedná se o pryšec, který nemá český název, latinsky se označuje jako Euphorbia tirucalli. Už dlouho se ví o jeho pozoruhodných vlastnostech i toxicitě, jen nebyl znám jeho možný dopad na vývoj ekosystémů. 

Uvolňuje se z něj toxický kaučuk, který může u lidí vyvolávat nebezpečné zdravotní stavy, zejména podráždění sliznic a pokožky, ale dokonce i slepotu. Současně se ale také tyto látky využívají i v tradiční medicíně a také se s nimi začíná experimentovat i v moderní medicíně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Satelitní projekt ESA povede Univerzita Karlova

Nový projekt pražských geoinformatiků by měl pomoci ke vzniku generace expertů schopných pracovat s komplikovanými družicovými daty a využívat je pro vědu i praktický život.
před 6 hhodinami

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
před 7 hhodinami

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
před 10 hhodinami

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
před 11 hhodinami

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
před 14 hhodinami

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
před 14 hhodinami

Mladí Tchajwanci a Číňané se s duševními problémy obracejí na AI

Na Tchaj-wanu a v Číně se mladí lidé obracejí s duševními problémy spíše na umělou inteligenci (AI) než na psychoterapeuta, napsal server The Guardian. Je pro ně jednodušší mluvit o věcech, které je trápí, s chatbotem než s reálnými lidmi. Odborníci ale upozorňují, že AI stále nemůže nabídnout ucelenou odbornou pomoc.
včera v 11:30

Trump vytáhl proti univerzitám, ohrožuje jejich schopnosti a prestiž

Situace na univerzitách ve Spojených státech je v současnosti napjatá. Soud dočasně zablokoval rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zakázat Harvardově univerzitě zapisovat zahraniční studenty, ale kroky šéfa Bílého domu přesto poškozují výzkumné instituce a mohou ohrozit jejich prestižní postavení.
včera v 10:39
Načítání...