Vytisknout, vložit filtr a nasadit. Vědci z ČVUT vyvíjejí ochranné masky z 3D tiskárny

Události: Na ČVUT vyvíjí další ochranu v boji s koronavirem (zdroj: ČT24)

České vysoké učení technické (ČVUT) vyvinulo další ochranu v boji s koronavirem. Vedle respirátorů, které jsou pro nejrizikovější profese a míří do sériové výroby, nebo celoobličejových masek z upravených šnorchlů, teď odborníci nabízejí i ochranné masky. Na 3D tiskárnách je může vyrobit kdokoli. Hodí se přitom pro méně rizikové profese.

Vytisknout, vložit filtr a maska je připravena. Odborníci z ČVUT vyvíjejí nový způsob, jak si může každý s 3D tiskárnou vyrobit kvalitní ochrannou masku.

Navázali tak na své kolegy, kteří přišli s respirátory nejvyšší třídy FFP3.  Ty však dokáže vyrobit jen osm profesionálních tiskáren v Česku a jsou určené především pro zdravotníky v první linii. 

Pomůcky budou dostupné pro veřejnost

Nové masky budou dostupné pro širokou veřejnost. „V současné době jednáme o dodávkách nanotextilie, u které výrobce udává záchytnost až sto procent viru. Nicméně chystáme s kolegy nějaký ucelený návod o nějakých improvizovaných filtrech. V současné době se dobře jeví materiál z běžné lékařské roušky,“ uvedl Tomáš Tichý z Fakulty elektrotechnické ČVUT.  

Filtr vydrží asi šest hodin, masku je poté potřeba dezinfikovat. Třeba lihem nebo roztokem běžné dezinfekce. „Filtr vyhodit jako jednorázový a masku i s mřížkou namočit alespoň na dvacet minut do jednoho z dezinfekčních prostředků,“ popsal Tichý. 

Vědci z ČVUT se už spojili s firmami, které masky budou tisknout a dodávat všude tam, kde jsou třeba. Jak to už dělají u celoobličejových štítů.

„Masky dodáváme zdarma. Jsou samozřejmě určené pro nekomerční použití. Na adrese covid.ysoft.com mohou státní instituce a lidé, kteří pracují ve veřejném sektoru, zadat svoji objednávku a my ji zdarma doručíme,“ uvedl zakladatel Y Soft Václav Muchna.  

Volně dostupný vzor masky z ČVUT je už nyní k dispozici na webových stránkách elektrotechnické fakulty.