Archeologové v Izraeli našli 9000 let starou masku. Sester má na světě jen patnáct

Izraelští archeologové představili masku vytesanou z kamene před devíti tisíci lety. Při procházce u města Hebron na palestinském Západním břehu Jordánu ji našel izraelský osadník. Podle aktuální informace izraelských úřadů jde o jednu z nejstarších rituálních masek planety.

Devět tisíc let stará maska z Izraele
Zdroj: ČTK

Pozoruhodná maska pochází z neolitického období, kdy lidstvo mířilo z období lovců a sběračů k éře zemědělců a složitějších společností. Funkce podobných masek v prehistorickém období není expertům zcela jasná. Předpokládají, že byly využívány při náboženských rituálech předků.

Nálezce objevil masku vytesanou kamennými nástroji z narůžovělého vápence koncem loňského roku, volně ležela na poli. Ronit Lupuová z oddělení prevence krádeží v izraelské agentuře pro staré památky neřekla, kde přesně se maska našla, ani neprozradila jméno jejího objevitele; sdělila ale, že není důvod k podezření o nelegálním činu. Od nálezu archeologové v lokalitě pracují, aby zjistili pravost a původ artefaktu.

O neolitických maskách se ví jen málo

Světová archeologie prozatím eviduje patnáct jiných podobných masek z neolitického období, jež odborníci považují za pravé. Až na dvě všechny pocházejí od soukromých sběratelů, takže se u nich nedá zjistit přesné místo nálezu ani způsob, jakým byly používány. Pouze u dvou a nově také u hebronského případu je možné k masce přiřadit i místo jejího nalezení.

Jedna z masek z neolitické doby se našla v Göbekli Tepe v dnešním Turecku. Má ale spíš abstraktní tvar a vědci se ani neshodují, zda se dá považovat za masku. Nález z oblasti Hebronu je v tomto ohledu srozumitelnější.

Maska z Izraele stará devět tisíc let
Zdroj: ČTK

Omry Barzilai z agentury pro staré památky, který je odborníkem na prehistorické období, řekl, že se na podobné masky zaměřují zloději, protože na trhu se starožitnostmi za ně mohou dostat i milion dolarů.

Některé z objevených masek mají otvory na okrajích, ale není jasné, zda se nosily připevněné k hlavě, protože kamenné obličeje nemají takový tvar, aby byly pohodlné pro lidskou tvář. Soudí se, že mohly sloužit jako posmrtné masky nebo byly využívány ještě jiným způsobem.