Archeologové v Izraeli našli 9000 let starou masku. Sester má na světě jen patnáct

Izraelští archeologové představili masku vytesanou z kamene před devíti tisíci lety. Při procházce u města Hebron na palestinském Západním břehu Jordánu ji našel izraelský osadník. Podle aktuální informace izraelských úřadů jde o jednu z nejstarších rituálních masek planety.

Pozoruhodná maska pochází z neolitického období, kdy lidstvo mířilo z období lovců a sběračů k éře zemědělců a složitějších společností. Funkce podobných masek v prehistorickém období není expertům zcela jasná. Předpokládají, že byly využívány při náboženských rituálech předků.

Nálezce objevil masku vytesanou kamennými nástroji z narůžovělého vápence koncem loňského roku, volně ležela na poli. Ronit Lupuová z oddělení prevence krádeží v izraelské agentuře pro staré památky neřekla, kde přesně se maska našla, ani neprozradila jméno jejího objevitele; sdělila ale, že není důvod k podezření o nelegálním činu. Od nálezu archeologové v lokalitě pracují, aby zjistili pravost a původ artefaktu.

O neolitických maskách se ví jen málo

Světová archeologie prozatím eviduje patnáct jiných podobných masek z neolitického období, jež odborníci považují za pravé. Až na dvě všechny pocházejí od soukromých sběratelů, takže se u nich nedá zjistit přesné místo nálezu ani způsob, jakým byly používány. Pouze u dvou a nově také u hebronského případu je možné k masce přiřadit i místo jejího nalezení.

Jedna z masek z neolitické doby se našla v Göbekli Tepe v dnešním Turecku. Má ale spíš abstraktní tvar a vědci se ani neshodují, zda se dá považovat za masku. Nález z oblasti Hebronu je v tomto ohledu srozumitelnější.

Maska z Izraele stará devět tisíc let
Zdroj: ČTK

Omry Barzilai z agentury pro staré památky, který je odborníkem na prehistorické období, řekl, že se na podobné masky zaměřují zloději, protože na trhu se starožitnostmi za ně mohou dostat i milion dolarů.

Některé z objevených masek mají otvory na okrajích, ale není jasné, zda se nosily připevněné k hlavě, protože kamenné obličeje nemají takový tvar, aby byly pohodlné pro lidskou tvář. Soudí se, že mohly sloužit jako posmrtné masky nebo byly využívány ještě jiným způsobem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
před 3 hhodinami

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
před 7 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
včera v 15:44

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
včera v 13:52

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
včera v 10:00

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
včera v 08:00

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025
Načítání...