Sportovní aplikace prozradila, kde jsou tajné vojenské základny. Používali ji vojáci při cvičení

2 minuty
Horizont: Aplikace může prozradit, kde jsou američtí vojáci
Zdroj: ČT24

Boj amerického Pentagonu s obezitou vojáků může vyvolat nežádoucí skandál a nemalé bezpečnostní ohrožení. List The Washington Post upozornil na mapu dostupnou na internetu, která lokalizuje uživatele bezdrátových fitness náramků po celém světě. V bojových zónách může podle expertů odhalit přítomnost amerických komand.

Americké ministerstvo zahraničí před několika lety začalo popularizovat užívání náramků s aplikací STRAVA, které monitorují sportovní aktivity nositele. S pomocí navigačního systému GPS umožňují i jeho lokalizaci, pokud se uživatel přihlásí do příslušného programu. Pentagon si sliboval, že touto cestou vylepší fyzičku příslušníků ozbrojených sil, mezi nimiž se nebezpečně začala šířit obezita.

Aplikace STRAVA odhalila i raketovou základnu na Tchaj-wanu:

V roce 2013 dokonce ministerstvo rozdalo vojákům 2500 kusů náramků Fitbit, které jsou v prodeji i v Česku. Když se navigační informace rozhodla zpracovat internetová společnost Strava, vznikla mapa dostupná uživatelům od loňského listopadu. Mapy si všiml jistý australský student, který zkoumá bezpečnostní situaci na Blízkém východě.

V exponovaných místech, jako je západní Evropa nebo východ USA, mapa příliš informací nepodává, protože uživatelů označených světelným bodem je příliš mnoho a technicky vyspělé regiony září prakticky celé. V bojových zónách, jako je Afghánistán, Sýrie nebo Irák, je ale mapa temná – s výjimkou několika světlých bodů, které mohou signalizovat přítomnost americké jednotky. Jednotlivé zářící body jsou při bližším zkoumání i v místech, kde se o operacích vojáků z USA nevědělo.

Pohyb vojáků kolem hranice mezi Severní a Jižní Koreou
Zdroj: STRAVA/labs.strava.com/heatmap/#16.61/126.67464/37.95425/blue/all

The Washington Post poznamenává, že může jít i o příslušníky misí OSN, vojáky z jiných států nebo pracovníky humanitárních organizací. Není ale prý obtížné určit místa, kde lze vojenskou aktivitu USA předpokládat, a pak pátrat po doplňujících údajích. Na známých základnách USA lze navíc vysledovat rozmístění objektů, režim služeb nebo trasy zásobování.

Takhle běhají a chodí vojáci kolem britské základny s jaderným arzenálem:

Na sociálních sítích se už objevují informaci o citlivých místech na mapě světa, kde mohou probíhat tajné americké operace. Podle washingtonského listu jde například o údajnou tajnou základnu CIA v Somálsku nebo o baterie amerických protiraket Patriot v Jemenu. Pentagon na žádost listu o vysvětlení reagoval prohlášením, že ministerstvo se záležitostí zabývá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 3 hhodinami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 5 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 23 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
včera v 14:24

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánovčera v 13:12

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
včera v 12:01

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánovčera v 11:59

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
včera v 11:55
Načítání...