Vědci konečně odhalí muže, jimž nejvíc hrozí rakovina varlat

Existuje malá skupina mužů, kteří jsou nejvíce ohrožení rakovinou varlat. Nová studie popsala, jaké geny tyto muže spojují.

  • Česká republika obsadila 7. příčku ve výskytu rakoviny varlat na světě.

Mezinárodní vědecký tým popsal v odborném časopise Nature Genetics skupinu genů typických pro muže, kteří nejčastěji trpí rakovinou varlat. Objevili 19 nových genů, které doplňují dalších 25 již známých – dohromady tvoří dobře poznatelný vzorek. Pomocí něj se dají poznat muži, jimž hrozí rakovina varlat s čtrnáctkrát větší pravděpodobností než průměrnému muži.

Rakovina varlat je nejčastěji diagnostikovaná forma rakoviny u mladých mužů ve věku 20–40 let. Varlata tvoří součást mužského reprodukčního systému. Jsou odpovědná za produkci mužských hormonů (převážně testosteronu) a spermií. Rakovina varlat se projevuje abnormálním růstem nebo nádorem, který se rozvine v jednom nebo obou varlatech.
Přes 90 % výskytu rakoviny varlat se rozvíjí v zárodečných buňkách, které jsou odpovědné za produkci spermií. Sekundární rakovina varlat vzniká tím, že se rakovinné buňky rozšíří do varlat z jiných částí těla (metastáze). Tato forma rakoviny se nevyskytuje tak často jako jiné typy rakoviny varlat.

3 minuty
Reportáž: Vlastní imunita jako zbraň proti rakovině
Zdroj: ČT24

Příčiny rakoviny varlat jsou neznámé. Existují však možné faktory, které se mohou podílet na zvýšení rizika:

  • Rodinná anamnéza, např. u otce či bratra byla diagnostikována rakovina varlat.
  • Výskyt rakoviny varlat v minulosti.
  • Nesestouplá varlata při narození.
  • Downův syndrom je považován za rizikový faktor rakoviny varlat.
  • Neexistuje žádné přímé spojení mezi rakovinou varlat a poraněním varlat, natažením při sportu, horkými koupelemi nebo nošením upnutého oblečení.


Objev nové skupiny genů zvyšuje šance, že se tato choroba podaří včas odhalit, respektive díky ní lékaři rozpoznají, kterým skupinám mužů by měli doporučit detailnější sledování. Vědci to odhalili studiem DNA více než 7000 mužů s rakovinou varlat, jejichž geny srovnávali s 23 000 muži bez rakoviny varlat. Tak obrovský vzorek je podle autorů studie dostatečnou zárukou, že jsou data spolehlivá.

  • Výzkum, díky němuž studie vznikla, byl financován z hnutí Movember

Rakovina varlat je relativně dobře léčitelná. Rakovina varlat je typ rakoviny, který se dá léčit efektivně a lze jej vyléčit, pokud je včasně diagnostikován a léčen. Pokročilá stadia rakoviny varlat lze také léčit. Léčba zahrnuje:

  • Orchiektomie (chirurgické odstranění postižených varlat), provádí se v celkové anestezii.
  • Chemoterapie nebo léčba ozařováním. Často se předepisují po operaci. Cílem je vyléčit zbývající rakovinné buňky, které se jinak mohou šířit do dalších částí těla, např. lymfatických uzlin. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 6 hhodinami

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
před 9 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 10 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
včera v 12:46

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025
Načítání...