Nepolapitelná pouštní kočka stále existuje, potvrdil biolog, který jí zasvětil život

Téměř rok života strávil přírodovědec Shakeel Ahmed tím, aby dokázal, že ve volné přírodě stále ještě žije kočka pouštní. S masivním použitím moderní techniky nakonec uspěl.

Kočka pouštní je jednou z nejméně známých kočkovitých šelem světa. O tom, jak žije ve volné přírodě, víme pramálo – už jen proto, že tam vlastně nikdy nebyla pořádně pozorována. Naposledy ji někdo v přírodě údajně viděl roku 2005 a tehdejší pozorování jsou navíc neprůkazná.

Arabský biolog hledal kočky písečné v chráněné oblasti Bayoma na východě regionu Abu Dhabí od března do prosince roku 2015. Už v létě oznámil, že uspěl – nyní výsledky zveřejnil v odborném časopise European Journal of Wildlife Research

Tyto kočky žijí v několika izolovaných oblastech v Africe a Asii, ale jak jsou na tom početně, vlastně netušíme. Tyto drobné, asi půlmetrové šelmičky jsou extrémně dobře specializované na prostředí, v němž žijí. Uprostřed nehostinných pouští téměř nezanechávají stopy, většinu života stráví v podzemních norách.

To, že se o nich nedá téměř nic zjistit, poznali už izraelští biologové, kteří jako první zkoušeli roku 1993 studovat tyto kočky ve volné přírodě. Zjistili, že pokud zaznamenají světlo, zavřou oči – normálně by se právě podle odlesků očí šelmy daly v temnotě spatřit. A aby toho nebylo málo, také pečlivě zahrabávají veškeré svoje výkaly, nedají se vystopovat ani touto osvědčenou metodou.

O moc více nebyli úspěšnější ani vědci, kteří se o to stejné pokoušeli později. Proto je výzkum Shakeela Ahmeda tak výjimečný a úspěšný. Vědec uspěl díky systému pěti fotopastí. Poblíž nich rozmístil kočičí žrádlo – a úspěch se dostavil. Na 46 fotografiích zaznamenal několikrát tři stejné kočky, které si chodily pochutnávat na kuřecím a rybím mase. Šlo o dvě samice a jednoho samce, prokazatelně kočky pouštní.

Asi 80 procent pozorování se uskutečnila mezi půlnocí a šestou hodinou ranní – asi 40 procent pozorování bylo v době úplňku.

Krvesajná kočka s blízkým vztahem k Mohamedovi

V místech, kde tyto kočky žijí, je četnost srážek jen dvě procenta dní v roce. Kočky tedy získávají většinu tekutin potřebných k životu z krve své kořisti. Jsou na život v poušti uzpůsobené i mnoha dalšími způsoby: například na tlapách mají hrubou srst, která jednak zabraňuje tomu, aby se bořily do písku, současně rozmazává stopy, jež by zanechávaly.

Šelma má také skvěle vyvinutý čich a zejména sluch, který používá při lovu. Je tak citlivý, že dokáže zaslechnout svou kořist i pod vrstvou písku. Naopak, na rozdíl od ostatních kočkovitých šelem má velmi tupé drápy – jednak si je nemá v poušti o co brousit, ale nemá pro ně také ani zdaleka takové využití. Nemá zkrátka na co šplhat.

Pouštní kočky loví nejčastěji pískomily, ale dokáží zabít také jedovaté hady. Umí využít toho, že v době chladu jsou hadi ještě nedostatkem tepla strnulí. Přesnými ranami tlapek do hlavy je omráčí a pak jim prokousnou hrdlo a vysají krev. Právě to je také jeden z důvodů, proč jsou tyto kočky oblíbené mezi lidmi. Některé arabské legendy také říkají, že kočky pouštní doprovázely proroka Mohameda – a jsou tedy brány jako nadprůměrně důležití tvorové.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Jako požár na nebi. Češi mohli zpozorovat zánik části rakety Falcon 9

Ve středu nad ránem se lidem ve střední Evropě, včetně České republiky, nabídla nevšední podívaná. Na severním obzoru mohli sledovat zánik lidmi vyrobeného objektu. Podle starších informací mělo jít o jeden ze satelitů systému Starlink, na základě nových dat ale vědci tvrdí, že se jednalo o nosný stupeň rakety Falcon 9 společnosti Space X.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Archeologové našli první hrobku faraona po sto letech

Archeologové v Egyptě objevili hrobku faraona Thutmose II. Jedná se o zcela výjimečný objev. Jde totiž o první nález královské hrobky za více než sto let. Naposledy se to stalo roku 1922, když Howard Carter našel slavnou hrobku faraona Tutanchamona.
před 18 hhodinami

Hrozba, že planetka 2024 YR4 narazí do Země, opět stoupla

Podle údajů NASA zveřejněných v úterý má asteroid, který by mohl srovnat se zemí celé město, už 3,1procentní pravděpodobnost, že v roce 2032 zasáhne Zemi. To z něj dělá nejnebezpečnější planetku, jakou kdy moderní předpovědi zaznamenaly. Odborníci však uklidňují, že v tuto chvíli se nejedná o krizi.
před 21 hhodinami

Ženy jsou štědřejší než muži, ukázala hra na diktátora

Obecně sdílená společenská představa je, že ženy jsou štědřejší než muži. Ale když se španělští psychologové a ekonomové pokoušeli najít pro toto tvrzení tvrdé důkazy založené na datech a studiích, nenašli je. A tak se rozhodli udělat vlastní výzkum, a to pomocí experimentu.
včera v 06:30

Smrt může být evolučně altruistická, naznačuje výzkum

Darwinova teorie přírodního výběru vysvětluje, proč se u organismů vyvíjejí vlastnosti, které jim pomáhají přežít a rozmnožovat se. Smrt se pak může zdát jako neúspěch v této snaze. Nový výzkum ale naznačuje, že je to spíš proces, který se evolučně zformoval tak, aby organismům pomáhal.
18. 2. 2025

Sucho ohrožuje půlku zemědělské půdy ve střední Evropě. Problém hrozí Slovensku

Středoevropské zemědělství ohrožují budoucí změny teplot. Dospěli k tomu vědci, kteří na základě dat získaných i z českých dubů vytvořili přehled klimatu v tomto regionu a podívali se na to, jak vypadá možný vývoj do budoucna.
18. 2. 2025

Čeští vědci chtějí s pomocí AI objevovat nové molekuly

Čeští vědci spolupracují s odborníky ze čtrnácti výzkumných institucí po celém světě, aby využili umělou inteligenci (AI) na objev a vývoj nových přírodních molekul, které by bylo možné využívat například ve vývoji léčiv, kosmickém výzkumu nebo likvidaci znečištění v přírodě.
18. 2. 2025

Trumpovy vyhazovy způsobují chaos nejen mezi jadernými experty

Administrativa Donalda Trumpa propustila tisíce státních zaměstnanců, například z ministerstva školství, Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nebo lesní správy. Důvodem je snaha ušetřit na federálních výdajích. Odborníci ale upozorňují, že fungování některých úřadů tím může být ohroženo, zejména pokud se výpovědi týkají odborných vědeckých pozic.
17. 2. 2025
Načítání...