Podle výzkumníků se tak zvyšuje pravděpodobnost, že případná mise na Europu by umožnila nasbírat vzorky vody z prasklin v ledu, místo aby bylo nutné se celou krustou pracně provrtávat, jak se doposud myslelo. „Oceán Europy je považován za jedno z nejslibnějších míst ve sluneční soustavě, které by mohly obsahovat život,“ řekl Geoff Yoder z NASA.
„Tyto gejzíry mohou, v případě že skutečně existují, nabídnout jiný způsob podpovrchového průzkumu Europy,“ dodal Yoder.
Europa, měsíc s velkým potenciálem
Europa je v pořadí šestým měsícem planety Jupiter a je jedním z nejpravděpodobnějších kandidátů na místo, kde by se v naší sluneční soustavě mohl nacházet život.
Okolo Europy se vyskytuje slabá atmosféra tvořená převážně z kyslíku, pod ní se nachází ledová krusta tvořící pevný a hladký povrch. Led je místy porušen a protkán systémy prasklin a trhlin. Malé množství kráterů, hladký povrch a praskliny vedly vědce k hypotéze, že se pod ledovým povrchem nachází oceán kapalné vody, který by teoreticky mohl poskytovat útočiště jednoduchému mimozemskému životu.
Předpokládaná vnitřní stavba Europy: Uprostřed je malé železné jádro, okolo horninový plášť, dále oceán kapalné vody a na povrcchu několik kilometrů silná ledová krusta.
Všechny tyto poznatky, které NASA zveřejnila, budou velmi důležité pro další velkou misi k Europě. Ta by měla odstartovat roku 2020 a provedou ji společně NASA a ESA. Mise Europa Jupiter System Mission by měla pomocí dvou sond zaměřit svou pozornost především na to, zda má Jupiterovo okolí podmínky pro život.