TÉMA

Zvací dopis

30 let zpět: Ověřování pravosti takzvaného zvacího dopisu
Generální prokuratura Ruské federace zapůjčila československé straně originál zvacího dopisu ze srpna 1968, ve kterém několik tehdejších členů ÚV KSČ vyzývalo sovětskou stranu k zásahu proti údajné hrozící kontrarevoluci v Československu. Na záběrech lze číst podpisy Aloise Indry, Drahomíra Koldera, Antonína Kapka, Oldřicha Švestky a Vasila Bilaka.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1992.
7. 10. 2022|Archiv ČT
30 let zpět: Vasil Biľak popřel podpis na zvacím dopisu
V červenci 1992 byl v ruském Státním archivu objeven takzvaný zvací dopis z roku 1968, jímž podepsaní čeští a slovenští komunisté vyzvali vedení SSSR, aby zasáhlo proti údajné hrozící kontrarevoluci v Československu. List se poté stal záminkou k invazi takzvaných spřátelených armád do ČSSR. Po převozu kopie dopisu do ČSFR byl stíhán poslední žijící z celkem pěti podepsaných, Vasil Biľak. Pravost svého podpisu ale vytrvale popíral.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1992.
19. 8. 2022|Archiv ČT
30 let zpět: Prezident zveřejnil zvací dopisy
Zvláštní posel ruského prezidenta Borise Jelcina předal prezidentu Václavu Havlovi dva zvací dopisy z roku 1968 československých komunistických představitelů adresované sovětskému vůdci Leonidu Brežněvovi. Signatáři v dopisech žádali generálního tajemníka o poskytnutí pomoci „všemi prostředky, které máte“.Na začátku týdne obdržel Václav Havel z Ruska jiné dokumenty, ze kterých vyplývá, že Brežněv z takzvaného zvacího dopisu četl na moskevské poradě 18. srpna 1968, kde se rozhodlo o intervenci do Československa. A že navrhl použít dopis ke zdůvodnění intervence vojsk Varšavské smlouvy. Prezident Havel oba dopisy zveřejnil.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1992.
16. 7. 2022|Archiv ČT
30 let zpět: Jak to bylo s takzvaným zvacím dopisem ze srpna 1968?
Představitel vládní komise pro analýzu událostí let 1967-70 potvrzuje existenci dopisu z roku 1968, ve kterém několik tehdejších členů ÚV KSČ vyzývalo sovětskou stranu k zásahu proti údajné hrozící kontrarevoluci v Československu. Dopis byl uložen v ruském státním archivu a předán československé straně v červenci 1992.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1992.
3. 4. 2022|Archiv ČT
30 let zpět: Vlastizrada promlčena
František Barbírek, Vasil Biľak, Miloš Jakeš, Jozef Lenárt a další přední politici ze srpna 1968 se podle usnesení vyšetřovatele Správy Federálního policejního sboru pro vyšetřování dopustili v souvislosti s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa trestného činu vlastizrady. Trestní stíhání těchto osob však bylo vyhodnoceno jako nepřípustné kvůli promlčení trestného činu.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1992.
13. 2. 2022|Archiv ČT