TÉMA

Den D

Biden v Normandii ocenil odvahu amerických Rangers, kteří přispěli ke konci války

Americký prezident Joe Biden přednesl v pátek projev o svobodě a demokracii na Pointe du Hoc. Jde o útesy ve Francii, kde měli Němci silně opevněnou pozici, kterou pak v rámci bitvy o Normandii obsadili v červnu 1944 američtí Rangers. Šlo o významný moment druhé světové války. Biden v projevu ocenil úlohu rangerů a odvahu, kdy neváhali položit své životy za Ameriku.
7. 6. 2024Aktualizováno7. 6. 2024, 20:41|

„Když se nehýbete, tak vás stejně zabijí.“ Veteránů, kteří zažili Den D na vlastní kůži, ubývá

Francouzský prezident Emmanuel Macron udělil v rámci osmdesátého výročí Dne D Řád čestné legie jedenácti americkým a jednomu britskému veteránovi z druhé světové války. Přímých účastníků spojeneckého vylodění každým rokem ubývá. Do Normandie jich letos dorazily desítky, mnohým je už ale přes sto let a akce se nejspíš účastní naposledy. Jeden z veteránů zemřel ve svých 102 letech přímo cestou na ceremonii oslavy ve Francii.
6. 6. 2024|

Demokracie je v největším ohrožení od druhé světové války, řekl Biden v Normandii

Temné síly, proti nimž bojovali Spojenci před osmdesáti lety, jsou stejné jako ty, jimž čelí dnes. Toto poselství vyslal americký prezident Joe Biden na oslavách 80. výročí vylodění v Normandii s poukazem na ruskou agresi proti Ukrajině. V projevu před válečnými veterány ve francouzském Colleville-sur-Mer varoval, že demokracie je v největším ohrožení od druhé světové války. Slavnosti se ve čtvrtek zúčastnila řada světových státníků v čele s Emmanuelem Macronem, nescházel ani český prezident Petr Pavel.
6. 6. 2024Aktualizováno6. 6. 2024, 19:40|

Zachraňte vojína Nilanda. Spielbergův film o Dni D inspiroval skutečný příběh

Zachraňte vojína Ryana, zní jasně rozkaz v názvu jednoho z nejznámějších filmů, které se odehrávají během vylodění v Normandii v roce 1944. Události, která 6. června před osmdesáti lety pomohla zvrátit druhou světovou válku ve prospěch Spojenců. Do bojů se tehdy zapojili i bratři Nilandovi, jejichž skutečné osudy se staly volnou předlohou pro oscarové válečné drama Stevena Spielberga.
6. 6. 2024|

KVÍZ: Co měly společného moruše se Dnem D a dalších devět otázek o vylodění v Normandii

Před osmdesáti lety se na francouzských plážích vylodili vojáci, kteří měli pomoci s osvobozením Evropy. Tisíce jich zemřely ještě ten den, další desítky tisíc během dalších bojů. Jak dobře se orientujete v historii operace Overlord?
6. 6. 2024|

Vylodění v Normandii otevřelo novou frontu a nasměrovalo Hitlera k porážce

Den D, operace Overlord, vylodění v Normandii. Tři pojmy, které změnily podobu Evropy. Kdyby se nepodařilo 6. června 1944 otevřít druhou frontu, mohl Adolf Hitler pokračovat v budování „pevnosti Německo“ a prodlužovat tak utrpení stovek milionů lidí.
6. 6. 2024|

Karel III. ocenil odvahu účastníků vylodění v Normandii. Oslavy osmdesátého výročí zahájil i Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron zahájil ve středu třídenní oslavy 80. výročí vylodění spojenců v Normandii z 6. června 1944. Šéf Elysejského paláce předsedal prvnímu ceremoniálu v Plumelecu na západě země, aby uctil památku bretaňských odbojářů a francouzských výsadkářů v britských speciálních jednotkách SAS, kteří v noci na 6. června 1944 zahájili operaci Overlord s cílem ukončit druhou světovou válku. Britský král Karel III. na ceremonii v Portsmouthu vyzdvihl odvahu a houževnatost účastníků vylodění v Normandii. Akcí se mají účastnit i americký prezident Joe Biden či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
5. 6. 2024Aktualizováno5. 6. 2024, 21:37|

Biden přiletěl do Francie na jednání se spojenci a oslavy 80. výročí Dne D

Americký prezident Joe Biden ve středu zahájil státní návštěvu Francie, kde se zúčastní oslav 80. výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii. Kromě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se setká mimo jiné i se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Návštěva má trvat do 9. června.
5. 6. 2024|

Na výročí vylodění Spojenců se v Normandii otevřel nový britský památník

Na francouzském pobřeží ve vesnici Ver-sur-Mer se na 77. výročí vylodění vojsk v Normandii slavnostně otevřel nový britský památník obětem padlým v roce 1944 při této operaci. Nedělní akce se uskutečnila za hudebního doprovodu dudáků a přeletu francouzské akrobatické letky Patrouille de France. Památník otevřela francouzská ministryně obrany Florence Parlyová, píše agentura AFP.
6. 6. 2021Aktualizováno6. 6. 2021, 20:08|

Hlad, nemoci a miliony lidí bez domovů. Veterán vzpomíná na poválečnou Francii

Před pětasedmdesáti lety vyzvaly západní mocnosti takzvanou postupimskou deklarací Japonsko, aby kapitulovalo. Japonci to odmítli a někteří američtí vojáci, kteří měli za sebou těžké boje v Evropě, se místo odpočinku vydali do Asie. Jedním z nich byl i Donald M. Jones. Léto 1945 ještě strávil ve Francii. Nyní je mu téměř 98 let a živě si vybavuje zpustošenou Evropu.
27. 7. 2020|

Láska, která nevyprchala ani po 75 letech odloučení. Americký veterán objal svou francouzskou přítelkyni

Na plážích Normandie se před 75 lety psala historie. Mladý americký voják Kara Troy Robins se v té době ve Francii zamiloval do místní krásky. Poté, co je odtrhly válečné události, prožili oba spokojené životy. Ani jeden ale nezapomněl. Až teď se s pomocí novinářů znovu setkali.
11. 6. 2019|

Československé vojáky, kteří obléhali Dunkerque, připomíná v Normandii pamětní deska

Zástupci Plzně a českého velvyslanectví ve Francii odhalili v Arromanches v Normandii pamětní desku Československé samostatné obrněné brigádě. Ta byla během vylodění spojenců před 75 lety součástí britských vojsk a zasloužila se o obléhání města Dunkerque. Deska je umístěna v Muzeu vylodění v Arromanches.
7. 6. 2019|

Kvůli kýle ho do armády nejdřív nevzali, nakonec Leonard Jindra bojoval po boku Američanů na Omaze

Osmadevadesátiletý Leonard Jindra odešel z Československa do Ameriky před válkou. Tehdy ještě netušil, že se jednoho dne bude účastnit nejkrvavějších bojů na jedné z normandských pláží. V Isigny-sur-Mer, které tři dny po začátku invaze osvobodila právě Jindrova 29. pěší divize, s ním natáčel zpravodaj ČT Martin Řezníček.
7. 6. 2019|

Světoví lídři oslavili v Normandii hrdiny Dne D. Macron vzpomněl i československé vojáky

Váleční veteráni a světoví politici si v Normandii připomněli 75. výročí vylodění spojeneckých vojsk. Oslavy zahájili francouzský prezident Emmanuel Macron a britská premiérka Theresa Mayová, v obci Ver-sur-Mer se účastnili položení základního kamene budoucího britského památníku. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa aktéři vylodění v Normandii „získali zpět toto území pro civilizaci“. Francouzský prezident později na vojenském hřbitově v Colleville-sur-Mer připomněl i československé vojáky, kteří se operace Overlord 6. června 1944 účastnili.
6. 6. 2019Aktualizováno6. 6. 2019, 19:12|

OBRAZEM: Bez Dne D svět mohl vypadat jinak. Před 75 lety se Spojenci vylodili v Normandii

Jedna z největších vojenských operací v historii nazvaná příznačně Den D zásadně přispěla k porážce nacistického Německa. Před 75 lety bylo na pěti plážích (Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword) vysazeno zhruba 156 tisíc spojeneckých vojáků. Americký a kanadský národní archiv poskytl k výročí této operace unikátní fotografie.
6. 6. 2019|

Americký hřbitov v Normandii, to je velkolepá pocta vojákům Dne D

Krátce střižený trávník, na něm tisíce bílých křížů a několik stovek Davidových hvězd, které ze strmého skalnatého útesu shlížejí na pláž Omaha. Na místo nejtvrdších bojů, které se odehrály 6. června 1944. Americký hřbitov u městečka Colleville-sur-Mer na severozápadě Francie připomíná tiše, ale velkolepě památku vojáků, kteří položili životy za osvobození Evropy od nacistů.
6. 6. 2019|

Státníci oslavili 75 let od operace Overlord. Naše válečná generace je odolná, prohlásila Alžběta II. v Portsmouthu

V jihoanglickém Portsmouthu si státníci a pamětníci připomněli 75 let od vylodění spojenců protihitlerovské koalice v Normandii. Oslav se účastnila řada hlav států a vlád včetně královny Alžběty II. a amerického prezidenta Donalda Trumpa, který tak zakončil svou třídenní státní návštěvu Velké Británie. Česko zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO), který se během oslav setkal s Trumpem.
5. 6. 2019Aktualizováno5. 6. 2019, 21:36|

Vylodění Spojenců v barvě. Unikátní dokument ukazuje porážku nacismu

Příští týden uplyne 75 let od vylodění spojeneckých vojsk v Normandii. Takzvaný Den D, kterým odstartovala operace Overlord, předznamenal osvobození západní Evropy od nadvlády nacistického Německa. Klíčové události tehdy zachytil filmový štáb, který postupoval společně s vojáky v přední linii. A před 25 lety z jejich záběrů vznikl celý dokument.
30. 5. 2019|

Francie se připravuje na Den D. Trump přiletí navštívit hřbitov amerických vojáků v Normandii

Už za necelý měsíc se ve Francii uskuteční oslavy 75. výročí vylodění spojeneckých sil v Normandii, které přispělo ke konečné porážce nacistického Německa. Hlavní ceremoniál proběhne 6. června na americkém hřbitově v Colleville-sur-Mer, kam přijede i prezident Donald Trump. Bezpečnostní opatření by měla být mimořádná, zvláště proto, že se proti jeho návštěvě chystá několik demonstrací.
7. 5. 2019|