Meta čelí žalobě kvůli zdraví dětí

8 minut
Horizont ČT24: Americké státy žalují Metu pro zdravotní závadnost
Zdroj: ČT24

Přes čtyřicet amerických států žaluje Metu, která vlastní Facebook a Instagram. Obviňují ji z klamání veřejnosti o rizicích spjatých s používáním jejích sociálních sítí. Podle žaloby přispívají k poškozování duševního zdraví dětí a dospívajících. Meta uvedla, že je krokem amerických států zklamaná.

Na společnost Meta Marka Zuckerberga se sype z nejvyšších míst v USA jedno obvinění za druhým. Žalobu na společnost podalo nebo se chystá podat ve dvou nezávislých případech 41 států a hlavní město Washington. Podle nich Meta vydělává na dětech.

„Shodujeme se na tom, že to, co dělá Meta, je protizákonné a špatné. Že to poškozuje zdraví našich dětí. A že proti tomu musíme postupovat společně,“ uvedl vrchní žalobce státu Kalifornie Rob Bonta.

Státy tvrdí, že Meta záměrně využívá mechanismů, které mají u dětí zvyšovat závislost na Facebooku a Instagramu. Využívané nástroje pak mají narušovat jejich psychiku.

„Děti jsou vystavovány obrázkům a slovům, které zhoršují řadu zdravotních a sociálních problémů. Včetně vnímání svého těla, poruchy přijmu potravy, úzkosti, osamělosti, deprese a závisti,“ vyjmenoval vrchní žalobce státu New Jersey Matt Platkin.

Se státy na ochraně spolupracujeme, tvrdí společnost

Žaloba kritizovala funkce jako lajky, upozornění a filtry, které mají v mladých vést k přesvědčení, že jejich tělo je nedokonalé. Meta tvrdí, že se státy na bezpečném on-line prostředí pro náctileté spolupracuje a na jejich ochranu už zavedla třicet nástrojů.

„Jsme zklamaní, že místo toho, aby produktivně spolupracovali se společnostmi z celého odvětví na vytvoření jasných, věku přiměřených standardů pro velké množství aplikací, které náctiletí používají, zvolily státy tuto cestu,“ uvedla společnost Meta pro BBC.

Státy vycházejí z vyšetřování praktik firmy po svědectví bývalé zaměstnankyně Facebooku. Ta i před americkými senátory před dvěma roky uvedla, že společnost věděla, že její sítě mohou poškodit zdraví dětí.

„Facebook ví, že pokud chce dál růst, musí najít nové uživatele. Musí si zajistit, aby i následující generace byla spjatá s Instagramem jako ta současná. A toho docílí tak, že u dětí vytvoří návyk dřív, než se samy mohou usměrnit,“ vypověděla bývalá zaměstnankyně Frances Haugenová v říjnu 2021. Společnost podle ní „loví děti“.

Meta má také o dětech mladších třinácti let shromažďovat údaje a tím porušovat zákon. Některé státy na rozhodnutí soudu nečekají. V Utahu si od příštího roku budou moct děti založit účet na sociálních sítích jen se souhlasem rodičů.

Uživatelé k technologiím přistupují nekriticky, upozornila psycholožka

Psycholožka Markéta Homolková podotkla, že některé sociální sítě zavedly prvky pro ochranu uživatelů, nejsou však podle ní dostatečné. „Nedošlo k velkému legislativnímu omezení. Odborníci pravděpodobně zatím nejsou tolik slyšet,“ řekla v Horizontu ČT24.

Lidé si podle ní neuvědomují, že „jak se cítí, může souviset s jejich užíváním technologií“ a přistupují k nim často nekriticky. „Je důležité si připomínat, že probíhá sběr informací, algoritmizace,“ řekla.

Rodiče by se podle ní měli zajímat o digitální prostředí, ve kterém se pohybují jejich děti. Využívání sociálních sítí může prohlubovat existující problémy. „I pro informované dospělé je extrémně náročné se od toho odpoutat.“ Je proto důležité, aby i sociální sítě měly svá pravidla a limity, dodala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 25 mminutami

Před osmdesáti lety začala bitva o Okinawu, Japonci tehdy nasadili kamikaze

Japonsko si připomíná osmdesát let od začátku bitvy o Okinawu. Při nejkrvavějším střetu druhé světové války v Tichomoří padlo čtvrt milionu Japonců, Američanů a dalších. Ostrovní císařství nasadilo svou zoufalou zbraň – sebevražedné piloty kamikaze.
před 31 mminutami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
16:39Aktualizovánopřed 39 mminutami

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Emiráty poslaly tři lidi na smrt za vraždu rabína

Ve Spojených arabských emirátech (SAE) byli odsouzeni k trestu smrti tři lidé, kteří loni v listopadu stáli za vraždou izraelsko-moldavského rabína Cviho Kogana. Čtvrtý pachatel má strávit zbytek života za mřížemi. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní agenturu WAM. Podle izraelských médii jde o Uzbeky.
před 3 hhodinami

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
15:06Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 5 hhodinami
Načítání...