Vůdce gabonských pučistů generál Nguema se stal prezidentem země. Vojáci upevňují své postavení

Dočasným prezidentem Gabonu se v pondělí z rozhodnutí tamního ústavního soudu stal generál Brice Oligui Nguema, vůdce vojenské junty, která minulý týden po volbách sesadila prezidenta Aliho Bonga. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž jde o další krok, který má upevnit moc vojáků v zemi. Hospodářské společenství středoafrických států (ECCAS) se v pondělí v reakci na převrat rozhodlo pozastavit členství Gabonu v alianci.

Nguema v pondělí po svém jmenování uvedl, že občané Gabonu by měli dostat příležitost přijmout v referendu novou ústavu země. Současně vyzval ke schválení nového volebního a trestního zákona.

V projevu Nguema navrhl opatření, která mají upřednostnit místní banky a podniky pro hospodářský rozvoj. Řekl také, že političtí exulanti budou přijati zpět a političtí vězni propuštěni.

Ceremoniál přenášela gabonská státní televize. Obecenstvo složené z vojenských důstojníků i úředníků Nguemovi tleskalo vestoje při jeho příchodu i po jmenování prezidentem. Televize také odvysílala záběry slavícího davu a tanků odpalujících salvy do moře. 

V pondělí by měli o své reakci na převrat osobně jednat čelní představitelé zemí sdružených v Hospodářském společenství středoafrických států (ECOWAS). Junta v Gabonu se zatím nevyjádřila, jak dlouho předpokládá, že setrvá u moci. V pátek Nguema řekl, že vojáci budou postupovat „rychle a na jistotu“, ale upozornil, že uspěchaný postup by mohl vést k nedůvěryhodným volbám.

Převrat, který v této členské zemi OPEC ukončil 56 let trvající vládu rodiny Bongových, přijali s nadšením obyvatelé v ulicích hlavního města Libreville, v zahraničí se však setkal s odsouzením. Vyvolal obavy z dalšího šíření převratů v celém regionu, které by vymazaly demokratický pokrok dosažený v oblasti v posledních dvou desetiletích, a znepokojil mezinárodní mocnosti, které tam mají strategické zájmy.

Hospodářské společenství středoafrických států se rozhodlo pozastavit členství Gabonu v reakci na převrat. Po pondělním jednání čelných představitelů zemí sdružených v ECCAS to oznámil prezident Rovníkové Guineje Teodoro Obiang Nguema Mbasogo. Uvedl, že Gabon představuje hrozbu pro bezpečnost a stabilitu ostatních.

Důstojníci pod vedením generála Nguemy se chopili moci minulou středu jen několik minut po oficiálním vyhlášení voleb, v nichž Bongo podle volební komise obhájil třetí prezidentský mandát. Vojáci prohlásili výsledek voleb za neplatný a nedůvěryhodný a prezidenta umístili do domácího vězení. Jde o osmý vojenský puč ve střední a západní Africe za poslední tři roky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Sarkofág jaderné elektrárny v Černobylu zasáhl dron, radiace je v normálu

Sarkofág bývalé jaderné elektrárny v Černobylu v noci na pátek zasáhl dron, na místě začalo hořet, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Útok vážně poškodil ochranný plášť kolem reaktoru, řekl hlavní inženýr atomové elektrárny Oleksandr Tytarčuk. Radiace je v normálu, nikdo nebyl zraněn. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl dron, jenž kryt zasáhl, ruský. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to podle ruské státní agentury TASS odmítl.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Konflikt v Kongu eskaluje, povstalci vstoupili do další metropole

Po zdánlivém uklidnění dál eskaluje konflikt v Demokratické republice Kongo. Povstalecká skupina M23 spolu se rwandskou armádou vstoupila do milionového města Bukavu v konžské provincii Jižní Kivu. Stalo se tak pár hodin poté, co povstalci ovládli strategicky významné letiště Kavumu. Rebelové minulý týden přitom vyhlásili příměří a odmítli, že by hodlali pochodovat směrem na hlavní město.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

„Všude hořelo,“ vzpomíná Němka na bombardování Drážďan

V německých Drážďanech si připomněli osmdesáté výročí od spojeneckého bombardování. Právě saská metropole se stala symbolem letecké zkázy druhé světové války. Třídenní americko-britské nálety zápalnými pumami srovnaly se zemí klíčovou dopravní křižovatku a průmyslové centrum. V troskách zahynulo až pětadvacet tisíc lidí.
před 15 hhodinami

Obávám se ústupu Evropy od nejzákladnějších hodnot, řekl Vance v Mnichově

Mnichovská třídenní bezpečnostní konference, která začala v pátek, by mohla přinést odpovědi na některé otázky spojené s vývojem konfliktů na Ukrajině či na Blízkém východě. Konferenci oficiálně zahájil německý prezident Frank-Walter Steinmeier, hovořil i americký viceprezident JD Vance nebo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Česko zastupuje prezident Petr Pavel a ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Prahu před osmdesáti lety bombardovaly „létající pevnosti“

Před 80 lety, za druhé světové války, zažila Praha nejničivější bombardování. Stroje, které v Praze bomby shazovaly, byly americké těžké bombardéry B-17, kterým se přezdívalo „létající pevnosti“. Jeden letoun vážil téměř 25 tun. Poháněly ho čtyři speciálně vyrobené motory, díky kterým dokázal létat rychlostí až 460 kilometrů za hodinu. Jedna B-17 dokázala unést téměř osm tun výbušnin. Během druhé světové války jich tyto stroje shodily na nepřátelské území přes 640 tisíc tun.
před 16 hhodinami

Chceme garance, než budeme jednat o konci války, řekl Zelenskyj Vanceovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že jediný Rus, se kterým je nyní ochoten se setkat, je vůdce Vladimir Putin. Musí tomu ale předcházet mírový plán dojednaný s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a evropskými lídry. Uvedl to na mnichovské bezpečnostní konferenci. Sdělil také, že Spojené státy podle něj nikdy nepočítaly s Ukrajinou jako členem Severoatlantické aliance, a to ani za bývalé administrativy prezidenta Joea Bidena.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

„Neposlušný“ Taliban koketuje s Indií a rozsévá násilí v Pákistánu

Pákistán čelí nebývalé vlně teroristických útoků, které si jen loni vyžádaly kolem dvou tisíc obětí. Islámábád se marně snaží uplatnit svou páku na Taliban, jehož návrat k moci v Afghánistánu v roce 2021 podporoval. Nový režim v Kábulu ignoruje výzvy k zásahu proti spřátelené pákistánské odnoži Talibanu, odpovědné za mnoho útoků, a místo toho k nelibosti Pákistánu otepluje vztahy s jeho největším rivalem – Indií.
před 21 hhodinami

Česko je třetí nejohroženější kyberpodvody, varuje bezpečnostní firma

Česko je zemí se třetím nejvyšším rizikem kybernetického podvodu na světě. Vyšší je jen na Slovensku a ve Vietnamu, uvedla ve své zprávě za loňské poslední čtvrtletí bezpečnostní firma Gen Digital, pod kterou patří značky Avast, AVG nebo Norton. Častým typem incidentů jsou podvody na seznamkách, u nichž jsou Česko i Slovensko v první desítce nejohroženějších zemí. Útoky s použitím takzvaného sociálního inženýrství pak tvořily 86 procent všech zablokovaných hrozeb, dodal Gen Digital.
před 23 hhodinami
Načítání...