Nigerská junta uzavřela vzdušný prostor. Vypršelo ultimátum pro návrat prezidenta

3 minuty
Horizont ČT24: Vývoj v Nigeru
Zdroj: ČT24

Nigeru v noci na pondělí vypršelo ultimátum, které dalo Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) armádě na to, aby vrátila do úřadu svrženého prezidenta Mohameda Bazouma. ECOWAS bude ve čtvrtek jednat o dalším postupu. Minulý týden přitom pohrozilo vojenskou intervencí. Itálie v pondělí regionální blok států vyzvala, aby ultimátum prodloužil. Nigerská junta ještě před vypršením termínu pro splnění požadavku uzavřela vzdušný prostor země.

ECOWAS podle agentury Reuters uvedlo, že vydá prohlášení ohledně svých další kroků v reakci na postoj nigerské armády, která odmítá podvolit se zahraničnímu tlaku a vrátit moc prezidentovi Bazoumovi. Ten byl svržen při převratu 26. července.

„Nigerské ozbrojené síly a všechny naše obranné a bezpečnostní složky, podporované neochvějnou podporou našeho lidu, jsou připraveny bránit celistvost našeho území,“ uvedl zástupce junty v prohlášení ve státní televizi.

ECOWAS uspořádá ve čtvrtek v nigerijském hlavním městě Abuja summit, na kterém se bude jednat o převratu v Nigeru, řekl v pondělí agentuře Reuters mluvčí organizace Emos Lungu. Ministři obrany regionálního spolku v pátek oznámili, že mají hotový plán intervence, včetně toho, kde a kdy by státy společenství udeřily, pokud by sesazený prezident Bazoum nebyl propuštěn a dosazen zpět do úřadu. Podrobnosti ale regionální blok nezveřejnil.

V otázce vojenského zásahu ovšem není ECOWAS jednotný. Mali a Burkina Faso uvedly, že by intervenci v Nigeru považovaly za „vyhlášení války“ i proti sobě. Obě země ale mají v organizaci pozastavené členství, protože se tam rovněž moci chopily vojenské junty.

Malijská armáda v pondělí oznámila, že Mali a Burkina Faso na výraz solidarity vyslaly do nigerského hlavního města Niamey společnou delegaci, kterou vede jeden z předáků malijské junty Abdoulaye Maïga. Její příjezd na místo je očekáván ještě během dne, napsala agentura AFP.

Reakce světových politiků

Každý den, kdy Německo nemůže létat nad Nigerem, je pro Bundeswehr neúspěchem, reagoval mluvčí ministerstva obrany v Berlíně na rozhodnutí nigerské junty uzavřít tamní vzdušný prostor.

Čínští státní příslušníci v Nigeru by měli odjet do třetí země nebo se dočasně vrátit domů, pokud nemají důvod v západoafrické zemi zůstat, prohlásilo v pondělí tamní čínské velvyslanectví. Lidé, kteří mají v nejbližší době v plánu navštívit Niger, by se měli zdržet cestování, pokud to není nezbytné.

Situaci okomentovala i Itálie. „Není jiná cesta než diplomatická. Doufám, že lhůta ECOWAS, která vypršela o půlnoci, bude dnes prodloužena,“ řekl italský ministr zahraničí Antonio Tajani v pondělním rozhovoru s listem La Stampa.

Itálie již v neděli oznámila, že snížila počet svých vojáků v Nigeru, aby uvolnila místo na vojenské základně pro italské civilisty, kteří by mohli potřebovat ochranu v případě zhoršení bezpečnostní situace.

Francouzské ministerstvo zahraničí vydalo varování pro své občany před cestami do Nigeru. Francouze v oblasti vyzvalo, aby byli maximálně obezřetní, nepřibližovali se ke shromážděním velkého počtu lidí a pravidelně se o situaci v zemi informovali.

Americká diplomacie oznámila, že USA po převratu pozastavily pomoc Nigeru v hodnotě přesahující sto milionů dolarů (2,2 miliardy korun). Jde o prostředky určené na rozvoj i bezpečnost; jejich poskytnutí Washington podmiňuje obnovením zvolené vlády.

Letecká omezení

Společnost Air France v reakci na uzavření nigerského vzdušného prostoru pozastavila lety do Ouagadougou v Burkina Fasu a do Bamaka v Mali, a to až do 11. srpna. V západoafrickém regionu se očekává prodloužení doby letu.

„Uzavření vzdušného prostoru Nigeru dramaticky rozšiřuje oblast, nad kterou nemůže létat většina komerčních letů mezi Evropou a jižní Afrikou,“ uvedla na svém blogu sledovací služba FlightRadar24. Mluvčí společnosti Air France očekává, že lety ze subsaharské Afriky budou mít zpoždění.

Niger je bývalá francouzská kolonie a disponuje mimo jiné velkými zásobami uranu či ropy. Dosud byl považován za posledního spolehlivého partnera Západu v boji proti džihádistům v oblasti Sahelu. Na výcviku tamních vládních jednotek se podílely USA a Francie, které tam stále mají své vojáky (Francie kolem patnácti set a USA asi tisíc).

Vystupňování konfliktu v Nigeru by dále destabilizovalo jeden z nejchudších regionů světa, který se potýká s hladem a násilnostmi provokovanými islamistickými povstalci, při nichž zahynuly tisíce lidí a miliony dalších musely opustit své domovy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělské ministerstvo pro ekologický přechod, které má v gesci energetiku, uvedlo kolem 21:00, že se daří pokrývat 35 procent poptávky. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
13:48Aktualizovánopřed 33 mminutami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 43 mminutami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
08:15Aktualizovánopřed 49 mminutami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 54 mminutami

Chci vidět trvalé příměří na Ukrajině a zastavení zabíjení, vzkázal Trump Kremlu

Americký prezident Donald Trump chce mezi Ruskem a napadenou Ukrajinou vidět trvalé příměří a zastavení zabíjení, uvedla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Šéf Bílého domu tak reagoval na rozhodnutí ruského vládce Vladimira Putina zastavit boje během oslav výročí konce druhé světové války. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce Rusko pouze klid na vojenskou přehlídku a návrh označil za „pokus o manipulaci“.
před 58 mminutami

Kritický nedostatek jídla. Mezinárodní soud projednává izraelskou blokádu Gazy

Mezinárodní soud v Haagu v pondělí začal projednávat další stížnost na Izrael, a to kvůli blokádě, kterou armáda židovského státu uvalila na Pásmo Gazy téměř před šedesáti dny. Znamená to, že k více než dvěma milionům obyvatel tohoto území neproudí žádná humanitární pomoc. Pro řadu z nich začíná být nedostatek jídla kritický. OSN uvádí, že podvýživou trpí pětina z více než padesáti tisíc těhotných žen v Pásmu.
před 1 hhodinou

Šéf izraelské tajné služby viněný v souvislosti s útokem Hamásu odstoupí

Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Hodlá tak vyvodit osobní zodpovědnost za to, že tajná služba nedokázala včas varovat před útokem palestinského teroristického hnutí Hamás na jih Izraele 7. října 2023, informují izraelská média. O odvolání Bara přitom už od března usiluje vláda premiéra Benjamina Netanjahua.
před 1 hhodinou

Kanaďané rozhodují o složení nového parlamentu

Obyvatelé Kanady v předčasných volbách vybírají složení nového parlamentu. Největší šance na vítězství průzkumy přisuzují vládnoucím liberálům, přestože ještě před dvěma měsíci za opozičními konzervativci výrazně zaostávali. Pomohla jim obchodní válka i výhružky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. Právě diplomacie a reakce na Trumpovu rétoriku o připojení Kanady k USA tak byly hlavním tématem pro favorita a současného premiéra Marka Carneyho. Jeho konzervativní soupeř Pierre Poilievre naopak přitáhne voliče, kteří chtějí zásadní změnu.
před 3 hhodinami
Načítání...