Turecký evakuační letoun se v Súdánu stal terčem střelby. Navzdory příměří se dál bojuje

Súdánská armáda tvrdí, že polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) střílely na turecký evakuační letoun a poškodily jeho palivový systém. RSF popřely, že by na stroj střílely. Turecké ministerstvo obrany potvrdilo, že se evakuační letoun stal terčem útoku, a uvedlo, že nikdo nebyl zraněn. Navzdory příměří se v zemi dál bojuje.

Turecké letadlo se podle súdánské armády stalo terčem útoku jednotek RSF, když přistávalo na letišti Vádí Sajidna severně od Chartúmu. Podle súdánské armády bezpečně přistálo a nyní se opravuje. Původně armáda tvrdila, že byl zraněn jeden člen posádky.

Polovojenská RSF popřela, že by střílela na turecký letoun, a tvrdí, že dodržuje příměří, které bylo ve čtvrtek večer prodlouženo o dalších 72 hodin. Dohodu o prodloužení podle agentury Reuters vyjednaly Spojené státy ve spolupráci se Saúdskou Arábií.

Díky příměří byly ze země v posledních dnech evakuovány stovky cizinců různých národností, podle zpravodajského webu BBC však byly v pátek z Chartúmu hlášeny tvrdé boje.

Svaz súdánských lékařů oznámil, že nejméně 74 lidí přišlo o život při bojích, které se v pondělí a v úterý odehrály v súdánském městě Džunajná, jež je správním střediskem Západního Dárfúru. Bilanci za středu a čtvrtek zatím nesestavil, boje však pokračují a nemocnice ve městě jsou mimo provoz.

WHO: V Chartúmu nefunguje šedesát procent nemocnic

V súdánském hlavním městě Chartúmu je aktuálně mimo provoz přibližně šedesát procent nemocnic, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Očekává, že se kvůli tomu začnou šířit nemoci a budou umírat další lidé.

Súdánská diplomacie uvedla, že předložila WHO stížnost, v níž uvádí, že RSF okupují dvanáct nemocnic v Chartúmu, což označuje za hrubé porušení mezinárodního práva a lidských práv. Několik súdánských nemocnic bylo podle BBC zřejmě zničeno při bombardování. Súdánská armáda tvrdí, že RSF využívají nemocnice a rezidenční oblasti k úkrytu a dělají z civilistů lidské štíty. RSF naopak obvinily súdánskou armádu z bezhlavého bombardování nemocnic a obydlených oblastí.

Súdánská armáda a RSF spolu svádějí boje od poloviny dubna. O život při nich přišlo na pět set lidí a více než čtyři tisíce lidí bylo zraněno, tisíce dalších lidí musely opustit své domovy. Další miliony Súdánců boje uvěznily a situace se kvůli nedostatku potravin, vody, paliva a léků stává kritickou, píše zpravodajský web BBC. Zemi v důsledku konfliktu opouštějí desítky tisíc lidí.

Súdán se s nestabilitou potýká od jara 2019, kdy po několika měsících masových protivládních protestů armáda s pomocí RSF svrhla dlouholetého autoritářského prezidenta Umara Bašíra. Mezi bývalými spojenci však panují neshody ohledně sloučení RSF s armádou v rámci mezinárodně zaštítěné dohody, která měla zajistit přechod k civilní vládě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Rakousku se hnula jednání o vládě

Rakouští lidovci (ÖVP), sociální demokraté (SPÖ) a liberálové ze strany NEOS jsou připraveni společně složit vládu. Po sobotním setkání setkání s jejich šéfy to uvedl rakouský prezident Alexander Van der Bellen. O nové vládě v Rakousku se jedná už bezmála půl roku.
před 28 mminutami

Hamás propustil dohodnutých šest rukojmí

Hamás propustil všech šest rukojmí, která se měla během soboty na základě dohody s Izraelem vrátit do vlasti. Prezident Jicchak Herzog označil za morální povinnost, aby jeho země zajistila pokračování příměří a osvobození všech unesených Izraelců. Propuštěná rukojmí vítali jejich příbuzní i lidé na náměstích.
07:05Aktualizovánopřed 29 mminutami

Některé kroky mohou zvýšit šanci přežít leteckou nehodu

Jen za poslední tři týdny havarovala v Severní Americe čtyři letadla. Odborníci radí, jak se na takovou situaci připravit. Například se před tím připoutat bezpečnostními pásy a ujistit se, že sedadlo je ve vzpřímené poloze. Důležité je také vědět, kolik řad je to k východu a mít o něm přehled i v prostoru plném dýmu či ohně. Kabinu letadla je pak třeba urychleně opustit bez osobních věcí.
před 2 hhodinami

Útok u památníku holocaustu v Berlíně měl antisemitský motiv

Páteční útok v památníku holocaustu v centru Berlína měl antisemitský motiv, uvedlo tamní státní zastupitelství. Podezřelý, kterým je devatenáctiletý Syřan, chtěl podle vlastní výpovědi zabíjet Židy. Obětí jeho útoku se stal třicetiletý turista ze Španělska, který utrpěl vážná bodná zranění a leží ve stabilizovaném stavu v nemocnici, informovala agentura DPA.
před 2 hhodinami

Nerosty, nebo žádný Starlink, tlačí dle Reuters USA na Ukrajinu

Spojené státy by mohly připravit Ukrajinu o internetové služby z družic Starlink v případě, že Kyjev nepřistoupí na dohodu o nerostném bohatství, napsala agentura Reuters. Starlink je klíčový pro ukrajinské jednotky na frontě a slouží i civilistům v oblastech s poškozenou infrastrukturou. Podléhá ale kontrole miliardáře Elona Muska, který spolupracuje s prezidentem Donaldem Trumpem a Ukrajinu často kritizuje.
13:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zelenského podpořili evropští lídři i domácí oponenti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je v úřadu již pět let a devět měsíců. O druhý mandát se měl ucházet na jaře minulého roku. Kvůli ruské agresi se ale volby uskutečnit nemohly. Zatímco americký prezident Donald Trump, který chce co nejrychleji válku ukončit, označil tento týden Zelenského za diktátora, který vládne bez voleb, za ukrajinského prezidenta se postavili evropští lídři i největší prezidentovi domácí oponenti.
před 6 hhodinami

Trump začal s čistkami v Pentagonu

Americký prezident Donald Trump odvolal z funkce předsedu sboru náčelníků štábů Charlese Browna a také pět dalších vysoce postavených důstojníků. Trump to oznámil v noci na sobotu na své sociální síti s tím, že na Brownovo místo hodlá jmenovat někdejšího příslušníka letectva Dana „Razina“ Cainea. Agentura Reuters upozorňuje, že jde o bezprecedentní personální změny ve velení americké armády.
07:52Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Ruské ostřelování ničí i ukrajinské lesy, úřady přemisťují pracovníky do bezpečí

Denní ruské nálety se netýkají jen obydlených území Ukrajiny. Následné požáry zachvacují i lesy, které jsou například v Sumské oblasti kvůli bojům místy nepřístupné. Úřady už zde uzavřely šest lesních závodů a pracovníky přemístily do bezpečnějších lokací. Na místě jsou totiž problémy s mobilním signálem, což ovlivňuje dostupnost varování o náletech či ostřelování. V Sumské oblasti natáčel štáb ČT se zpravodajkou Ilonou Zasidkovyčovou.
před 8 hhodinami
Načítání...