Rijád platí evropským vědcům, aby zvyšovali hodnocení jeho univerzit, píše El País

Saúdská Arábie platí řadě španělských a dalších evropských vědců, aby administrativním trikem zlepšovali mezinárodní hodnocení jejích univerzit a výzkumných institucí. Podle deníku El País evropští vědci uvádějí jako své hlavní působiště pracoviště v Saúdské Arábii, ačkoliv fakticky vedou svou hlavní badatelskou aktivitu jinde. Tím zlepšují saúdskoarabským školám skóre například v rámci takzvaného šanghajského žebříčku.

Podle španělského deníku uvádí jako své hlavní působiště Saúdskou Arábii, ačkoliv ve skutečnosti mají svou hlavní činnost jinde, nejméně jedenáct španělských vědců, šest vědců z Itálie či pět výzkumníků z Německa. El País vychází ze studie, kterou zveřejnila agentura SIRIS. Saúdskoarabské úřady mají zájem především o badatele s bohatou publikační činností či vysokým počtem citací, protože právě oni dokážou výrazným způsobem ovlivnit umístění v některých mezinárodních žebříčcích.

Jedním z prvních španělských vědců, kteří na nabídku ze Saúdské Arábie kývli, byl chemik Damià Barceló, který od roku 2016 uvádí jako své hlavní působiště Univerzitu krále Saúda v Rijádu. Barceló patří k nejplodnějším španělským vědcům ve svém oboru. O finančních podmínkách svého angažmá v Rijádu nechtěl se španělskými novináři mluvit. Uvedl ale, že změna působiště byla podmínkou pro vedení vlastního výzkumu v Saúdské Arábii. Když další španělský chemik Rafael Luque papírově změnil své působiště, tak to univerzitu v Córdobě stálo 150 míst v šanghajském žebříčku. Ta ho za krok na třináct let suspendovala.

Vědci, kteří se rozhodli vykázat jako hlavní místo svého působení Saúdskou Arábii, nechtějí většinou o podmínkách kontraktů s tamními institucemi příliš mluvit. Někteří uvádějí, že to byl nezbytný krok, aby mohli vést v zemi výzkum.

Byla to otázka přežití, říká vědec

Profesor výpočetních technologií Luis Martínez López tvrdí, že nabídky dostával z arabských zemí od roku 2017, kdy se dostal do žebříčku nejcitovanějších vědců Highly Cited Researchers. Na návrh z Rijádu kývl po pěti letech, když nezískal grant ve Španělsku. „Tentokrát to byla otázka přežití,“ řekl deníku Martínez López, který dostává ze Saúdské Arábie na 60 tisíc eur ročně (zhruba jeden a půl milionu korun). Fyzik Andrés Castellanos, který získal španělskou cenu pro nadějné vědce, se nijak netají tím, že smlouva se Saudy byla příležitostí, jak získat další prostředky pro svůj tým.

Mezi vědci, kteří naopak odmítli nabídku z Rijádu, je chemička Mira Petrovicová. Tvrdí, že jí ze Saúdské Arábie slibovali na 70 tisíc eur ročně. Podle ní je financování ze země, která je tvrdou teokratickou diktaturou, otázkou etiky, integrity a důstojnosti vědců.

Díky systému Saúdská Arábie vykazuje v žebříčku velmi citovaných vědců 112 jmen, čímž by se země dostala do TOP 10 států. Organizátor žebříčku však kvůli pochybnostem Saúdskou Arábii v desítce zemí s největším počtem nejcitovanějších vědců neuvádí. Naopak šanghajské hodnocení je podle SIRIS systémem stále ovlivnitelné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

EU připravuje podporu Grónsku, chce dál jednat s Washingtonem

Evropská unie (EU) pracuje na balíčku na podporu bezpečnosti v Arktidě, uvedla šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Opatření budou podle ní počítat s masivními investicemi v Grónsku. EU chce na bezpečnosti v regionu i nadále spolupracovat nejen s USA, jejichž prezident Donald Trump si dělá na Grónsko nároky, ale také s dalšími státy v oblasti. Sedmadvacítka je podle předsedy Evropské rady Antónia Costy připravena se bránit proti jakémukoli nátlaku.
před 28 mminutami

Hosté Událostí, komentářů rozebrali rok Trumpa v úřadu

V úterý to byl rok od začátku druhého mandátu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Za dvanáct měsíců stihl nejen proměnit Bílý dům, když zboural jeho východní křídlo, ale i Ameriku a pravidla globálního řádu. Trumpovo úřadování probrali také hosté v Událostech, komentářích. Předseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) a místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Miroslav Ševčík (za SPD) Trumpa považují za mírotvůrce. Oceňují také určité změny v ideologické rovině. Podle exministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) je výsledkem Trumpova roku rozklad světového řádu a systému, člen sněmovního výboru pro bezpečnost Jan Bartošek (KDU-ČSL) hovoří o „krizi vzájemné důvěry a vztahů“. Debatou provázela Tereza Řezníčková.
před 1 hhodinou

Trumpovo letadlo mířící do Švýcarska se vrátilo do USA kvůli technické závadě

Letadlo s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mířící do Švýcarska se kvůli závadě vrátilo zpět do Spojených států. Příčinou byl problém s elektřinou. Prezident poté nastoupil do náhradního letadla, informoval Bílý dům podle agentur AP a Reuters. Mluvčí Karoline Leavittová uvedla, že stroj se vracel preventivně z důvodů opatrnosti.
05:11Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Japonský soud uložil doživotí za vraždu expremiéra Abeho

Japonský soud uložil doživotní trest muži obžalovanému z vraždy bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Pětačtyřicetiletý Tecuja Jamagami se již loni k vraždě předsedy vlády přiznal. Případ podle agentury AP vynesl na světlo dlouhá léta trvající vazby japonských vládních politiků na kontroverzní jihokorejskou Církev sjednocení.
před 3 hhodinami

Všichni jsou z Trumpa zneklidněni. Inspiruje i Putina, míní exvelvyslanec Kolář

„Čekal jsem, že to bude jízda, (...) ale to, co se odehrává teď, opravdu předčilo všechna má očekávání a musím říct, že mě to skoro nenechává v klidu usnout,“ zhodnotil bývalý velvyslanec Česka v USA a Rusku Petr Kolář první rok druhého funkčního období vlády prezidenta USA Donalda Trumpa. „Všichni jsou zneklidněni. Nevědí, co od toho člověka můžeme očekávat. Najednou nás dostává do situace, kdy se začínáme obávat, že garance, kterou USA poskytovaly, bude použita proti nám,“ řekl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem. Podle Koláře Trump nejspíš inspiruje i ruského vládce Vladimira Putina, který možná přemýšlí o tom, jak nejisté situace ve světě využít.
před 3 hhodinami

„Proč mám mít hidžáb?“ Členové menšin v Sýrii uvažují i o emigraci

Stovky bojovníků teroristické organizace Islámský stát unikly z věznice Šaddádí v Sýrii. Tu spravovali tamní Kurdové, ale vytlačily je vládní jednotky, které s nimi svádějí boje už přes dva týdny. Vláda v Damašku tvrdí, že většinu vězňů zase pochytala. Její postup vůči Kurdům nicméně posiluje obavy dalších syrských menšin.
před 6 hhodinami

Americké ministerstvo spravedlnosti předvolalo činitele státu Minnesota

Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý předvolalo přední činitele státu Minnesota kvůli vyšetřování údajného maření práce imigračních agentů, informovaly tiskové agentury. Předvolání se týká úřadů guvernéra Tima Walze, starosty města Minneapolis Jacoba Freye, generálního prokurátora Keitha Ellisona a dalších představitelů, kteří veřejně kritizovali masivní nasazení federálních složek.
před 7 hhodinami

Americká armáda obsadila sedmý tanker porušující námořní blokádu Venezuely

Americká armáda obsadila sedmý tanker podezřelý z porušování sankcí uvalených na venezuelskou ropu. Uvedly to agentury AP a AFP. Podle velitelství amerických ozbrojených sil pro oblast Latinské Ameriky (SOUTHCOM) se operace uskutečnila v úterý ráno místního času v Karibiku. Americký prezident Donald Trump nařídil blokádu Venezuely v prosinci.
před 10 hhodinami
Načítání...