Trump odmítl vypovídat ve vyšetřování svého podnikání

Exprezident Spojených států Donald Trump uvedl, že ve středu využil svého práva nevypovídat, když dorazil na dotazování pod přísahou na generální prokuraturu státu New York. Ta vyšetřuje jeho rodinnou firmu pro podezření z nekalých obchodních praktik. Trump v prohlášení sdělil, že je nevinný, a znovu obvinil prokuraturu z „politicky motivovaného honu na čarodějnice“.

Středečnímu podávání svědectví se Trump měsíce snažil vyhnout, napsal list The New York Times (NYT). Předvolány byly kromě něj i jeho dvě nejstarší děti Donald mladší a Ivanka. Minulý měsíc byla procedura odložena s ohledem na úmrtí jejich matky a exprezidentovy první manželky Ivany.

Deník NYT krátce po Trumpově příjezdu na prokuraturu s odvoláním na své zdroje informoval, že dotazovaný odmítá odpovídat, což záhy bývalý šéf Bílého domu potvrdil. „Absolutně nemám na výběr. Podle doporučení mých právníků jsem odmítl odpovědět na otázky,“ píše se v jeho prohlášení.

Trump má stejně jako každý, kdo se v USA ocitne v podobné situaci, právo nevypovídat a chránit se před sebeusvědčením, což zaručuje část pátého dodatku americké ústavy. Původně bylo toto právo zavedené v kontextu trestního stíhání, s postupem času však začalo být uplatňováno i v jiných případech. Poroty, nemluvě o široké veřejnosti, nicméně mohou využití pátého dodatku brát jako jakési přiznání viny.

Tento aspekt ve svém prohlášení zmínil i Trump, který připomenul, že se kdysi podivoval, proč by nevinný člověk využíval práva nevypovídat. „Dnes už odpověď na tuto otázku znám,“ uvedl. Rozhodnutí zdůvodnil tím, ze je obětí spiknutí „právníků, prokurátorů a fake news médií“.

Právní tým newyorské generální prokurátorky Letitie Jamesové už od března 2019 sestavuje model Trumpova podnikání a zkoumá, zda jeho společnosti nenadsazovaly hodnotu jeho majetku ve snaze získávat výhodnější půjčky a naopak ji nepodceňovaly pro daňové účely.

Letos Jamesová uvedla, že Trumpovy obchodní praktiky byly „podvodné nebo klamné“, ale dodala, že její úřad potřebuje vyslechnout Trumpa i jeho dvě dospělé děti, aby mohl dospět k závěru. Ivanka Trumpová i Donald Trump mladší své výpovědi již podali a středeční svědectví bývalého prezidenta mělo být poslední částí vyšetřování prokuratury.

Kromě vyšetřování obchodních praktik čelí Trump i nařčení ze sexuálních přečinů, speciální kongresový výbor vyšetřuje jeho podíl na výtržnostech v Kongresu z 6. ledna minulého roku a v úterý agenti Federálního úřadu pro vyšetřování prohledali Trumpovu soukromou rezidenci kvůli údajnému špatnému zacházení s prezidentskými dokumenty včetně tajných materiálů. V New Yorku pak kromě kauzy řízené Jamesovou běží také trestní řízení proti Trump Organization vedené manhattanskou prokuraturou.

Trvající nejasnosti ohledně zásahu v Trumpově rezidenci

Zatímco pondělní zásah FBI v Trumpově sídle dál obklopují nejasnosti, tábor někdejšího šéfa Bílého domu pokračuje v šíření spekulací o politicky výbušné operaci. Nově exprezident a jeho spojenci bez důkazů naznačují, že agenti FBI v Trumpově rezidenci nastrčili kompromitující materiály. Fáma se šíří mimo jiné prostřednictvím populární televize Fox News.

FBI a federální ministerstvo spravedlnosti zatím zásah nekomentovali a není tak zcela jasné, z čeho je exprezident podezírán, co agenti v resortu Mar-a-Lago hledali nebo co si odtud odnesli.

Trump na své sociální síti Truth Social vydal příspěvek, v němž si stěžoval, že agenti FBI nenechali jeho právníky sledovat svou práci. „Chtěli být o samotě, bez jakýchkoli svědků, kteří by viděli, co dělali, co brali nebo co podstrkávali,“ napsal. Deník The New York Times poznamenal, že takováto snaha vyvolávat pochybnosti zapadá do Trumpovy dlouhodobé praxe v situacích, kdy mu hrozí poškozující odhalení.