Kolumbijci zvolili nového prezidenta, poprvé bude levicový

Novým prezidentem Kolumbie byl zvolen levicový kandidát Gustavo Petro. V nedělním druhém kole prezidentských voleb porazil milionáře Rodolfa Hernándeze, který svou prohru uznal. Dvaašedesátiletý Petro se tak stane prvním levicovým prezidentem Kolumbie, napsala agentura Reuters.

Petro chce prosadit ambiciózní penzijní, daňové, zdravotnické a zemědělské reformy a změnit způsob, jakým Kolumbie bojuje s drogovými kartely a dalšími ozbrojenými skupinami. „Zavazujeme se k opravdové změně,“ uvedl nově zvolený prezident před svými příznivci.

„Změna spočívá v tom, že za sebou necháme zlobu a sektářství,“ dodal politik, který se 7. srpna stane hlavou státu, stále trpícího vysokou mírou násilí ze strany organizovaného zločinu, polovojenských oddílů a guerill. Uvedl také, že se bude snažit o spolupráci s dalšími politickými silami a vyzval k dialogu s Hernándezem a jeho voliči.

Petro podle výsledků zveřejněných volebními orgány po sečtení téměř všech hlasovacích lístků získal 50,47 procenta hlasů, zatímco Hernández obdržel pouze 47,27 procenta hlasů, napsala agentura AP. „Většina občanů zvolila druhého kandidáta. Jak jsem řekl během kampaně, výsledek voleb akceptuji,“ uvedl Hernández.

Tisíce Petrových příznivců slavily v ulicích

Po ohlášení výsledků vyšly do ulic slavit tisíce stoupenců levice, napsala agentura EFE. Lidé se shromáždili například na Plaza de Bolívar, jednom z hlavním náměstí v kolumbijské metropoli Bogotá, a to navzdory dešti a zimě. „Petro ztělesňuje změnu a je jediným způsobem, jak skoncovat s vládami, které za sebou zanechaly jen chudobu a útisk,“ řekl EFE jeden z příznivců nového prezidenta.

Podle šéfa diplomacie EU Josepa Borrella volby ukázaly, že kolumbijští voliči chtějí změnu. „Žádají více inkluzivní a rovnostářskou společnost,“ soudí. Petrovi k vítězství poblahopřál také americký ministr zahraničí Antony Blinken, který vyjádřil přání dále posilovat spolupráci s Kolumbií.

Budoucí viceprezidentka přežila atentát

Poprvé se v Kolumbii stane viceprezidentkou žena z černošské komunity, uvedla agentura AFP. Čtyřicetiletá advokátka a ekoložka Francia Marquezová poukazovala při volební kampani na rasismus a diskriminaci, které v zemi čelí lidé s odlišnou barvou pleti a další menšiny.

V kampani říkala, že chce být hlasem „těch, kteří nejsou ničím, těch, kterým není přiznána lidskost, těch, kterým nejsou uznána všechna práva“. Laureátka významné ekologické Goldmanovy ceny v roce 2019 přežila atentát. „Nadešel čas vytvořit mír, který zahrnuje i sociální smír,“ uvedla.

Bývalý starosta Bogoty Petro je politický veterán, o prezidentský úřad se ucházel už potřetí. Petro býval v mládí rovněž členem jedné z povstaleckých organizací, skupiny M-19. Podle některých médií se ale neúčastnil ozbrojených akcí a v roce 1990 podpořil mírovou dohodu s vládou.

Stavební magnát Hernández není spojovaný s žádnou politickou stranou. Úspornou volební kampaň, vedenou hlavně na TikToku a dalších sociálních sítích, si financoval sám. Voličům sliboval boj proti korupci, která je podle něho příčinou chudoby.