Rakouské omezování výše přídavků na děti žijící v cizině, které se týká mimo jiné tisíců Čechů, porušuje právo Evropské unie. K tomuto závěru dospěl generální advokát Soudního dvora EU, podle něhož by proto soudci měli vyhovět žalobě Evropské komise a nařídit Vídni zrušení této kontroverzní úpravy zavedené před třemi lety.
Rakouské omezování přídavků na děti porušuje unijní právo, míní advokát soudu EU
Rakousko v lednu 2019 snížilo přídavky na děti občanů jiných zemí EU, kteří sice v Rakousku pracují, ale jejich potomci žijí v rodné zemi. Na základě takzvané indexace rakouské přídavky odpovídají životním nákladům v zemích jejich původu.
Lidé z chudších členských zemí včetně Česka či Slovenska tak dostávají na své děti žijící doma méně peněz, zatímco zaměstnanci z bohatších zemí naopak více. Podle odhadů českého ministerstva zahraničí se to předloni týkalo zhruba deseti tisíc českých dětí.
Zásah Evropské komise
Evropská komise kvůli této praxi Rakousko zažalovala předloni v květnu. Advokát unijního soudu doporučil žalobě vyhovět. Cizinci pracující v Rakousku mají podle soudního poradce unijními předpisy zaručena stejná práva jako Rakušané.
„Unijní právo totiž výslovně uvádí, že rodinné dávky, jako jsou rakouské rodinné přídavky a sleva na dani na vyživované dítě, nelze snížit nebo změnit z toho důvodu, že rodinní příslušníci příjemce bydlí v jiném členském státě,“ uvedl podle tiskové zprávy advokát Jean Richard de La Tour s odkazem na nařízení z roku 2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení.
Rakouská indexace podle advokáta zasahuje do práva cizinců na volný pohyb po EU.
Pro soud není jeho stanovisko závazné, ve většině případů k němu však přihlíží. Konečný verdikt by měl padnout během několika měsíců.