Sportovní svět řeší případ nezvěstné tenistky Pcheng Šuaj. Čínská vítězka dvou grandslamů zmizela z veřejnosti poté, co obvinila vysoce postaveného funkcionáře ze sexuálního útoku. Reakci už připravuje ženská tenisová organizace. Ve hře je i diplomatický bojkot nadcházejících zimních olympijských her.
Svět se ptá, kde je čínská tenistka, která napsala o sexuálním útoku komunistického funkcionáře
Kde je Pcheng Šuaj? Otázka, která zaplavila sociální sítě. Tenistku už dva týdny nikdo nespatřil. „Doufám, že je v pořádku a objeví se, jakmile to bude možné. Musí se to vyšetřit a my nesmíme mlčet,“ tweetovala například Serena Williamsová.
Čína zatím mlčí, ženská tenisová asociace WTA ji ale vyzvala k spravedlivému řešení případu, jinak hrozí trestem. Mluví se například o odebrání pořadatelství turnajů v Číně. Jen letos se jich tam mělo konat deset. „Rozhodně jsme ochotní k tomu stáhnout naše záležitosti (z Číny) a vyrovnat se s komplikacemi, které s tím jsou spojeny. Protože tohle je důležitější než byznys,“ řekl k tomu šéf WTA Steve Simon.
- Jedna z nejslavnějších čínských tenistek Pcheng Šuaj 2. listopadu zveřejnila na čínské sociální síti Weibo dlouhý příspěvek o svém vztahu s bývalým vlivným komunistickým funkcionářem Čang Kao-lim. Někdejší člen mocného politbyra komunistické strany ji údajně nutil k sexu v roce 2018. Sedm let předtím s ním tenistka měla sexuální vztah, který ale později skončil.
- Dvojnásobná grandslamová vítězka ve čtyřhře Pcheng Šuaj v příspěvku, jenž byl zhruba půl hodiny po zveřejnění smazán, napsala, že pro své tvrzení nemá žádné důkazy. Od té doby o ní nikdo z globální tenisové komunity neslyšel.
- Zdroj: ČTK
Situaci sleduje i Český olympijský výbor
Případ už sledují mezinárodní organizace i jednotlivé olympijské výbory včetně toho českého. „Stejně jako celý sportovní svět pozorně a se znepokojením sledujeme všechny dostupné informace. Věříme, že se situace kolem čínské tenistky Pcheng Šuej brzy vyjasní,“ uvedla pro ČT ředitelka komunikace Českého olympijského výboru (ČOV) Barbora Žehanová.
Nezvěstná tenistka je dalším z řady problémů, které komunistická Čína řeší. Řada zemí nesouhlasí s porušováním lidských práv Tibeťanů a Ujgurů a s postojem režimu k Tchaj-wanu a Hongkongu. Nejistota dopadá především na únorové zimní olympijské hry.
Úvahy o olympiádě v Číně bez přítomnosti západních politiků
Americký prezident Joe Biden na otázku, zda USA podporují diplomatický bojkot olympijských her v Pekingu, řekl: „Je to něco, co zvažujeme.“ K podobnému kroku, tedy aby do Pekingu nejezdili politici, už dřív vyzval i český Senát.
Jedním z dalších, kdo se proti porušování lidských práv na Dálném východě ozval, byl turecký basketbalista Enes Kanter. „Čínská vláda přijímá rozsáhlá opatření, aby zasáhla proti Ujgurům. Jednoduše proto, že přijali své vlastní náboženství, vlastní kulturu, jazyk, historii a identitu,“ tweetoval. Peking na vyjádření reagoval vyřazením zápasů jeho týmu – Boston Celtics – z vysílacího programu.
Pro samotného hráče nejde o první podobný případ. Za svou kritiku tureckého prezidenta Erdogana si vysloužil zrušení cestovního pasu a obvinění z členství v teroristické skupině.